Valmierā norisinājusies talka, Gaujā dodoties ar SUP dēļiem

Talka ar SUP dēļiem

Valmieras novada pašvaldība organizācijas “Let’s do it World” iniciētās kampaņas “Save Our Sea” (“Glābsim mūsu jūru”) jeb “SOS” ietvaros organizēja talkošanas un monitoringa akciju. Talkotāji atkritumus Gaujas krastos vāca, upē dodoties ar SUP dēļiem. Šīs aktivitātes mērķis ir pievērst iedzīvotāju uzmanību piesārņojumam ūdenstilpēs, kā arī veikt novērtējumu par Gaujas piesārņojumu pilsētā.

Lai gan sākotnēji tika plānots, ka akcija norisināsies, talkojot abos Gaujas krastos Valmieras pilsētas robežās, tā tomēr noslēdzās jau pusceļā, Kazu krācēs. Atkritumu atrašana Gaujas krastos prasīja lielu vērību, kā arī izveicību, lai piekļūtu atrastajam. Šo iemeslu dēļ virzīšanās pa upi notika lēni.

Nepilnus trīs kilometrus veiktajā posmā tika savākti seši atkritumu maisi, kurus 80 % piepildīja stikla un PET pudeles. Jāpiezīmē, ka nevienai no atrastajām pudelēm nebija depozīta sistēmas uzlīme, kas, pirmkārt, nozīmē, ka šīs pudeles dabā ir jau ilgāku laiku, otrkārt, depozīta sistēma strādā labi. Tāpat arī tika atrasti plastmasas maisiņi, čipsu paku iepakojumi un putuplasta gabali. Kā interesantākos atradumus varētu minēt čību, gumijas bumbu un skriešanas apavu pāri. Sākumā atradām vienu kurpi, pēc 500 metriem atradām arī otru. Tika atrasta arī metāla kafijas bundža, kurā iekšā joprojām bija kafija.

Jāatzīst, ka vietās, kur Gaujas krastos ir nelielas smilšu pludmales, uzreiz bija novērojams lielāks atkritumu daudzums, ieskaitot izsmēķus, kas ir īpaši kaitīgi videi, jo satur mikroplastmasas daļiņas. Liela daļa atkritumu bija arī atrodami zālēs, kur ir aizvējš un Gaujas straume tos ir sanesusi. Lielākā daļa no atrastajiem atkritumiem bija jau zaļi, apauguši ar aļģēm un ar izbalējušām krāsām, kas liecina, ka tie upē jau atrodas ilgāku laiku.

Paldies talkotājiem par veikto darbu un airēšanas klubam “Straume” par nodrošinātajiem SUP dēļiem un laivām! Tāpat paldies arī iedzīvotājiem, kuri ir atbildīgi un, dodoties mājup no Gaujas krasta, neatstāj aiz sevis nesakoptu vidi!

Apskati talkas fotogrāfijas šeit.

Aicinām atpūtniekiem, makšķerniekiem, tūristiem un citiem būt atbildīgiem, nemēslot mežā un Gaujas tuvumā un doties dabā pēc principa – dabā ejot, ko atnesi, to aiznes.

Jau 13. septembrī norisināsies diskusija “Plastmasa mājās un apkārtēja vidē”, kurā aktualizēsim plastmasas patēriņu ikdienā, kā to samazināt, kā arī runāsim par plastmasas piesārņojumu vidē. Pieteikšanās diskusijai šeit. Plašāk par diskusiju lasi šeit.

“Save Our Sea” ir 2023. gada Eiropas Zaļās galvaspilsētas Tallinas, Helsinku un “Let’s Do It World” kopīgs darbs. Mērķis ir pievērst uzmanību Baltijas jūras vides problēmām un dot iespēju tās krastos dzīvojošajiem rīkoties pašiem un sakopt Baltijas piejūras zonas, pludmales un kāpas. Jau otro gadu pēc kārtas Pasaules talkas jeb World Cleanup Day organizatori “Let’s do it World” rīko kampaņu, kas orientēta uz Baltijas jūras piekrastes sakopšanu. Ja pērn organizētajā kampaņā iesaistījās tikai trīs Baltijas valstis, tad šogad pasākums ir daudz plašāks un iekļauj teju visas Baltijas jūras reģiona valstis. No Latvijas ir iesaistījušās septiņas pašvaldības – Rīga, Jūrmala, Liepāja, Ventspils, Talsu novads, Ādažu novads un Valmieras novads. Jāpiemin, ka no visām pašvaldībām Valmieras novads ir vienīgais, kura teritorijas robeža nav gar jūru.