Tirdzniecības centrā VALLETA skatāms veltījums restorānam “Gauja”

Tirdzniecības centrā VALLETA skatāms veltījums restorānam “Gauja”

No 1965. gada līdz 1992. gadam vietā, kur šobrīd izveidots tirdzniecības centrs VALLETA, atradās modernākais un lielākais universālveikals Vidzemē un restorāns “Gauja”. Tieši tur tapa arī recepte Valmieras salātiem, kas joprojām ir viena no iecienītākajām un atpazīstamākajām Valmieras garšām. Aicinot ikvienu uzzināt vairāk par restorānu, tirdzniecības centra VALLETA 4. stāvā skatāma un lasāma informācija par to.

Pateicoties bagātajai ēdienkartei un augstas kvalitātes ēdieniem, restorāns “Gauja” bija iecienīta atpūtas un svinību vieta kā valmieriešiem, tā pilsētas viesiem. Un tieši tur šefpavāre Rūta Bušmane izstrādāja receptūru Valmieras salātiem. Apmeklētāji baudīja arī Rūjienas un mēlīšu salātus, Tjačevas kotletes, antrekotu, langetu, bifšteku, eskalopu, sēņu žuljēnu, pikanto karbonādi, frikadeļu zupu, siera karstmaizes, desertus, kas rotāti ar mutē kūstošām karamelizēta cukura lauskām, restītēm un citām formām. Sāļos ēdienus noformēja līdzīgi kā franču virtuvē – ar zaļumu buntītēm un akurāti grieztiem dārzeņiem – cakotiem redīsiem, rievotiem burkāniem, restītēs sagrieztiem gurķiem. Restorānā vakaros skanēja mūzika, turklāt pie durvīm apmeklētājus sagaidīja šveicars.

Valmieras novads izceļas ar kulināro mantojumu, it sevišķi ar to, ka daudziem ēdieniem un dzērieniem doti vietvārdu nosaukumi – Burtnieka zandarts, Matīšu mednieciņi, Rūjas veldze, Rūjienas romšteks, Strenču veltnīši, tortes Rūjas krasts un Salaca, Valmieras salāti. Tam, ka receptes ir arhīvā, jāpateicas Valmieras rajona patērētāju biedrību savienības valdes protokoliem, kur ir ne tikai apstiprināti tajos laikos jaunu ēdienu un dzērienu nosaukumi, bet pievienotas arī receptes un tehnoloģiskās kartes.

“Manuprāt, ēdieni, kas nosaukti mums tuvu un zināmu vietu vārdos, kurus radījuši mūsu vietējie pavāri un konditori, ir lepošanās vērti. Tas ir mūsu kulinārais mantojums, kas noteikti jāsaglabā, par to jāstāsta, tas jāturpina. Šiem ēdieniem un dzērieniem jāturpina ceļš mūsu virtuvēs, tiem jābūt uz mūsu viesību galdiem, tie jāpiedāvā mūsu viesiem,” saka Guna Ķibere, kulināre, Valmieras novada pašvaldības uzņēmējdarbības speciāliste.

Lepojoties ar vienu no Valmieras garšām – Valmieras salātiem – un turpinot stāstu par kulināro mantojumu, tirdzniecības centrā VALLETA aicinām apskatīt informāciju, kas veltīta restorānam “Gauja”. Tur atradīsiet arī Valmieras salātu recepti, bet fotogrāfijās redzēsiet, ar ko tolaik mielojās restorāna apmeklētāji.

Informācija sagatavota sadarbībā ar Valmieras muzeju, Rūtas Bušmanes mazmeitām un Gunu Ķiberi.