Valmierā testēs ar ūdeņradi darbināmu autobusu

23. un 24.septembrī Valmierā kursēs ar ūdeņradi darbināms autobuss

Ūdeņraža enerģija ir nākotnes enerģija. Lai to demonstrētu, Eiropas Mobilitātes nedēļas izskaņā  – 23. un 24. septembrī Valmierā 6. maršrutā notiks ūdeņraža – elektriskā autobusa testa braucieni jeb demonstrācijas projekts “JIVE 2 CEE Hydrogen Bus Roadshow”. Tajā pasažieriem brauciens būs bez maksas. Testa mērķis ir informēt iedzīvotājus par ūdeņraža enerģiju kā nākotnes enerģiju sabiedriskajā transportā.

Ar ūdeņradi darbināmo autobusu testē pilsētās vairākās Eiropas valstīs. Latvijā testa braucieni notika Rīgā, lidostas teritorijā, un plānoti arī Jelgavā. Latvijas Ūdeņraža asociācijas aicinājumam atsaucās arī Valmieras novada pašvaldība.

Valmieras pilsētā ūdeņraža autobuss 23. un 24. septembrī kursēs 6. maršrutā. Šī maršruta sākuma pieturvieta ir Kocēni, tālāk autobuss kursēs uz slimnīcu, pēc tam pa Rīgas ielu līdz centram, kur nogriezīsies un dosies pāri tiltam līdz stacijai. Sīkāk ar autobusa maršrutu un pieturvietu laikiem var iepazīties šeit. Pasažieri ūdeņraža autobusu atpazīs, jo tas ir baltā krāsā. Braucieni tajā būs bez maksas.

Testa brauciens Valmierā dos iespēju izmēģināt ar ūdeņradi darbināta autobusa tehnoloģiju, lai izvērtētu tehniskos aspektus un izmantošanas ieguvumus, tostarp ekonomisko pamatojumu. Ūdens ir vienīgais autobusa radītais vides “piesārņojums”, līdz ar to tiek būtiski samazināts pilsētas gaisa un apkārtējās vides piesārņojums. Autobusu testi sniegs būtiskus datus ūdeņraža – elektriskā autobusa efektivitātes izvērtēšanai iespējamai ieviešanai Latvijas transporta sistēmā.

Ar ūdeņradi darbināmi transportlīdzekļi sabiedriskajā transportā ir pārdomāts nākotnes lēmums, jo ūdeņraža enerģija ir droša, tās izmantošana ir labvēlīgāka videi un vienlaikus nodrošina pamatu lielākai enerģētiskajai neatkarībai.

Ūdeņraža – elektriskā autobusu tūre jeb “JIVE 2 CEE Hydrogen Bus Roadshow” kopš 2022. gada viesojas 12 Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs, kur vēsturiski ar ūdeņradi darbināmu transportlīdzekļu izmantošana sabiedriskajā transportā ir ievērojami zemāka nekā Rietumeiropā. Tūri koordinē Latvijas Ūdeņraža asociācija sadarbībā ar “Hydrogen Europe”. Asociācija 2022. gada nogalē “Hydrogen Europe” uzdevumā veiksmīgi īstenoja ūdeņraža – elektriskā autobusa izvietošanas un demonstrācijas projekta pirmo posmu Eiropas valstīs – Slovēnijā, Čehijā, Horvātijā, Slovākijā un Ungārijā. Projekts ir daļa no JIVE 2 (Joint Initiative for hydrogen Vehicles across Europe) iniciatīvas. Patlaban Polijā un Baltijas valstīs notiek demonstrācijas projekta otrais posms. Projekta mērķis ir dot iespēju demonstrēt ūdeņraža – elektriskā autobusu tehnoloģiju un ļaut pilsētām iepazīties un pārbaudīt šo tehnoloģiju risinājumus reāllaikā, kā arī palielināt sabiedrības informētību par ūdeņraža tehnoloģijām. Aicinām iedzīvotājus izmantot iespēju un doties braucienā ar ūdeņraža darbinātu autobusu un izmēģināt, kāds varētu būt sabiedriskais transports nākotnē.

Ūdeņraža – elektriskais autobuss kursēs

No pieturvietas “Kocēni” 23. septembrī un 24. septembrī:

 • Plkst. 05.55
 • Plkst. 07.00
 • Plkst. 08.10
 • Plkst. 09.55
 • Plkst. 12.10
 • Plkst. 14.20
 • Plkst. 15.50
 • Plkst. 16.50
 • Plkst. 17.50
 • Plkst. 18.57

No pieturvietas “Stacija” 23. septembrī un 24. septembrī:

 • Plkst. 6.25
 • Plkst. 7.30
 • Plkst. 9.15
 • Plkst. 10.30
 • Plkst. 13.05
 • Plkst. 15.20
 • Plkst. 16.18
 • Plkst. 17.20
 • Plkst. 18.20
 • Plkst. 19.25