Vakcinēties ar valsts apmaksātu pretgripas vakcīnu varēs arī bērni līdz 17 gadiem un vecuma grupa 50+

Vakcinēties ar valsts apmaksātu pretgripas vakcīnu varēs arī bērni līdz 17 gadiem un vecuma grupa 50+

No 2022. gada 21. novembra, vakcinācijas iestādēm ir iespēja paplašināt vakcinējamo iedzīvotāju grupas, iekļaujot bērnus līdz 17 gadiem un cilvēkus no 50 gadiem*, atbilstoši iestādē pieejamo vakcīnu daudzumam racionālas vakcīnas izmantošanas nolūkā. Tomēr joprojām prioritāri vakcinējamas personas vecumā no 65 gadiem un riska grupas, kuru vakcinācija tiek nodrošināta no 2022. gada oktobra sākuma.

! Speciālisti aicina seniorus un cilvēkus ar hroniskām slimībām neatlikt vakcināciju pret sezonālo gripu un doties pie ģimenes ārsta vai citā vakcinācijas iestādē, jo atliekot vakcināciju, netiek garantētas valsts apmaksātās vakcīnas pieejamība. Tomēr, ja valsts apmaksātā vakcīna tuvākajā vakcinācijas iestādē ir beigusies, tad jāvēršas citās ārstniecības iestādēs.

Vakcinācijai var pieteikties pie sava ģimenes ārsta, ārstniecības iestādēs, vakcinācijas kabinetos vai portālā manavakcina.lv.

Ierasti ar gripu vissmagāk slimo gados vecāki cilvēki un cilvēki ar hroniskām slimībām – sirds un asinsvadu, plaušu un nieru hroniskām slimībām, cukura diabētu, onkoloģijas slimnieki un citi, kuriem ir novājināta imunitāte. Gripa īpaši bīstama ir maziem bērniem un grūtniecēm. Vienlaikus vakcinēties pret gripu ir būtiski arī citām iedzīvotāju grupām, it īpaši, ja ikdienā ir cieša saskare ar cilvēkiem, kuri pieder veselības riska grupai, citiem cilvēkiem. Vakcinācija samazina gan saslimšanu, gan gripas izraisīto komplikāciju un ar to saistīto nāves gadījumu risku.

Atgādinām, ka vakcinēties pret sezonālo gripu var vienlaikus ar vakcīnu pret Covid-19.

Vakcinēties pret sezonālo gripu ar valsts apmaksātu vakcīnu var:

  • bērni vecumā līdz 17 gadiem;
  • cilvēki ar hroniskām slimībām un imūnsupresiju;
  • grūtnieces;
  • ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas, kuras, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem;
  • ilgstošas sociālās aprūpes centru darbinieki, kuri, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar klientiem;
  • ilgstošas sociālās aprūpes centru klienti;
  • personas vecumā no 50 gadiem;
  • cilvēki ar psihiskām slimībām.

Informācija un ieteikumi iedzīvotājiem par gripas profilakses pasākumiem pieejama Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā.

*Ministru kabineta noteikumi Nr. 330 “Vakcinācijas noteikumi”

Informācijas avots:
Slimību profilakses un kontroles centrs