Vaidavas pagasta bibliotēkā aizvadīta Eiropas diena

Eiropas diena, ko ik gadu atzīmējam 9. maijā ir veltīta mieram un vienotībai Eiropā. Ar mērķi izcelt labās lietas un lepoties ar to, kas līdz šim sasniegts, Vaidavas pagasta bibliotēkā norisinājās Eiropas dienas svinības, aicinot uz diskusijām stāstniekus, kuriem svarīgi ikdienā praktizēt un iedvesmot arī citus domāt un rīkoties saskaņā ar demokrātijas  vērtībām.

Inguna Dukure, Vaidavas pagasta bibliotēkas vadītāja atklājot pasākumu atzina: “Eiropas Kultūras fonda projekts “The Europe Challenge 2022”, kurā Vaidavas pagasta bibliotēka kopā ar Rencēnu pagasta 2. bibliotēku un Vecates pagasta bibliotēku piedalījās ar konceptu – bibliotēka kā terapija “Stiprini sevi – stiprini pasauli”, tika augsti novērtēts ne tikai Eiropas Kultūras fonda projektu vērtējumā, bet nu ir aicinājums piedalīties arī prestižākajā Ziemeļeiropas bibliotēku konferencē ‘Next Library’ Dānijā. Tomēr šī ir tikai viena no daudzām labām iniciatīvām, kas parāda, cik radoši, inovatīvi un cilvēkiem draudzīgi strādā bibliotēkas Valmieras novadā un Latvijā. Un tas ir lepošanās vērts!”

Bet runājot par svinību dienām Latvijā un atminoties gadus pēc neatkarības atgūšanas un diskusijas par to, kuras dienas tad būs tās svinamās,  Andrejs Panteļējevs, Atmodas laika politiķis un grāmatu autors atminas, ka Latvijā Eiropas dienu sāka atzīmēt deviņdesmito gadu beigās. “9. maijā atzīmē vēsturiskās Šūmana deklarācijas pasludināšanas gadadienu. 1950. gada 9. maijā toreizējais Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans nāca klajā ar deklarāciju, kurā tika izklāstīta ideja, kā Eiropā veidot jauna veida politisko sadarbību, kas karadarbību starp Eiropas nācijām padarītu neiedomājamu. Šūmana ideja bija kā pamatakmens Eiropas Savienības izveidei”.

Savukārt Inga Surgunte, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas kultūras sektora vadītāja uzslavēja bibliotekārus par to, ka tieši bibliotēkas bija pirmās, kas sāka dalību ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā, ieviešot tos savā ikdienas darbā, tikmēr muzeji varēja daudz ko mācīties no bibliotēkām. Surgunte uzsver kultūras nozares lomu ANO Ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā, un to, kādi Latvijā ir pozitīvie rādītāji, kas ir vides aspekts, gan klupšanas akmeņus, piemēram, sociālā nevienlīdzība.

Tāpat Surgunte klātesošos iepazīstināja arī ar pieredzi darbā pie Eduarda Veidenbauma muzeja “Kalāči” projekta “Vairāk gaismas!”. Šis projekts muzejā spilgti parāda to, ka patiesībā Eduards Veidenbaums savulaik saskārās ar tām pašām sajūtām un mentālajām veselības problēmām, ar ko cīnās bērni un jaunieši mūsdienās. To, cik svarīgi ir tapt sadzirdētam un saņemt nepieciešamo palīdzību laikus. Kā šo stāstu integrē muzejs, brauciet skatīties savām acīm, jo nupat muzejs atvērts jaunajai tūrisma sezonai.

Ar iedvesmojošu un domāt rosinošu prezentāciju uzstājās Jānis Ķīnasts, Jaunā Eiropas Bauhaus vēstnieks. Jānis rosina nojaukt robežas un neielikt sevi rāmjos. Līdzīgi kā bērnam iemācoties lasīt paveras jauna pasaule, arī uz vietu ir jāskatās tāpat, un cilvēks spēj ieraudzīt pavisam citus apvāršņus. Jānis dalās pieredzē par Cēsu Pluriversitātes izveidi un konceptu, kā arī to, kā skola varbūt jebkur un jebkas. Viņa un domubiedru veidotā ārtelpas mācību klase un permakultūras dārzs Ruckas muižā, Cēsīs, tika nominēts Jaunā Eiropas Bauhaus balvai. Tā ir pētnieku un praktiķu radīta un kūrēta ārtelpas mācību klase un permakultūras dārzs. Jānis Ķīnasts atzīst, ka šī projekta laikā kopā ar dalībniekiem ir secināts, ka ārtelpā var apgūt vairāk nekā 27 mācību priekšmetus – cik plašu mācību vidi paver viss, kas ir apkārt.

Pasākuma apmeklētājiem visas dienas garumā bija iespēja iegādāties SIA “Virja” tirgotās grāmatas, kā arī noslēgumā izspēlēt Eiropas dienas tematikai atbilstošu aktivitāti – “Demokrātijas bingo” kopā ar Demokrātijas akadēmiju.

Pasākumu organizēja Vaidavas pagasta bibliotēka Eiropas Kultūras fonda “Europe Challenge 2022” ietvaros, sadarbībā ar Demokrātijas akadēmiju un Aktīvo iedzīvotāju fondu.