Top grāmata “Valmiermuiža” par vienu no lielākajām Vidzemes muižām

Valmiermuižas kultūras biedrība, atzīmējot darbošanās desmitgadi, aktīvi strādā, lai izdotu grāmatu "Valmiermuiža”, autors Dr. art. Jānis Kalnačs. Palīdzot šo ieceri īstenot, līdz 24. aprīlim Vidzemes kultūras programmas vietnē ikviens var balsot un paust savu atbalstu trīs projektu idejām, kur arī atrodams projekts "Grāmatas VALMIERMUIŽA mākslinieciskais noformējums un dizaina izstrāde”

Valmiermuižas kultūras biedrība, atzīmējot darbošanās desmitgadi, aktīvi strādā, lai izdotu grāmatu “Valmiermuiža”, autors Dr. art. Jānis Kalnačs. Palīdzot šo ieceri īstenot, līdz 24. aprīlim Vidzemes kultūras programmas vietnē ikviens var balsot un paust savu atbalstu trīs projektu idejām, kur arī atrodams projekts “Grāmatas VALMIERMUIŽA mākslinieciskais noformējums un dizaina izstrāde”.

Vidzemes Augstskolas profesora Jāņa Kalnača, kas 1981. gadā kā Valmieras rajona kultūras pieminekļu aizsardzības inspektors apturēja ieceri nojaukt Valmiermuižas pils saglabājušos daļu – torni ar Latvijā plašākajiem mauru stila gleznojumiem, 1980. un 1990. gados organizēja Valmiermuižas vēsturisko izpēti un pils torņa saglabāšanas darbus, grāmata “Valmiermuiža” ir noslēgums pirms četrdesmit gadiem uzsāktai pētniecībai. Monogrāfijā, balstoties arhīvu dokumentos, vēsturiskās publikācijās (arī vācu un krievu valodā), kā arī arhitektu un kultūras vēsturnieku pētījumos, tiks apskatīta Valmiermuižas vēsture (īpašnieki un nomnieki, būvniecība un postījumi) un izcilākās personības.

Grāmata iecerēta kā lakonisks stāsts par vienu no lielākajām Vidzemes muižām, kas līdz pirmajam pasaules karam pastāvēja līdzās nelielajai apriņķa pilsētai Valmierai – tiks izsekots plašā Valmiermuižas kompleksa attīstībai, kas ietvēra vairāk nekā četrdesmit ēku, t. sk. nerealizētajiem projektiem, apskatīts Iršu dārzs, kas no aristokrātiska medību parka pārtapa par iecienītu valmieriešu atpūtas vietu, un Oliņu Lielais mežs, kur 19. gs. medībās devās augstdzimušas Vācijas un Krievijas personas. Monogrāfijā tiks apskatīts arī Valmiermuižas ēku liktenis karos, pēc agrārās reformas un aizmirstība padomju varas gados, tās vārda atdzimšana “Valmiermuižas alum” uzsākot darbību, kā arī Valmieras pagasta, vēlāk Burtnieku novada pašvaldības veikums vēsturiskās vietas saglabāšanā.

Grāmata top kopā ar Valmieras novada pašvaldību, Vidzemes Augstskolas “Sociālo, ekonomisko un humanitāro pētījumu institūtu” un Valmiermuižas alus darītavu.

Informāciju sagatavoja:

Valmiermuižas kultūras biedrība