No 27. februāra līdz 5. martam Valmierā norisināsies pirmais Valmieras Starptautiskais multimediju festivāls.
Valmierai kandidējot Eiropas kultūras galvaspilsētas titulam, tika iezīmēti Valmieras kultūras dzīves attīstības virzieni. Šogad savu ceļu pie auditorijas uzsāk pirmā no Dinamiskās pilsētas programmas ilgtermiņa iniciatīvām – Valmieras Starptautiskais multimediju festivāls. No 27. februāra līdz 5. martam festivāls aicina iepazīt mākslas satura un formu daudzveidību mijiedarbībā ar tehnoloģijām gan Valmieras pilsētvidē un labi pazīstamās kultūrvietās, gan vietās, kurās līdz šim kultūras pasākumi nav notikuši.
Pirmajā festivāla gadā interesentiem tiks piedāvāta bagātīga un daudzveidīga multimediju mākslas programma, ko veidos gan jaundarbi, gan jau izrādīti multimediāli mākslas darbi, kas festivāla nedēļas laikā būs apskatāmi Valmierā. Pieci jauni mākslas objekti, ko veidojuši Latvijā zināmi jauno mediju mākslinieki – Sabīne Šnē, Eltons Kūns, Miķelis Mūrnieks, Santa France un Ieva Vīksne sadarbībā ar arhitekti Dinu Suhanovu, – būs apskatāmi ar paplašinātās realitātes tehnoloģijas piedāvātajām iespējām. Sadarbībā ar Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolas audzēkņiem būs skatāma mākslinieces Karīnas Vītiņas vadībā tapusi multimediāla instalācija “Noturēties virs ūdens”. Ar viesizrādi “Labra nams” un telpas, skaņas, kustības un tehnoloģiju izpētes darbnīcu Valmierā viesosies apvienība “IevaKrish”, bet virtuālās realitātes brillēs būs iespējams pieredzēt Valtera Sīļa izrādi “Atver acis”. Dinamiskās pilsētas tvērumu telpiskā skaņā un fotogrāfijā varēs ieraudzīt un saklausīt mākslas projektā “Pilsētas vibrācijas” Valmieras Valsts ģimnāzijas Ledus pagrabā, savukārt jauno mediju mākslinieks Jurģis Peters prezentēs video instalāciju, kas veidota ar mākslīgā intelekta palīdzību. Nedēļas nogalē pilsētvidē tiks veidota gaismas spēle sadarbībā ar gaismu māksliniekiem “Those Guys Lighting”.
Festivāla mākslas programmu papildinās gan sarunas ar festivāla māksliniekiem, gan izglītojošs forums – mācības par digitālās transformācijas ietekmi, kā arī mākslas un kultūras produktu veidošanu jauniešu auditorijai, kas norisināsies ar Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) grantu atbalstu. Jau šobrīd zināms, ka Valmieras Starptautiskais multimediju festivāls jauniešu programmas izstrādei 2024. gadā saņēmis dotāciju 250 000 EUR apmērā no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas, izmantojot EEZ grantus. Šis finansējums dos iespēju mērķtiecīgi attīstīt festivāla starptautisko dimensiju un nodrošinās piecu multimediālu jaundarbu veidošanu, kā arī mūsdienīgas digitālās platformas un pavadošās izglītības programmas izstrādi 2024. gadā.
Festivāla idejas pamatā ir starpdisciplināra pieeja mākslas darbu izveidē un norises vietas izvēlē, kopradē un pieredzes dizaina veidošanā iesaistot māksliniekus un dažādu citu nozaru ekspertus gan no Latvijas, gan ārzemēm. Festivāls tiek veidots kā vieta, kur iepazīt modernās tehnoloģijas un redzēt šo tehnoloģiju izmantošanas iespējas mākslas satura un formu jaunradē, kā arī platforma dialogam un zināšanu apmaiņai starp dažādu mākslas formu praktiķiem, zinātniekiem, tehnoloģiju ekspertiem un sabiedrību, kas piesaista ne tikai vietējos iedzīvotājus un jauniešus, kuri zinības apgūst novada kultūrizglītības iestādēs un Vidzemes Augstskolā, bet arī plašu auditoriju nacionālā un starptautiskā mērogā.
Festivālu organizē Story Hub un Valmieras novada pašvaldība. Plašāka informācija par festivāla programmu pieejama gan Valmieras novada pašvaldības tīmekļvietnē, gan sociālajos medijos – Valmieras Starptautiskā multimediju festivāla Facebook un Instagram kontos, festivāla notikuma lapā, kā arī Dynamic.Valmiera Facebook un Instagram kontos.
Informāciju sagatavoja:
Elizabete Palasiosa un Marta Kontiņa,
Valmieras Starptautiskā multimediju festivāla kuratores un producentes
Story Hub