Ukraiņu bērni veiksmīgi uzsākuši mācības izglītības iestādēs Valmieras novadā

Valmieras pilsētas pirmsskolas izglītības iestādē "Vālodzīte" izveidotais sveiciens

Pagājusi vairāk kā nedēļa, kopš Valmieras novada pašvaldības izglītības iestādēs mācības uzsāka pirmie bērni no Ukrainas, kuri Valmieras novadā raduši patvērumu. Pašvaldības vispārējās izglītības iestādes pašlaik apmeklē 125 ukraiņu skolēni, pirmsskolas izglītības iestādes 13 bērni un viens mazulis kopā ar māmiņu apmeklē bēbīšu skolas nodarbības Valmierā, vairāki ukraiņu jaunieši ir izrādījuši interesi par mācībām Valmieras Dizaina un mākslas vidusskolā un studijām Vidzemes Augstskolā.

Bērniem ir nodrošināta iespēja bez maksas apmeklēt pašvaldības profesionālās ievirzes izglītības iestādes, piemēram, divi ukraiņu bērni jau apgūst klavierspēli Valmieras Mūzikas skolā, kā arī interešu izglītības pulciņus. Atbalstu ukraiņu bērniem sniedz arī privāto interešu izglītības pakalpojumu sniedzēji – YAMAHA Mūzikas skola, karate klubs “Tīģeri”.

Pateicoties novada iedzīvotāju atsaucībai, skolas gaitu uzsākšanai bērniem ir saziedotas jaunas un mazlietotas mugursomas, kā arī bērniem ir nodrošināti nepieciešamie mācību līdzekļi.

Emocionālā stāstā par kādas ukraiņu meitenītes pirmo dienu Valmieras pilsētas pirmsskolas izglītības iestādē “Vālodzīte” dalās vadītāja Evija Lipe: “Mūsu izglītības iestādē bērniem mācām humānās vērtības, runājam par dažādu tautību bērnu pieņemšanu savā pulkā, jo īpaši ņemot vērā notikumus Ukrainā. Aizvadītajā nedēļā pirmo dienu pie mums aizvadīja meitenīte no Ukrainas. Rīta apļa laikā kāda no grupiņas meitenēm ukraiņu meitenītei ko pateica, sākotnēji to nesapratām, tādēļ lūdzām audzēknei to mums izstāstīt. “Es dodu Tev svētību,” izskanēja ukraiņu valodā no latviešu meitenītes ukraiņu meitenītei. Paldies vecākiem, ka mājās runājat ar bērniem par notikumiem Ukrainā, paldies, ka māciet bērnus būt draudzīgiem, pretimnākošiem un atvērtiem. Cenšamies bērnudārzā radīt apstākļus, kuros ikviens – gan ukraiņu bērni, gan viņu vecāki – justos kā mājās, sirsnīgi gaidīti!”.

Divas ukraiņu sievietes ar pedagoģisko izglītību ir uzsākušas darbu kā pedagoga palīgi Valmieras Pārgaujas sākumskolā un Valmieras 5. vidusskolā. Pašvaldība apzina iespējas iesaistīt izglītības procesā arī citus ukraiņu pedagogus.

Pamatojoties uz ukraiņu izrādīto interesi, Valmieras novada pašvaldība ir radusi iespēju nodrošināt latviešu valodas apguvi – pašlaik nokomplektētas jau trīs grupas, un interese par latviešu valodas mācīšanos arvien pieaug.

Jāatzīmē, ka pašvaldībai saziņā ar ukraiņu ģimenēm palīdz brīvprātīgie tulki, un bēgļiem paredzēto informāciju Valmieras novada pašvaldība pārtulko un izplata ukraiņu valodā.

Līdz 29. martam Valmieras novadā, lielākoties Valmierā, izmitināts 331 bēglis no Ukrainas. Valmieras novada pašvaldība pateicas ikvienam par sniegto atbalstu bēgļiem – gan emocionālo, gan praktisko, gan finansiālo.