Valmierā turpinās veselības veicināšanas pasākumi

Valmierā turpinās veselības veicināšanas pasākumi

Projekta “Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Valmierā” ietvaros 2019.gada pirmajā pusgadā realizēti vairāki sporta, aktīvās atpūtas un veselības izglītības pasākumi dažādām vecuma grupām.  

Lai saglabātu bērnu veselību un mācītu jaunajai paaudzei veidot veselīga uztura ieradumus jau no mazotnes, daļa Valmieras pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņi (4-6 gadi) jūnijā mācījās par veselīga uztura nozīmi ar interaktīvas nodarbības palīdzību. Bērniem tika izsniegts stilizēts pusdienu šķīvis, uz kā bija jāsakārto pašu uzzīmētie, izkrāsotie un izgrieztie pārtikas produkti, ko uzskata par veselīgiem un nepieciešamiem cilvēka organismam. Nodarbību vadīja uztura speciāliste Kristīne Sekace, kura bērniem deva padomus, kā ēdienreizēs ievērot mērenību un tajās iekļaut augļus, dārzeņus, graudaugus, piena, dzīvnieku un augu valsts produktus un arī taukus. Tāpat speciāliste uzsvēra, ka svarīgi daudz dzert šķidrumu – ūdeni. Nodarbības turpināsies arī rudenī. Jāpiemin, ka pirmsskolas izglītības iestādēs projekta ietvaros vienu reizi nedēļā tiek īstenotas arī vingrošanas nodarbības.    

Savukārt maijā nodarbību ciklā “Vairāk uzturā izvēlamies augļus un dārzeņus” Valmieras izglītības iestāžu 11.klašu skolēni kopā ar Valmieras tehnikuma skolotāju Ramonu Jirgenu kopīgās ēst gatavošanas meistarklasēs Valmieras tehnikuma telpās mācījās, kā daudzveidīgā un interesantā veidā ēdienreizēs izmantot pēc iespējas vairāk augļus un dārzeņus.

 Februārī Valmieras izglītības iestāžu vecāko klašu audzēkņi tika informēti par uztura nozīmi, gatavojoties eksāmeniem. Uzturs veicina asins piegādi smadzenēm, atjauno esošās un stimulē jaunu smadzeņu šūnu veidošanos, kā arī pasargā tās no bojājumiem un novecošanās. Tāpat jauniešus lekciju laikā informēja par nozīmīgiem produktiem, kas palīdz koncentrēties, mazina stresu un uzlabo atmiņu, gatavojoties eksāmeniem. Piemēram, ir svarīgi ēst brokastis eksāmena rītā. Izpētīts, ka skolēniem, kuri ēd brokastis, pārbaudījumos ir labāki rezultāti, nekā tiem, kuri neēd. Tase melnas kafijas vai melnā, zaļā tēja palīdzēs noturēt uzmanību un koncentrēšanās spējas. Eksāmena laikā ir svarīgi bieži, bet maziem malkiem turpināt dzert ūdeni, lai neparādītos dehidratācijas simptomi. Darba, koncentrēšanās spējas un uzmanība sāk samazināties jau pie 1% dehidratācijas.

2018./2019.mācību gadā notika peldētapmācība 1.-3.klašu skolēniem un sešu gadu vecumu sasniegušajiem Valmieras pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņiem. 20 stundu peldētapmācības programmu apguva 1000 pirmo trīs klašu skolēni. Tā kā jaunais Valmieras peldbaseina komplekss nodrošina atsevišķu, bērniem piemērotu baseinu, programmas apguvi uzsāka arī 347 sešu gadu vecumu sasnieguši bērni. Tāpat šajā mācību gadā turpinājās 4.klašu audzēkņu bezmaksas slidotapmācības  nodarbības. Plānots, ka nodarbības turpināsies arī 2019/.2020.mācību gadā.

Lai uzlabotu darba vidi un saglabātu darbinieku veselību, 2019.gada pirmajā pusgadā notika sertificēta ergoterapeita apmeklējumi vairākos Valmieras uzņēmumos un iestādēs, piemēram, Valmieras pilsētas pašvaldībā, SIA “Vidzemes slimnīca”, SIA “Bazalts”, SIA “Sanart” un citos.  Informatīvajos pasākumos darbiniekiem bija iespēja uzzināt, kā pareizi veidot savu darba vidi, kā rūpēties par savu veselību darba laikā un ārpus tā.

Augusta beigās pasākuma “Vesels un radošs Valmierā” laikā notiks akcija “Mainu cigareti pret…”, kad Valmieras 5.vidusskolas skolēni, kuri mācās klasē ar policijas novirzienu, dosies Valmieras ielās un aicinās smēķējošos nodzēst cigareti un apmainīt to pret kādu veselīgu dārzeni vai augli. Akcijas mērķis ir informēt par smēķēšanas kaitīgumu un negatīvo ietekmi uz veselību.

Projekta “Veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi Valmierā” kopējās izmaksas ir 257049 EUR, tajā skaitā Eiropas Sociālā fonda līdzfinansējums 218491,65 EUR.

Projekta mērķis ir uzlabot pieejamību Valmieras pilsētas veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumiem visiem Latvijas iedzīvotājiem, jo īpaši teritoriālās, nabadzības un sociālās atstumtības riskam pakļautajiem iedzīvotājiem.

Projekts tiks īstenots līdz 2020.gada 17.aprīlim.

Projekta logo