Valmierā darba vizītē viesojas izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša

Andas Čakšas vizīte Valmierā

Trešdien, 31. maijā, Valmieru darba vizītē apmeklēja izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša, ministres padomnieks Raivis Bergs un ministres palīdze Renāte Grudule. Vizītes laikā viesi iepazina izglītības un sporta iespējas Valmieras novadā, to pieejamību un pēctecību.

Tiekoties ar Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvjiem, Valmieras novada pašvaldības un Valmieras novada Izglītības pārvaldes vadība uzsvēra, ka viena no priekšrocībām, ko atzinīgi novērtē Valmieras un Valmieras novada iedzīvotāji, ir kvalitatīvas izglītības pieejamība, sākot no pirmsskolas, vispārējās, profesionālās ievirzes, profesionālās vidējās un interešu izglītības līdz augstākajai izglītībai un mūžizglītības iespējām.

Valmierā Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvji viesojās vairākās izglītības iestādēs. Valmieras 2. vidusskolā ministre piedalījās šī gada pēdējās skolas dienas svinīgajā līnijā, pasniedzot goda rakstus skolēniem ar augstākajiem mācību sasniegumiem un novēlot kustīgu un jauku vasaru. Tāpat Anda Čakša apskatīja topošās pirmsskolas izglītības struktūrvienības “Varavīksne” telpas, kas rudenī nodrošinās papildu vietas vairāk nekā 100 bērniem. Skolas direktors Andrejs Gluhovs ministri informēja par pedagogu un atbalsta personāla piesaistes problēmām un to risināšanu, iesaistoties arī programmā “Iespējamā misija”. Tāpat tika pārrunāti jautājumi saistībā ar mācību līdzekļu pieejamību, bilingvālo izglītību un pāreju uz mācībām latviešu valodā, kas paredzēta no šī gada 1. septembra, kā pārejas posmu saīsināt un padarīt bērniem labvēlīgāku. Valmieras Gaujas krasta vidusskolā – attīstības centrā direktore Iveta Kļaviņa iepazīstināja ministres kundzi ar skolu, izrādīja telpas, kā arī aktualizēja vairākus šobrīd būtiskus tematus, kas jāsakārto valstiskā līmenī. Tostarp jautājumi, kas saistīti ar eksāmenu prasību pielāgošanu skolēniem ar dzirdes un attīstības traucējumiem un nepieciešamību vairāk uzmanības pievērst un sakārtot attīstības traucējumu agrīno diagnostiku.

Valmieras Olimpiskajā centrā Anda Čakša iepazinās ar daudzveidīgo sporta iespēju piedāvājumu Valmieras novadā. Olimpiskā centra valdes priekšsēdētājs Artis Jansons uzsvēra centra būtisko lomu reģionā, lai bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem kā amatieru, tā profesionālajā sportā nodrošinātu atbilstošu un motivējošu sporta infrastruktūru, kā arī, organizējot plaša mēroga sacensības un treniņnometnes, piesaistītu ārvalstu sportistus. Valmiera, kas otro gadu pēc kārtas ieguvusi sporta apbalvojumu “Trīs Zvaigžņu balva” nominācijā “Gada pašvaldība sportā”, daudz domā par sporta integrāciju izglītības procesā, apzinoties veselīga dzīvesveida nozīmi gan fiziskās, gan garīgās veselības stiprināšanā un intelektuālā attīstībā, taču pēctecīgi jādomā par finansējuma piesaisti valstiskā līmenī veiksmīgi aizsākto iniciatīvu turpināšanai.

Iepazīstinot ar Valmieras tehnikuma piedāvātajām iespējām, tika uzsvērta tā būtiskā loma Valmieras novada izglītības sistēmā un ilgtspējīgas attīstības veicināšanā, jo tehnikumā iespējams apgūt mūsdienu un nākotnes darba tirgus prasībām atbilstošu profesionālo izglītību, ļaujot skolēniem būt konkurētspējīgiem darba tirgū un izmantot savas zināšanas un prasmes uzņēmējdarbības stiprināšanā. Valmieras tehnikuma direktore Vineta Melngārša iepazīstināja arī ar izglītības iestādes paveikto un plāniem attiecībā uz mūžizglītības stiprināšanu reģionā, kā arī inovatīvu mācību metožu un prakses iekļaušanu izglītības procesā. To viesi varēja novērtēt tehnikuma mācību restorānā.

Savukārt Vidzemes Augstskolā Izglītības un zinātnes ministrijas pārstāvjus iepazīstināja ar reģionālās augstākās izglītības iestādes darbu, aktualitātēm un inovatīvo pieeju augsti kvalificētu speciālistu sagatavošanā, kā arī pētniecībā. Augstskolas rektore Agnese Dāvidsone pastāstīja arī par iesaisti starptautiskajos projektos, kas ļauj uzturēt izglītības augsto kvalitāti un atvērto pieeju inovācijām. Vidzemes Augstskola ir kļuvusi arī par daļu no Eiropas universitāšu alianses E³UDRES², kurā deviņas universitātes apvieno savus resursus mācīšanās, pētniecības un inovāciju jomās, lai rastu risinājumus reģiona nākotnes izaicinājumiem.

Vizītes noslēgumā ministrijas pārstāvji ar Valmieras novada pašvaldības vadību pārrunāja aktuālos jautājumus izglītības jomā reģionā, kas saistīti ar finansējuma piesaisti un pārdali, skolu tīkla efektivizēšanu. Tika vērsta ministres uzmanība uz vairākām problēmām, ar ko jāsaskaras izglītības sistēmā, tostarp bērnu ar attīstības traucējumiem integrēšanai vispārējās izglītības iestādēs, mācību līdzekļu iegādes jautājumiem un finansējuma nepietiekamība valstī izvirzīto prasību un mērķu sasniegšanai.