Valmierā atklās vērienīgu simtgades loterijas mākslas kolekcijas izstādi

Piektdien, 9. jūnijā, Valmieras muzejā tiks atklāta unikāla mākslas darbu izstāde “Mūsu pašu vērtības: Simtgades loterijas mākslas kolekcija”. Tajā iekļauti gan tautā iemīļotu vecmeistaru, gan jauno mākslinieku darbi, kas rotā VAS “Latvijas Loto” rīkotās Simtgades loterijas biļetes. Izstādē būs apskatāma lielākā daļa no kolekcijā ietverto Latvijas mākslinieku darbiem.

Simtgades loterijas ideja radās 2016. gadā, gatavojoties Latvijas valsts simtgades svinībām, Finanšu ministrija un “Latvijas Loto” nolēma rīkot īpašu nacionāla mēroga momentloteriju, kas saliedē iedzīvotājus un veicina patriotisku noskaņojumu plašā sabiedrībā neatkarīgi no tautības, dzimuma un dzīvesvietas. Pirmo reizi valsts mēroga loterijai tika noteikts sabiedriskā labuma mērķis – stipendijas spožākajiem vidējās izglītības iestāžu absolventiem. Loterijas biļeti tika nolemts veidot ar pievienotu māksliniecisku vērtību, tās dizaina tapšanā iesaistot Latvijas māksliniekus.

“Esam priecīgi, ka Simtgades loterija apvieno sabiedriskā labuma mērķi un talantīgu mākslinieku radītās vērtības, kas rotā loterijas biļetes. Latviskās vērtības Latvijas mākslā ir mantojums, ko atstāsim nākamajām paaudzēm un kas tagad apkopotas ievērojamā kolekcijā. Jau septiņus gadus tiek atzinīgi novērtēts Simtgades loterijas sabiedriskā labuma mērķis – stipendijas vidusskolu spožāko absolventu atbalstam. Tas ir mūsu visu ieguldījums mūsu nākotnē, mūsu talantīgajos jauniešos, kas veidos nākotnes Latviju,” atklāj “Latvijas Loto” valdes priekšsēdētājs Edgars Lediņš.

Pašlaik Simtgades loterijas mākslas kolekcijā ir 80 darbi, kuros godinātas visiem mīļas un saprotamas vērtības. Kolekcijā iekļauti tautā iemīļotu vecmeistaru – Džemmas Skulmes, Imanta Vecozola, Alekseja Naumova, Gunāra Kroļļa, Guntara Sietiņa u.c. – radošais veikums, kā arī spilgtu un talantīgu jauno mākslinieku – Ata Jākabsona, Pauļa Postaža, Madaras Kvēpas, Sandras Strēles, Amandas Krūmiņas, Kristīnes Kutepovas, Lauras Veļas, Agates Apkalnes – darbi. Šobrīd ir iznākušas jau 15 Simtgades loterijas biļešu sērijas un norit darbs pie 16. sērijas izstrādes. Līdz ar katru jaunu biļešu sēriju mākslas kolekcija tiks papildināta ar jauniem mākslas darbiem.

Simtgades loterija ir līdz šim nozīmīgākais nacionālās momentloterijas projekts Latvijas Loto vēsturē. Tas ir unikāls projekts Latvijas un pat Eiropas mērogā, kas vieno sabiedrību caur mākslu, nacionālām vērtībām un vienlaikus palīdz finansēt sabiedriskā labuma mērķi – Simtgades stipendijas Latvijas vidējās izglītības iestāžu talantīgākajiem absolventiem par izcilību mācībās, sportā, kultūras un citās jomās. Līdz šim Simtgades stipendijas piešķirtas 1995 vidusskolu absolventiem, sešu gadu laikā tām atvēlēti vairāk nekā 1 000 000 eiro.

Izstādes apmeklētājiem būs iespēja iepazīties ar Simtgades loterijas mākslas kolekciju no 9. jūnija līdz 26. jūlijam Valmieras muzejā, Bruņinieku ielā 3 (darba laiks no otrdienas līdz sestdienai plkst. 10.00–17.00).

Ar Simtgades loterijas mākslas darbu kolekciju var iepazīties arī šeit: Simtgades loterija mākslas kolekcija.

VAS Latvijas Loto ir Latvijas nacionālais loteriju uzņēmums, kas īsteno valsts mēroga izložu monopolu sabiedrības labā. Latvijas Loto 2022. gadā ir iemaksājusi valsts budžetā nodokļu, nodevu un maksājuma par valsts kapitāla izmantošanu veidā vairāk nekā 19 miljonus eiro, kas tajā skaitā ietver arī finansējumu Simtgades loterijas un arī sporta atbalsta loteriju – Sporta loterija un Sporto visi sabiedriskā labuma mērķiem.

Informāciju sagatavoja:

Aiga Roziņa,

Latvijas Loto mārketinga direktore