Trikātas pamatskolas komanda mācās Rumānijā

Trikātas pamatskolas skolēni un skolotājas Rumānijas kalnos

No 19. līdz 24. septembrim pieci Trikātas pamatskolas skolēni un divi pedagogi piedalījās Erasmus+ projekta “Spring and respect will come back” mobilitātē Lupeni, Rumānijā. Nedēļas tēma: zaļā enerģija, īpaši pievēršot uzmanību ūdenim.

18. septembrī vēlu vakarā ierodoties Lupeni, skolēnus sagaidīja viesģimenes, kurās viņi uzturēsies visu nedēļu.

Pirmajā dienā, 19. septembrī, tikām mīļi sagaidīti skolā Liceul Teoretic Mircea Eliade – Scoala Gimnaziala Nr 2, kurā notika atklāšanas pasākums ar rumāņu tautas dejam un dziesmām. Pēc pasākuma varējām baudīt rumāņu nacionālos ēdienus. Apskatījām skolas telpas, ieskatījāmies sākumskolas mācību darbā. Dienas otrajā pusē, devāmies apskatīt ūdens attīrīšanas iekārtas. Guvām ieskatu kā tiek iegūts dzeramais ūdens Rumānijā. Katram bija iespēja pārdomāt un izvērtēt savu rīcību dzeramā ūdens resursu taupīšanā. Apmeklējām Momarlans muzeju, kurā guvām priekštatu par šim apgabalam raksturīgajiem kultūras objektiem – tradicionālajām koka mājām un rumāņu tautas tērpiem.

Otrdien, 20. septembrī, agri no rīta devāmies uz Huneadoras apgabalu Transilvānijā (Rumānija). Apmeklējām Korvinu pili (Drakulas pili), priecājāmies par pils īpašo arhitektūru, iepazinām tās vēsturi. Pēc tam viesojāmies itāļa Džovanni Salvatelli izveidotajā daiļdārzā, kurā visi stādi ir vesti no Itālijas. Pārrunājām ūdens nozīmi stādu audzēšanā.

Trešdien, 21. septembrī, viesojāmies notekūdeņu attīrīšanas rūpnīcā. Uzzinājām un apskatījām, kā notiek ūdens attīrīšanas process. Attīrīšanas iekārtās no atkritumiem iegūst biogāzi, ko izmanto kā resursu enerģijas ražošanai. Pilsētā Targu-Jiu pastaigājamies pa slavenā rumāņu mākslinieka Kostantīno Brancusi skulpturālo kompleksu. Parka vienā daļā ir uzstādīts piemineklis par godu pirmajā pasaules karā kritušajiem un otrajā daļā redzama bezgalības kolonna. Dienas noslēgumā apmeklējām pareizticīgo klosteri “Lainiču klosteris”, kas datēts ar 14. gadsimtu. Tajā šobrīd vēl dzīvo 25 mūki. Mums bija ekskluzīva iespēja apskatīt klostera ēku, uz kuras sienām joprojām ir saglabājušies apmēram 200 gadus seni gleznojumi.

Ceturtdien projekta dalībnieki apmeklēja Petroşani kalnrūpniecības muzeju, kas dibināts 1961. gadā. Muzejā guvām ieskatu kā noritēja darbs ogļu raktuvēs Rumānijā. Valsts ekonomika balstījās vispirms uz ogļu ieguvi pēc tam uz ražošanu. Guvām apliecinājumu teicienam “Don’t mess with the water”, apmeklējot apmēram 500 metrus garu ūdens izskalotu kaļķakmens alu, kurā ir ļoti laba akustika. Tajā tiek rīkoti koncerti: no koru līdz rokkoncertiem.

Dienas noslēgumā visas dalībskolas piedalījās dažādās sporta aktivitātēs skolas sporta hallē. Svinīgā pasākumā katrs projekta dalībnieks saņēma sertifikātu.

Piektdien pastaigājāmies pa Straju, šķērsojām apmēram 50 m garo svēto tuneli, kurā uz sienām bija uzzīmēts kalendārs, apmeklējām Strajas Ermitāžas koka baznīcu, kas celta 1999. gadā. Tajā atrodas liels koka krusts (apmēram 300 kg smags), kas veltīts karā kritušajiem varoņiem. Baznīca atrodas kalnā apmēram 1000 m virs jūras līmeņa. Ziņkāres vadīti uzkāpām vēl augstāk kalnā, sasniedzot 1485 m virs jūras līmeņa. No šī skata punkta redzamas trīs Rumānijas pilsētas: Lupeni, Vulcano, Petroşani. No kalna pavērās fantastisks skats uz ielejām un pilsētām. Dienas otrajā pusē atvadījāmies no viesmīlīgajām rumāņu viesģimenēm.

Nedēļas garumā guvām daudz pozitīvas emocijas, jaunas zināšanas un pieredzi iekļauties rumāņu ģimenēs.

Skolēni atzīst, ka piedaloties projekta aktivitātēs, papildinājuši savas zināšanas par ūdens resursu nozīmi pasaulē, izvērtējuši savu attieksmi pret vides saudzēšanu, iepazinuši dažu Rumānijas pilsētu vēsturi un arhitektūru, ieguvuši jaunus draugus un nostiprinājuši angļu valodas prasmes.

“Paldies par iespēju piedalīties šajā projektā! Man ļoti patika, ka varēju iepazīt Lupeni pilsētu un ka varējām apskatīt daudz skaistas vietas – pili, milzīgu klinti, kur iekšā bija dziļa ala, un kalnus. Projekta programma bija ļoti labi izplānota, jo nebija ļoti nogurdinošas dienas. Šīs nedēļas laikā iepazinu ļoti jauku, foršu meiteni Paulu, ar kuru pavadīju rītus un vakarus. Esmu ļoti priecīga, ka varēju piedalīties un būt daļa no šī projekta,” stāsta projekta dalībniece Daiga.

Informāciju sagatavoja:
Inguna Kondratjeva, projekta koordinatore