Vāc ziedojumus un atjauno norādes Latvijā esošajām glābējsilītēm

Šā gada traģiskie gadījumi ar mirušu zīdaiņu atrašanu atkritumos likuši sarosīties projekta “Glābējsilīte – vieta bērna dzīvībai” īstenotājiem un uzraudzītājiem, kas vāc ziedojumus norāžu zīmju atjaunošanai Latvijā esošajām astoņām glābējsilītēm jeb “babybox”, kam aktualizēta arī ziedojumu vākšana.

Glābējsilīte – tas nav pakalpojums vai aprūpe, bet tā ir iespēja ārkārtas gadījumiem, lai novērstu noziegumus vai traģēdijas, tāpēc tās netiek un nevar būt reklamētas, bet projekta īstenotāji cer, ka vismaz norāžu sakārtošana vai atjaunošana slimnīcu teritorijās atgādinās par to esamību un attiecīgo iespēju.

“Kopš pirmās glābējsilītes, ko atklājām Rīgā, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas ēkā, pagājuši jau 15 gadi. Saprotami, ka dažviet jau novecojušas un izbalējušas vai nodilušas norādes uz glābējsilītēm, tāpēc sadarbībā ar Latvijas Bērnu fondu vācam ziedojumus šo norāžu atjaunošanai un organizējam nepieciešamos darbus, lai būtu skaidra glābējsilītes jeb “babybox” atrašanās vieta slimnīcas teritorijā,” skaidro projekta “Glābējsilīte – vieta bērna dzīvībai” vadītāja Laura Zvirbule.

Viņa informē, ka pavisam nesen norāžu zīmju atjaunošana jau paveikta Rēzeknes slimnīcas teritorijā, kas izmaksāja 600 eiro no martā vāktajiem ziedojumiem. Rēzeknes glābējsilītei jau ir 12 gadu, un kopš tās atklāšanas 2012. gada 3. maijā līdz šim glābējsilītē atstāti un izglābti četri mazuļi.

Tagad kārta pienākusi norādēm Daugavpils reģionālās slimnīcas teritorijā, kur glābējsilīte tika atklāta 2011. gada 28. janvārī, un līdz šim tajā izglābti trīs zīdaiņi, pēc tam sekos Madonas glābējsilīte. Tāpēc L.Zvirbule aicina ziedot arī šim mērķim. Pavisam Latvijā astoņas glābējsilītes savā darbības laikā izglābušas 57 bērnus.

Aicinām ziedotājus palīdzēt, lai negribēti jaundzimuši zīdaiņi nekļūst par traģēdiju un nenonāk tam nepiemērotās vietās, un aicinām ziedot naudas līdzekļus uz Latvijas Bērnu fonda kontu ar norādi “Glābējsilīšu uzturēšanai”.

Ziedojuma konts:
Latvijas Bērnu fonds
Reģ. Nr.: 40008018725
Konta Nr.:LV42UNLA0002000707402
Banka: A/S „SEB Banka”
Maksājuma mērķis: Glābējsilīšu uzturēšanai

“Glābējsilīte – vieta bērna dzīvībai” ir sociāls projekts, kurā nekādā veidā netiek gūta peļņa, un Latvijā tas tika sākts 2009. gadā. Līdz šim Latvijā ir izveidotas astoņas glābējsilītes – Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas teritorijā Rīgā, Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas teritorijā Ventspilī, Liepājas reģionālās slimnīcas, Daugavpils reģionālās slimnīcas, Rēzeknes slimnīcas, Madonas slimnīcas, Jelgavas pilsētas slimnīcas teritorijā, kā arī Vidzemes slimnīcas teritorijā Valmierā. Pavisam izglābtas 57 zīdaiņu (25 zēnu un 32 meiteņu) dzīvības – Rīgā (31 bērns), Jelgavā (5 bērni), Valmierā (2), Madonā (6), Rēzeknē (4), Daugavpilī (3), Ventspilī (2), Liepājā (4).

Pagājušajā gadā glābējsilītē atrasts tikai viens bērniņš, šogad pagaidām vēl neviens, taču līdz šim nevienu gadu nav bijis tā, ka nebūtu atstāts neviens bērniņš. Visvairāk bērnu – deviņi – tika atstāti 2012. gadā.

Kā iepriekš daudzviet ziņots, šogad bija divi traģiski gadījumi ar atkritumos atrastiem zīdaiņiem. 7. martā Liepājas atkritumu poligona šķirošanas punktā Grobiņas pagastā tika atrasts miris zīdainis. Savukārt 12. maijā jaundzimuša bērna līķi atrada Ventspilī, Staldzenes stāvkrasta atkritumu konteinerā.

Glābējsilīte jeb “babybox” ir vieta, kur vecāki, kuri kādu iemeslu dēļ nolēmuši pamest savu mazuli, var anonīmi viņu atstāt drošā vidē, kur bērnam nekavējoties tiek sniegta medicīniskā aprūpe un ziņots atbildīgajām iestādēm, kuras noskaidro, vai bērns nav meklēšanā un tiek piešķirts atradeņa statuss.

Lai mudinātu pārdomāt bērna atstāšanas lēmumu un meklēt citus situācijas risinājumus, pie katras glābējsilītes ir izvietota informācija par to, kur visu diennakti ir iespējams zvanīt, lai saņemtu psiholoģisku un praktisku palīdzību, bet, ja tomēr vienīgā iespēja ir pamest mazuli, tad, atstājot viņu drošā vietā, kur par viņu parūpēsies.

Plašāku informāciju par projektu iespējams atrast mājaslapā šeit: https://babybox.lv/ vai arī projekta profilā “Facebook”: https://www.facebook.com/vietabernadzivibai

Sazināties ar projekta īstenotājiem iespējams pa e-pastu .