Valmierā skatāma izstāde “Komunisms XX = RašiZms XXI”

Valmierā, pie Rīgas ielas 16 nama līdz 11. decembrim skatāma Ukrainas Valsts arhīva Nacionālās atmiņas institūta veidota lielformāta plakātu izstāde "Komunisms XX = RašiZms XXI". Izstāde, atainojot vairāku cilvēku likteni, vēsta par ukraiņu tautas upuriem staļinisma periodā un mūsdienās.

Valmierā, pie Rīgas ielas 16 nama līdz 11. decembrim skatāma Ukrainas Valsts arhīva Nacionālās atmiņas institūta veidota lielformāta plakātu izstāde “Komunisms XX = RašiZms XXI”. Izstāde, atainojot vairāku cilvēku likteni, vēsta par ukraiņu tautas upuriem staļinisma periodā un mūsdienās.

“2022. gadā ukraiņi pilnībā izprata Krievijas īstenotās “krievu pasaules” politikas piespiedu izplatīšanas patieso saturu. Šo ideoloģiju var nodēvēt vienā vārdā “rašisms”. Rašisms nav unikāla laikmeta parādība. Īstenībā rašisms sakņojas komunismā. Abiem ir vienādi mērķi un darbība. Totalitārie režīmi apzināti izvēlas nogalināt labākos. Kā 20. gadsimtā, tā arī tagad, jau 21. gadsimtā, tiek vests karš pilnīgai fiziskai ukraiņu iznīcināšanai,” tā Ihors Kuļiks, Ukrainas Valsts arhīva Nacionālās atmiņas institūta direktors.

Izstāde demonstrē, ka Krievijas metodes nav mainījušās. Apliecinājumam kalpo 13 sieviešu un vīriešu likteņi 20. un 21. gadsimtā. “Lielāko daļu iznīcināja tikai tāpēc, ka viņi bija ukraiņi, strādāja savā dzimtenē, runāja dzimtajā valodā… Tagad Ukrainai ir radusies vēsturiska iespēja atbilstošā kārtībā tikt galā ar savu pagātni. Šīs izstādes materiāli ir viens no soļiem jaunajā desovjetizācijas, derusifikācijas, deputinizācijas posmā laikmetīgajā Ukrainā,” saka I. Kuļiks.

Izstāde Valmierā skatāma, Ukrainas Valsts arhīva Nacionālās atmiņas institūtam sadarbojoties ar Valmieras muzeju.

Jāpiemin, ka izstādi Rīgā, Strēlnieku laukumā atklās svētdien, 4. decembrī, piedaloties Ukrainas vēstniekam Latvijā Oleksandram Miščenko, pārstāvjiem no Publiskās atmiņas centra, Ukrainas Valsts arhīva Nacionālās atmiņas institūta un Okupācijas muzeja. Savukārt pirmdien, 5. decembrī, izstādi Rīgā apmeklēs Latvijas Valsts prezidents Egils Levits un Rīgas mērs Mārtiņš Staķis Ukrainas vēstnieka Latvijā Oleksandra Miščenko pavadībā.

Izstāde ir apskatāma arī citur Latvijā un Igaunijā.