Tirdzniecības centrā “Valleta” apskatāma izstāde “Detaļu spēks”

No piektdienas, 9.jūlija, tirdzniecības centrā “Valleta” Valmierā apskatāma arhitektūras, būvniecības, būvmateriālu ražošanas un restaurācijas izcilībām veltītā ceļojošā izstāde “Detaļu spēks”, starp kurām ir arī Māra Štromberga BMX trase “Valmiera”.

Mākslinieciski augstvērtīgā līmenī noformētā izstāde no pagājušā gada novembra 12 mēnešus ceļo pa Latviju, parādot interesantāko no tā, kas ir arhitektūrā un būvniecībā Latvijā – vispirms izstādē, bet pēc tam ir iespēja objektus aplūkot arī klātienē, saplānojot savus brīvdienu maršrutus.

Lielformāta objektu un to detaļu fotogrāfijas papildinātas ar stāstiem latviešu un angļu valodās vēsta par 16 dažādām ēkām, inženierbūvēm, restaurācijas objektiem un labiekārtojumiem, kuri visi ir parauga vērti dēļ izpildījuma augstā kvalitātes, funkcionālā un radošā līmenī. Vairāki objekti ir ieguvuši balvas lielākajā būvju konkursā Latvijas Būvniecības gada balva.

Izstādes atbalstītāji – UPTK, Aimasa, Rīgas Tilti, Torensberg.

Jebkurš arhitektūras un būvniecības objekts ir sava laika liecība, kurā iemiesotas pamata vērtības un arī raksturīgās inovācijas. Par ilgtspējīgu iespējams nodēvēt ikvienu izstādē aplūkojamo objektu.

IZSTĀDES OBJEKTI

Unikālas vērtības Alūksnē – labiekārtojuma idejām Alūksnē ir, kur izvērsties. Pilsētas teritorija ir piepildīta ar aizraujošiem pagātnes stāstiem. Projektu autori Celmiņa būvkonstrukciju birojs, Arhitektoniskās izpētes grupa, Arhitekta L. Šmita darbnīca, AR Structural Solutions, Alūksnes projekti, Projekts 3. Būvnieki BŪVFIRMA INBUV, Tilts.

Bauskas pils tornis slejas pāri vēsturei – pēc rūpīgas atjaunošanas tornis pieejams apskatei, piedāvājot veikt savdabīgu riņķa ceļojumu līdz augšai, pēc tam lejā kāpjot pa citu pusi. Nedaudz adrenalīna garantēts, ja ir vēlme iepazīt un pat pieskarties vēsturei. Pasūtītājs Bauskas pils muzejs, Bauskas novada dome, projekts Ināras Caunītes arhitektu birojs, Miloslavs Hanzla, būvnieks Kaskāde 19, Ēriks Pažemecks.

Hoijeres kundzes viesnīca Liepājā – viena no vecākajām ēkām Liepājā, atraitnes Hoijeres viesnīca Kungu ielā 24 celta 17. gs. Pazīstama arī kā Pētera I nams, jo 1697. gada pavasarī viesnīcā vienu nedēļu dzīvoja Krievijas cars Pēteris. Pēc atjaunošanas būs saglabātas gan vēsturiskās funkcijas, gan interjeri. Pasūtītājs – Liepājas pilsētas pašvaldība. Projektētājs – p/s Pils projekts, arhitekte Liesma Markova. Būvnieks –Rere meistari. Būvuzraugs – Firma L4.

Vecrīgas skati Daugavas malā – Kuģu ielā 15 ir radīts jauns, moderns vaibsts Rīgas tēlā. Lai arī izaudzis salīdzinoši šaurā vietā, tomēr jaunā kompleksa iemītniekiem ļaus izjust plašumu un Vecrīgas skatus katras dienas iedvesmai. Pasūtītājs Kuģinieks. Projekts Sarma&Norde. Būvnieks Aimasa. www.vecrigasskati.lv

Industriālā elegance autosalonā – ienākot dienasgaismas apspīdētajā telpā, rodas asociācijas ar kādu modernās mākslas muzeju – tieši tik pārdomāts un harmonisks ir jaunais Škoda centrs Rīgā, Biķernieku ielā 125. Galvenais būvuzņēmējs SIA Aimasa. Pasūtītājs SIA TKM Latvija.

Kokbetona tilts Jaunpilī – kultūrvēsturisku pieminekļu apkārtējā vide ir ne mazāk svarīga par pašu pieminekli. Tāpēc 1301. gadā celtajai Jaunpils pilij, kas savulaik pildījusi arī Livonijas ordeņa cietokšņa funkcijas, blakusesošais tilts pār Bikstupi tika demontēts un uzbūvēts jauns, moderns kokbetona tilts. Pasūtītājs LVC, būvnieks Rīgas Tilti, būvuzraudzība Firma L4.

Moderna skola mākslām Liepājā – pirms 2020./2021. mācību gada sākuma Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskola ieguva modernu ēku, kuras tapšanas vēsture, arhitektoniskie un tehniskie risinājumi varētu izstāstīt stāstu, kā kvalitatīvs projektu vadības process no pasūtītāja, arhitekta un būvnieka puses soli pa solim pārtop izcilā rezultātā. Ēkas fasādes vērtība – mākslīgi rūsināta metāla plākšņu apdare. Arhitektūras projekts arhitektu birojs K-IDEA, Andris Kokins. Būvnieks UPTK, projekta vadītājs Sandis Kirhners.

Māra Štromberga BMX trase Valmiera – vieta sportistu izaugsmei. Pasaules līmeņa trase nosaukta valmierieša, šobrīd vienīgā divkārtējā olimpiskā čempiona BMX riteņbraukšanā Māra Štromberga vārdā. Valmierieši lepojas ar savu sportistu. Pasūtītājs Valmieras pašvaldība. Būvprojekts Balta istaba, Ilze Rukmane-Poča. Būvnieks Sanart. Būvuzraudzība Būvuzraugi LV.

Saules skola Daugavpilī – jaunā korpusa keramiskie fasādes paneļi un krāsainās stikla vitrāžas nevilšus raisa asociācijas ar etnogrāfisko vainagu ar saules zīmi. Izcila projekta veiksme. Skolas iedvesmojošā vide ir pamats, lai ar prieku apgūtu koka izstrādājumu dizainu, tekstila un apģērbu dizainu, fotomākslu, interjera dizainu, vizuālo reklāmu, mākslu, multimediju programmu, kā arī, protams, vispārizglītojošo vidējo izglītību. Finansējums ES fondi un Daugavpils domes līdzekļi, projekts MARK Arhitekti, būvnieks Lagron.

Valsts prokuroriem Rīgā jaunas telpas – ar vēsturi bagātajā Aspazijas bulvāra 7 namā LR Prokuratūra saulainā 2020. gada 8. oktobra pusdienlaikā svinīgi saņēma atslēgas no projekta realizētājiem Valsts nekustamajiem īpašumiem (VNI). Namam veikta vērienīga pārbūve, piemērojot to deviņu prokuratūras iestāžu vajadzībām. Pasūtītājs VNĪ, projekts Arh Stadija, būvnieks Abora.

Vērienīgs satiksmes pārvads Daugavpilī – 2020. gada maijā ekspluatācijā Daugavpilī tika nodots Smiltenes ielas divlīmeņu pārvads. 20. gs. 80. gados plānotais projekts beidzot daļēji realizēts, vīzija bija ar pārvadu savienot Daugavpils centru ar Stropu, Ķīmiķu un Piena kombināta mikrorajonu, izveidojot transporta kustību bez dzelzceļa šķērsošanas. Pasūtītājs Daugavpils dome, projekts BRD projekts, būvuzņēmēji CBF SIA Binders (pievadi, rotācijas aplis, saistītās inženierkomunikācijas), PA T un KT, kas sastāv no SIA Tilts un AS Kauno tiltai.

Villa Gaida Saulkrastos – lai izbaudītu piejūras burvību un aizbēgtu no ikdienas trokšņiem un steigas uz vietu, kur vēsture savijas ar izsmalcinātu eleganci, jādodas uz Villa Gaida. Tas būs svaiga gaisa malks šodienas vienmēr aizņemtajam cilvēkam. Kompleksu veido triju divstāvu koka māju kopums Saulkrastos, par kura pirmsākumiem liecības ir saglabājušās vismaz no 1861. gada. www.villagaida.lv

CLT paneļi – ekoloģiskas arhitektūras nākotne. Skonto Group uzņēmums Skonto Prefab kopā ar meitas uzņēmumu Cross Timber Systems pēdējo 5 gadu laikā, kopš CLT koka paneļu un Glulam līmētu koka siju pieprasījums pasaulē palielinās, realizējis ievērojamu skaitu projektu Latvijā un Skandināvijā, arī starptautisko skolu Piņķos. www.skontoprefab.lv.

Jaunrades Junda Jelgavā – būtiskas un radošas vides izmaiņas realizējusi Jelgavas pašvaldība, rekonstruējot 1888. gadā celto divstāvu ēku Zemgales prospekta un Palīdzības ielas stūrī. Projekta autors Kārlis Brakanskis, arhitekte Aija Ziemeļniece, būvuzņēmējs Torensberg, mēbeles pēc pasūtījuma izgatavotas Kreyd Masterhouse.

SWH biroju centra pārbūve Skanstes ielā 52 – apkaime ieguvusi modernas biroju telpas. Divām biroju ēkām, kas reiz padomju laikos atradās militārajā zonā, pilnībā mainīts iekštelpu plānojums, bet pārbūves īpašā vērtība un apkaimes ieguvums ir jaunais fasādes risinājums ar Swisspearl® kompozītcementa paneļiem. Pasūtītājs SWH biroju centrs, projekts Tectum, apdares paneļi www.baltimex.lv

Iemirdzas Liepājas pērle – Sv.Trīsvienības katedrāle, kas uzmanīgi restaurēta un atjaunota vairāku gadu garumā. Liepājas Sv.Trīsvienības katedrāles vēsture iestiepjas pagātnē līdz 1742.g., kad vācu draudze lēma par jaunas baznīcas būvniecību, kas noslēdzās 1758.g. Kopš tā laika baznīca, lai vai kādas iekārtas valdījušas, ir bijusi no tām retajām, kas vienmēr bijusi atvērta draudzei. Pasūtītājs Liepājas Sv.Trīsvienības baznīcas atjaunošanas fonds, projekts Arhitektoniskās izpētes grupa, būvnieks UPTK.

Informāciju sagatavoja: biedrība “Building Design and
Construction Council”