Valmierā pārrunā enerģētikas nozares tendences

R.Zīles vizīte Valmierā

Aizvadītajā piektdienā Valmieras novadā viesojās Eiropas Parlamenta viceprezidents Roberts Zīle un Latvijas Saeimas priekšsēdētāja biedrs Jānis Grasbergs. Tikšanās laikā Valmieras novada pašvaldības, biedrības “Valmieras uzņēmēju klubs” un Uzņēmēju apvienības ”Ozols” pārstāvjiem Roberts Zīle prezentēja Latvijas Ekonomistu apvienības pētījumu par energoresursu situāciju Latvijā un Eiropā un par nākotnes iespējamo scenāriju attīstību, mainoties ģeopolitiskajai situācijai pasaulē.

”Ir skaidrs, ka pārmaiņām ir jābūt un tās jau notiek. Varbūt šobrīd mēs tās izjūtam kā diskomfortu, taču, raugoties ilgtermiņā, mēs dodamies uz mērķi Eiropas energoresursu neatkarības un drošības sfērā. Ir vairāki risinājumi, taču katram ir savi plusi un mīnusi,” stāsta Roberts Zīle.

Eiropā šobrīd tiek būvētas jaunas atomelektrostacijas (AES), liels uzsvars tiek likts arī uz jaunu vēja parku izveidi. Tomēr joprojām lielā apjomā tiek izmantota dabasgāze un arī naftas produkti.

Lai gan tiek prognozēts dabasgāzes cenu samazinājums tuvākajos gados, kopējo Eiropas mērķu kontekstā nepieciešamība samazināt CO2 izmešus nozīmē dabasgāzes un naftas resursu aizstāšanu ar alternatīvām.

Diskusijās ar Valmieras novada uzņēmējiem tika pieminēta arī vēja parku attīstīšana Latvijā. Politiķi uzskata, ka Latvijas vēja parku attīstība, izbūve un enerģijas ražošana būtu jāuzņemas Latvijas valstij, nevis ārzemju investoriem.

Tāpat arī tika diskutēts, vai Latvijā būtu nepieciešams celt jaunu gāzes termināli. Kā Latvijai būtu izdevīgāk ilgtermiņā – sadarboties ar Igauniju un izmantot tur jau pieejamos resursus, vai pašiem sava jauna termināla būve.

Informāciju sagatavoja:

Jānis Rozītis, deputāta Jāņa Grasberga palīgs