Tūrisms skaitļos un faktos Valmieras novadā 2022. gadā

Ik gadu atskatāmies uz iepriekš paveikto, analizējam datus, lai nākamās plānotās aktivitātes būtu datos balstītas. Valmieras novada Tūrisma pārvalde ir apkopojusi 2022. gada novada tūrisma datus par Valmieras novada tūrisma piesaistes objektiem, Valmieras Tūrisma informācijas centra apmeklējumu, novada tūrisma mājaslapu visit.valmiera.lv un sociālajiem medijiem.

2022. gada sākums iesākās Covid-19 pandēmijas ierobežojumu ēnā, taču ar skatu gaišākā nākotnē. Tas arī atspoguļojies apkopotajos datos – dažās jomās sasniegti tādi paši statistikas dati, kā pirms pandēmijas laika. Tajā pašā laikā izjūtams lielāks pieprasījums pēc tūrisma informācijas digitālā veidā.

Attiecībā pret iepriekšējiem gadiem, kad Valmieras Tūrisma informācijas centrs (turpmāk Valmieras TIC) bija atvērts visu gadu, pavasarī pandēmijas ierobežojumi liedza telpās atrasties neierobežotam cilvēku skaitam. Tāpat attiecībā pret citiem gadiem 2021. gadā tika mainīts Valmieras TIC darba laiks, kas atstāja ietekmi uz tūrisma apmeklētāju plūsmu. Valmieras TIC klātienē apkalpoti 3500 viesi, sarakstēs konsultēti 291 un sazvanoties informēti 630 interesenti. Covid-19  un digitalizācijas laikmeta ietekmē tas rezultējies ar 5,89% samazinājumu apmeklētāju skaita ziņā. Tikai likumsakarīgi, ka ārvalstu apmeklētāju skaits turpinājis samazināties. Pēc Covid-19 ierobežojumu atcelšanas ir atsākusies starptautiskā tūrisma plūsma. Nemainīgi līderi ārvalstu ceļotāju vidū ir viesi no Igaunijas, kas sastāda gandrīz pusi (42,73%) no kopējā ārvalstu ceļotāju skaita. Arī Vācija (114,29 % pieaugums pret 2021. gadu), Lietuva un Somija (200% pieaugums pret 2021. gadu) ir to valstu vidū, no kuras ceļotāji ir aktīvāk pieprasījuši tūrisma informāciju par Valmieras novadu. Liels pieaugums informācijas pieprasījumu skaita ziņā ir no Anglijas un no Ukrainas rezidentiem, taču tas ir saistāms ar to, ka aizvien vairāk Ukrainas pilsoņu uzturas Valmieras novadā. 

Valmieras novada Tūrisma pārvaldes struktūrvienība Zilākalna kultūrvēstures un apmeklētāju centrs (turpmāk ZKAC) ir salīdzinoši jauns tūrisma piedāvājums Valmieras novadā. Objekts sevī ietver industriālo mantojumu – ūdenstorni un tā piebūvi ar sezonālo piedāvājumu – sliežu velosipēdiem, kas pieejams no maija līdz oktobra beigām. 2022. gadā ZKAC apmeklēja 2580 apmeklētāji (20,4% vairāk, nekā 2021. gadā). 2022. gada maija mēnesī Dabas aizsardzības pārvalde uzstādīja apmeklētāju plūsmas skaitītāju dabas objektā Zilaiskalns. No jūnija līdz novembrim dabas objektu apmeklējuši 3012 apmeklētāju.

Arvien vairāk pieaug digitalizācijas loma. Tūrisma pārvalde ir aktīvi strādājusi, radot saistošu saturu gan sociālajos medijos Facebook (14,4% jaunu sekotāju) un Instagram (8,2% jaunu sekotāju), gan nodrošinot cilvēkiem aktuālas un saistošas informācijas pieejamību vortālā visit.valmiera.lv. Svarīgs aspekts, ka visit.valmiera.lv mājaslapa līdz ar 2022.gada 4.jūliju sāka darboties jaunā veidolā, tā ir daudz ērtāk lietojama mobilajās ierīcēs un iekļauj informāciju par visu plašo Valmieras novadu, kas nebija iepriekšējā lapas versijā. Kā ik gadu, statistikas datu atspoguļojums uzrāda lapas apmeklētāju skaita palielinājumu (3,41%). Aktīvākie interesenti, kuri apmeklē un seko līdzi Visit Valmiera, ir no Latvijas, Igaunijas un ASV.

Apkopojot tūrisma objektu apmeklētāju statistiku, kopā 2022. gadā tie apmeklēti par 3,6 reizēm vairāk, kā gadu iepriekš. Jāmin tas, ka šie dati noteikti neatspoguļo tikai viesus, bet arī apmeklējuma reizes, jo pastāv varbūtība, ka viens ceļotājs viesojies vairākās vietās, kā arī, iespējams, gada ietvaros attiecīgo objektu apmeklējis vairākas reizes. Tāpat jāņem vērā, ka liela daļa apmeklētāju ir bijuši vietējie iedzīvotāji. Valmieras novada tūrisma uzņēmumos visvairāk viesojušies vietējie Latvijas iedzīvotāji un viesi no Igaunijas, kam seko Vācijas, Lietuvas, Francijas un Somijas ceļotāji. 2022. gadā lielāko apmeklētāju skaita īpatsvaru joprojām sastāda individuālie ceļotāji, tomēr ir tūrisma objekti, kuriem apmeklētāji grupās ir vienādā proporcijā vai pat nedaudz vairāk, kā individuālie ceļotāji. Plašāks statistikas pārskats aplūkojams ŠEIT.

Tūrisma pārvalde vēl turpina iegūt datus par Valmieras novada naktsmītnēm, un drīzumā tie tiks atspoguļoti atsevišķā publikācijā. 

Informāciju sagatavoja: Toms Treimanis, Valmieras novada Tūrisma pārvaldes vadītājs. Mob. tālr.: 28644530, visit.valmiera.lv

Vortāla Visit Valmiera statistikas infografika
Visit Valmiera Instagram konta statistikas infografika
Visit Valmiera Facebook lapas statistikas infografika