Valmierai kārtējais panākums Eiropas nākotnes pilsētu reitingā

10. februārī laikraksta “Financial Times” izdevums “fDi Intelligence” paziņoja 2020./2021. gada starptautiskā Eiropas nākotnes pilsētu un reģionu reitinga rezultātus. Valmiera sīvā konkurencē starp Eiropas mikro pilsētām ieguvusi ceturto vietu, piekāpjoties divām Īrijas pilsētām un Ventspilij. Valmierai augstos rezultātus izdevies uzrādīt, pateicoties izaugsmes rādītājiem, ko palīdzējuši sasniegt Valmieras uzņēmēji un darba devēji.

Starptautiskajā reitingā augstais novērtējums Valmierai piešķirts par ārvalstu investīciju piesaistes stratēģiju. Šajā jomā no Latvijas augstus rezultātus sasniegušas arī Ventspils un Jelgava, iegūstot attiecīgi 3. vietu un 9. vietu.

Ārvalstu investīciju piesaistes stratēģiju kategorijā pavisam tika iesniegts 161 pieteikums. Pieteicēji iesniedza detalizētu informāciju par pilsētas vai reģiona stratēģiju ārvalstu investīciju piesaistes veicināšanā. Iesniegto informāciju vērtēja “Financial Times” izdevuma “fDi Intelligence” žūrija. Valmiera šajā vērtējumā ieguva 4. vietu starp Eiropas mikro pilsētām (iedzīvotāju skaits zem 100 000). Prestižo balvu Valmierai pasniegs īpašā apbalvošanas ceremonijā, kas notiks Kannās Francijā.

Valmieras pieteikumā tika sniegta informācija par nozīmīgākajām iniciatīvām ar mērķi piesaistīt investīcijas Valmierai, par lielākajiem pilsētas infrastruktūras un pilsētplānošanas projektiem, kā arī detalizētāk aprakstītas straujāk augošās nozares, kam ir augsts potenciāls investīciju piesaistei. Žūrija vērtēja arī to, kādi pakalpojumi pieejami investoriem Valmierā, kā pilsēta rūpējas par investoru noturēšanu un kādi digitālā mārketinga instrumenti tiek izmantoti, lai sasniegtu un uzrunātu ārvalstu investoru mērķauditoriju.

Valmieras pieteikumā starptautiskajam Eiropas nākotnes pilsētu un reģionu reitingam Valmieras pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks raksta: “Valmiera vienmēr bijusi industriālām tradīcijām bagāta pilsēta. Tā ir arī valsts līdere ražošanas izlaidē uz vienu iedzīvotāju, pārsniedzot Latvijas vidējos rādītājus vairāk nekā divas reizes. Valmiera ir zeļošs zināšanu, talantu un finanšu centrs, un mēs darīsim visu, lai tā tas būtu arī turpmāk. Mūsu ambīciju fokusā ir pastāvīga uzņēmējdarbības izaugsme un dinamiska uzņēmējdarbības vide. Es ticu, ka investīcijas un jaunu darba devēju ienākšana pilsētā ir atslēga, lai piesaistītu Valmierai talantus. Spēcīgi uzņēmumi, labvēlīga uzņēmējdarbības vide, atbalsta iniciatīvas un sadarbība starp uzņēmējiem, izglītības iestādēm un pašvaldību ļaus mums sasniegt šo mērķi. Mēs turpināsim investēt resursus izglītībā, Valmieras infrastruktūrā, teritoriju attīstībā, veselības aprūpē, sportā, kultūrā un dzīves kvalitātē. Mēs arī turpmāk nodrošināsim investoriem lielisku atbalsta sistēmu un darīsim visu, lai viņi Valmierā jūtas kā mājās.”

Investīciju piesaistei Valmierā drīzumā darbu uzsāks interaktīvā ĢIS datos bāzētā Valmieras industriālo teritoriju datu bāze, ko šobrīd izstrādā un pilnveido Valmieras Attīstības aģentūra sadarbībā ar Valmieras pilsētas pašvaldību un laikrakstu “Financial Times”. Valmieras Attīstības aģentūras vadītāja Ilze Eglāja informē: “Martā datu bāze būs pilnībā pabeigta un pieejama. Tajā investori varēs atrast ne tikai pilsētā investīcijām pieejamās teritorijas un objektus, bet arī investoriem interesējošo informāciju, statistikas datus un faktus par Valmieru. Tad kopā ar “Financial Times” plānosim un realizēsim globālu investīciju piesaistes kampaņu, informējot investorus par iespējām Valmierā. Ļoti ceram, ka šī iniciatīva palīdzēs uz Valmieru atvest vairākus ārvalstu investorus un ka kāds no viņiem Valmieru izvēlēsies kā vietu, kur attīstīt uzņēmējdarbību un radīt jaunas darba vietas.”

Valmierā 2018. gadā kopumā reģistrēti 44 aktīvi ārvalstu kapitāla uzņēmumi ar kopējo apgrozījumu 135,7 miljoni eiro. Šie uzņēmumi Valmierā nodarbina 1616 darbiniekus. Lielākie ārvalstu kapitāla darba devēji pēc apgrozījuma 2018. gadā Valmierā ir “Valmieras stikla šķiedra”, SIA “Culimeta Baltics”, SIA “PG Wood”, SIA “Padtex Insulation”, SIA “OPUS-N”, SIA “VRPB”, SIA “Valmiera-Andren”, SIA “V.L.T.”, SIA “Valtanks”, SIA “Wunder Latvia” un citi. Ārvalstu investīcijas ienākušas Valmierā no tādām valstīm kā Vācija, Amerikas Savienotās Valstis, Itālija, Polija, Krievija, Zviedrija, Igaunija, Somija, Lielbritānija un citas.

Interaktīvā Valmieras industriālo teritoriju datu bāze tiek veidota un finansēta Eiropas Reģionālās attīstības fonda iniciatīvas “Pilsētu inovatīvās darbības” projekta “Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas” (Next Generation Micro Cities of Europe UIA03-250) ietvaros.

REITINGA ZIŅOJUMS

Vairāk informācijas:
Ilze Eglāja
Valmieras Attīstības aģentūras vadītāja
E-pasts:
Tālrunis: 26180733