Uzsver vakcinācijas nozīmi slimību profilaksē

No 24. līdz 30. aprīlim tiek atzīmēta Pasaules imunizācijas nedēļa, kuras mērķis ir aktualizēt vakcināciju un uzsvērt tās nozīmi slimību profilaksē. Par šī gada tēmu Pasaules veselības organizācija noteikusi “Ilgu mūžu visiem” (Long Life for All), lai veicinātu vakcinācijas aptveri un aizsargātu visu vecuma grupu cilvēkus pret vakcīnregulējamām infekcijas slimībām

No 24. līdz 30. aprīlim tiek atzīmēta Pasaules imunizācijas nedēļa, kuras mērķis ir aktualizēt vakcināciju un uzsvērt tās nozīmi slimību profilaksē. Par šī gada tēmu Pasaules veselības organizācija noteikusi “Ilgu mūžu visiem” (Long Life for All), lai veicinātu vakcinācijas aptveri un aizsargātu visu vecuma grupu cilvēkus pret vakcīnregulējamām infekcijas slimībām.

Lai gan ģimenes ārsts ir tas, kurš seko līdzi, kad bērnam ir jāsaņem nepieciešamās vakcīnas, arī paši vecāki var aktīvi sekot līdzi vakcinācijas kalendāram un vest bērnu uz vakcināciju pie ģimenes ārsta. Arī pieaugušajiem ieteicams ik pa laikam pārskatīt savu potēšanas pasi, lai pārliecinātos, vai nav nepieciešams saņemt balstvakcīnu (piemēram, balstvakcināciju pret difteriju un stingumkrampjiem, kas veicama ik pēc 10 gadiem).

Šogad Pasaules imunizācijas nedēļas ietvaros Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) vēlas atgādināt par to, ka atsevišķām iedzīvotāju grupām Latvijā ir pieejama valsts apmaksāta vakcinācija pret noteiktām infekcijas slimībām:

  • šajā sezonā valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu var saņemt ikviens iedzīvotājs atbilstoši pieejamajam pretgripas vakcīnu apjomam;
  • valsts apmaksātu vakcināciju pret garo klepu 2022. gadā var saņemt 14 gadus veci jaunieši un grūtnieces;
  • valsts apmaksātu vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusa (CPV) infekciju 2022. gadā var saņemt 12 līdz 18 gadus vecas meitenes un 12 gadus veci zēni;
  • pieaugušajiem ik pēc 10 gadiem veicama balstvakcinācija pret difteriju un stingumkrampjiem. Tā ir valsts apmaksāta;
  • valsts apmaksāta vakcinācija pret ērču encefalītu pieejama bērniem no 1 līdz 18 gadu vecumam, ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā. Teritoriju saraksts valsts apmaksātās bērnu vakcinācijas pret ērču encefalītu veikšanai 2022. gadā pieejams šeit.

Lai informētu sabiedrību par vakcināciju pret garo klepu pusaudžiem un grūtniecēm, SPKC 13. aprīlī bija tiešsaistes diskusija ar ekspertiem. Diskusiju iespējams noskatīties šeit.

Lai informētu sabiedrību par vakcināciju pret CPV pusaudžiem, SPKC 26. aprīlī organizēs tiešsaistes diskusiju ar ekspertiem. Diskusiju būs iespējams noskatīties SPKC Facebook lapā.

Plašāku informāciju par infekcijas slimībām, to profilaksi, tai skaitā vakcināciju, iedzīvotāji var meklēt arī SPKC mājaslapā (www.spkc.gov.lv) vai vaicāt savam ārstam.

Materiāli par infekcijas slimībām, profilaksi, t. sk. vakcināciju:

Informāciju sagatavoja:

Nacionālais veselīgo pašvaldību tīkls