Valmieras bibliotēkā būs tikšanās ar mūziķi Juri Pavītolu

1.decembrī plkst. 17.30 Valmieras integrētajā bibliotēkā viesosies mūziķis un pedagogs, grupas “Līvi” dibinātājs un grupas “Saime” vadītājs Juris Pavītols. Iepazīsimies ar apgādā “Jumava” 2022. gadā klajā laisto grāmatu “Liecinieka spoguļportrets”, kā arī tiks prezentēta plate “Līvi – sākums”. Vakara gaitā Juris Pavītols uzstāsies kopā ar mūziķi Matīsu Pavītolu.

“1981. gadā, kad Valmieras Kultūras namā uz skatuves atskanēja vārdi “Ir latviešu tauta akmens, māls un smilts…”, manī piedzima ticība par neatkarīgu zemi, kurā dzīvošu un turpināšos. Tas bija viņš ar greizo smaidu un vislatviskāko roka sajūtu balsī. Juris! Viņa balss tembrs paliek atmiņā un zemapziņā atdzīvojas brīžos, kad zūd pamats un pārliecība, ka tas, kādi esam un kādā zemē dzīvojam, ir vairogs, zem kura slēpties lietus, krusas un vētras laikā. Man “Līvi” nekad nav mainījuši sastāvu. Izspūruši, noliedzoši, lecīgi un bezbailīgi. Kā latviešu streļķi ar ģitārām rokās viņi kājās cēla manu paaudzi. 2022. gadā atmiņas ir pirmais, kas iešaujas prātā par Juri Pavītolu. Laikam ejot, esmu saticis cilvēku, kurš mani aicināja dziedāt savā jaunajā grupā, kurš savulaik uzvilcis zemessarga formas tērpu un slēpies mežā, kurš allaž cīnījies par latviešu valodas lietošanu pašu zemē, kurš kļuva par skolotāju un pasniedzēju Liepājas Universitātē un kurš sarunās ar mani vienmēr pamanās strīdēties par jebko. Arī tagad, kad aicinu izlasīt viņa jauno grāmatu, pirms rakstu par to, es palieku neziņā, par ko tā būs. Kaut patiesībā zinu gan… par mūsu mīļo Latviju, par patiesību, ko katrs redzam savām acīm, un “Līviem”, par kuriem tiks runāts arī pēc tam, kad mūsu pašu vairs nebūs,” stāsta mūziķis Ingus Ulmanis.

Grupas “Līvi” pirmā uzstāšanās bija Liepājā pilsētas estrādes kolektīvu skatē 1972. gadā. Grupu ar šādu nosaukumu izveidoja Juris Pavītols 1971. gadā. Dziesma “Vairogi” bija “Līvu” repertuārā līdz grupas un dziesmas aizliegumam 1981. gadā.

1983.gadā Juris Pavītols dibināja Valmieras rajona kolhoza “Matīši” vokāli instrumentālo ansambli, kas darbojās līdz 1988. gadam. Grupas sastāvs: Juris Pavītols — bass, Ināra Rubīna — balss, Armands Trambickis — taustiņinstrumenti, balss, Aldis Lapiņš — ģitāra, Igors Vītols — sitamie instrumenti. Solists Andris Riekstiņš (dzimis Smetanko) pievienojās grupai 1987. gadā, kad Rubīna grupu pameta.

Grupa koncertēt sāka 1984. gada pavasarī, veiksmīgi piedaloties pašdarbības ansambļu skatē, kur I. Rubīna togad tika atzīta par labāko solisti. 1986. gadā tika izdota mazā skaņuplate ar četrām grupas dziesmām. 1987. gadā grupa piedalījās festivālā “Mēs – Liepājai” un dziesma “Dīvainie putni” tika iekļauta festivāla skaņuplatē. Šī dziesma netika pieņemta “Mikrofona” aptaujā, jo tajā padomju cenzūra saklausīja atsauces uz trimdas latviešiem. Dziesma “Mans zēns” 1984. gada “Mikrofona” aptaujā ierindojās 12. vietā, savukārt dziesma “Princesīte” 1987. gadā ierindojās “Mikrofona” aptaujas 5. vietā. Grupa koncertējusi ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā un Ziemeļkaukāzā. Taču ap 1987. gadu grupas popularitāte samazinājās. 1988. gadā grupa beidza darbību un J. Pavītols atgriezās Liepājā. Citi grupas mūziķi izveidoja grupu “Kantoris 04”.

Informāciju sagatavoja:

Valmieras bibliotēka