Tuvākajos gados elektroapgādes uzlabošanā Valmieras novadā plāno ieguldīt 3,7 milj. eiro

"Sadales tīkla" pārstāvji ar Valmieras pašvaldības pārstāvjiem tiekas klātienes vizītē

Lai uzlabotu elektroapgādes drošumu un kvalitāti Valmieras pilsētā un novadā, elektroenerģijas sadales sistēmas operators AS “Sadales tīkls” tuvākajos gados plāno vērienīgas investīcijas elektroapgādes infrastruktūras modernizācijā. Kopējais investīciju apjoms 2024. un 2025. gadā plānots apmēram 3,7 miljoni eiro.

Nākamajos divos gados plānotās investīcijas un citas aktualitātes “Sadales tīkla” pārstāvji ar Valmieras pašvaldības pārstāvjiem pārrunāja klātienes vizītē, kas notika decembra vidū. Sanāksmē piedalījās arī Valmieras novada domes priekšsēdētājs Jānis Baiks un “Sadales tīkla” valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons.

Jau tuvākajā laikā tiks sākts darbs gan pie elektrolīniju (vai to posmu) modernizācijas, gan transformatoru punktu pārbūvēm, tādējādi uzlabojot elektroapgādi iedzīvotājiem un uzņēmumiem gan Valmieras pilsētā, gan arī novada teritorijās, tai skaitā Dikļu, Mazsalacas, Skaņkalnes, Kocēnu, Brenguļu, Trikātas, Plāņu, Jercēnu, Matīšu, Naukšēnu u.c. pagastos. Šiem darbiem plānotais kopējais investīciju apjoms 2024. gadā sasniedz 1,2 miljonus eiro. Papildus tam Valmierā nākamgad plānots izbūvēt arī vismaz 10 pieslēgumpunktus (spraudņus) publisku elektroauto uzlādes staciju attīstībai, tajā ieguldot šim mērķim piešķirto Eiropas Atveseļošanas fonda finansējumu. Konkrētais projekts paredz, ka sadales operators izbūvē nepieciešamo elektroapgādes infrastruktūru (no kopējā elektrotīkla līdz uzskaites sadalnei), savukārt pašas uzlādes stacijas attīsta sadarbības partneri – dažādas valsts pārvaldes institūcijas. Tās joprojām aicinātas pieteikties sadarbībai! Plašāk par šo projektu var lasīt “Sadales tīkla” mājaslapā.

Tikšanās laikā tika pārrunāta arī situācija par un ap elektroapgādes traucējumiem, ko novada teritorijā pagājušonedēļ radīja sniegliece un snieglauze – “Sadales tīkla” eksperti plašāk izstāstīja par šo dabas parādību ietekmi uz elektrotīklu (šādos apstākļos situāciju diemžēl neuzlabo preventīvie elektrolīniju trašu tīrīšanas pasākumi, jo snieglieces dēļ lūst arī ārpus trasēm esošie koki), kā arī informēja, ka aizvadītajā nedēļā pie elektrotīkla bojājumu novēršanas Ziemeļvidzemē strādāja kopumā ap 120 “Sadales tīkla” operatīvo darbinieku. Bojājumi bijuši sarežģīti, jo koki lūza pakāpeniski, kā arī piekļūšanu defektiem apgrūtināja biezā sniega sega – elektromontieri līnijas visā garumā apsekoja, pārvietojoties kājām. Lai bojājumus novērstu iespējami drīzā laikā, speciālisti strādāja arī naktīs.

Lai arī kādi laikapstākļi nepiemeklētu, mūsu operatīvie darbinieki strādā pašaizliedzīgi un ar vienu mērķi – atjaunot elektroapgādi iedzīvotājiem iespējami drīz. Lai šādi izaicinājumi nākotnē būtu arvien retāki, pakāpeniski turpināsim stiprināt novada elektrotīkla drošumu. Pateicamies Valmieras pašvaldībai par ieinteresētību un konstruktīvo sarunu! Mūsu ilgtermiņa mērķis ir virzība uz pilnībā izolētu elektrotīklu visur Latvijā. Apzināmies nākotnes elektrifikācijas tendences un nav šaubu, ka stiprs elektrotīkls kļūs arvien būtiskāks katra uzņēmēja un katra iedzīvotāja ikdienā,” norāda “Sadales tīkla” valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons.

2025. gadā plānots turpināt ieguldījumus Valmieras pilsētas un novada elektrotīklā, tai skaitā viens no vērienīgākajiem projektiem – 110 kilovoltu transformatoru apakšstacijas pārbūve. Kopējais šiem darbiem ieplānotais finansējums 2025. gadā sasniedz 2,5 miljonus eiro.

Sadales operatora pārvaldībā ir elektrolīnijas visā Latvijā, un to kopgarums pārsniedz 92 000 kilometru. No tām Valmieras novadu caurvij elektrolīnijas vairāk nekā 3600 kilometru garumā, un jau līdz šim veiktās investīcijas ļāvušas nodrošināt, ka apmēram 60% novada elektrotīkla attīstīti izolētos risinājumos (kabeļi vai piekarkabeļi).

Ar plānotajiem elektrotīkla investīciju projektiem un to aktuālo statusu dažādos novados iedzīvotāji var iepazīties “Sadales tīkla” mājaslapā www.sadalestikls.lv pieejamā Elektrolīniju rekonstrukcijas darbu kartē.

Nodrošināt vienmērīgu elektrosistēmas atjaunošanu un modernizāciju ir viens no elektroenerģijas sadales sistēmas operatora galvenajiem uzdevumiem. Tādējādi gadu no gada tiek uzlabota elektroapgādes kvalitāte, vienlaikus parūpējoties par to, lai ilgtermiņā būtiski nemainītos sistēmas elementu vidējais vecums, atjaunojamā elektrotīkla apjoms, kā arī nepieaugtu remontdarbu apjomi. To, ka ieguldītās investīcijas sniedz rezultātu, apliecina elektroapgādes kvalitātes rādītāji – vidējais elektroapgādes pārtraukumu ilgums vienam klientam gadā Latvijā ir zemākais Baltijā – 240 minūtes, kamēr Lietuvā 336 un Igaunijā 309 minūtes (2022. gada dati).

Informāciju sagatavoja
AS “Sadales tīkls”