Dabas un tehnoloģiju parka URDA jaunumi

Dabas un tehnoloģiju parks URDA

Kas jauns dabas un tehnoloģiju parkā URDA?

Atkritumu apsaimniekotājs SIA ZAAO jau vairākus gadus vides izglītības aktivitātes īsteno dabas un tehnoloģiju parkā URDA, kur ikviens aicināts mācīties vidē, kura vistiešākajā veidā parāda, kas realitāte notiek ar atkritumiem, kad tie nosacīti “pazūd no mūsu acīm” brīdī, kad aizveras atkritumu konteinera vāks. Jo nekas jau nekur nepazūd, ne tā?

Pasaules un viennozīmīgi arī vietējās aktivitātes rāda, ka zaļais dzīvesveids, ilgtspēja un kolektīvā atbildība vides jautājumos ir ļoti būtiska mūsdienu sabiedrības sastāvdaļa. Svarīgi apzināties, ka tas nav tikai stāsts par atkritumiem, kurus radām, bet visa pamatā ir sapratne, kā ikdienā ieviest arvien vairāk tādus paradumus, kas ļautu dzīvot videi draudzīgāk un ilgtspējīgāk.

Tāpēc, ja jautā ar ko tad sākt? Mēs atbildām – ar apzināšanos un sapratni. Un te var palīdzēt aktivitātes, kuras norisinās pie mums dabas un tehnoloģiju parkā URDA.

Neformālās izglītības programma pieaugušajiem

Šobrīd URDĀ arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta pieaugušo izglītošanā, aicinot interešu grupas (kolēģi, draugi, kolektīvi u.c.) līdz 35 cilvēkiem no SIA ZAAO darbības reģioniem pieteikties pieaugušo izglītības programmai “Vide – šodien un rīt”. Programma piedāvā iespēju izvēlēties kādu no četriem aktivitāšu modeļiem: pamatā ir izpētes brauciens, kuru var kombinēt ar Šķirošanas ABC, lekciju/diskusiju, došanos dabas takā vai Omkambara  apmeklēšanu. Kas tas par kambari? Tā ir īpaša seno lietu krātuve, līdzīga izlaušanās istabai, kurā būs nedaudz jāpalauza galva, lai tiktu ārā. Apmācības ilgst no 1,5 līdz 2,5 h atkarībā no izvēlētajām aktivitātēm.

Iespēja paviesoties atkritumu kalna epicentrā

Pateicoties Lauku atbalsta dienesta un Vidzemes lauku partnerības “Brasla” atbalstam, nule kā īstenots projekts Ieraugi patiesību un rīkojies!, kas gan bērniem un jauniešiem, gan pieaugušajiem pirmo reizi ļauj nokļūt atkritumu kalna galā (izpētes brauciena laikā grupas tajā netiek vestas), kur gan bez klātesošajām smakām, bet ļoti dzīvā veidā, pateicoties 3D brillēm un programmatūrai, iespējams ieraudzīt skatu, kas ļauj apjaust to atkritumu apjomu, kuri atkritumu kalnā tiek noglabāti uz mūžīgiem laikiem. Ieraudzītais kalpo kā labs veids, kā sev atgādināt nepirkt lieku, labot saplīsušo, izvēlēties vietējos produktus un veikalā stiept roku pretī tiem produktiem, kas nav iepakoti plastmasā.

Jaunas iespējas arī jauniešiem

Pašlaik izstrādes procesā ir URDAS jaunākais projekts Dod pieci. Esi apritē, kuru finansē   Latvijas vides aizsardzības fonds. Šī projekta galvenā mērķauditorija būs tehnikumu jaunieši, kurus mūsu speciālisti apmeklēs klātienē, lai ar dažādu uzdevumu palīdzību aktualizētu jautājumus par aprites ekonomiku. Jauniešiem tiks dota iespēja ar interaktīvas spēles palīdzību doties aptuveni 45 min. garā pastaigā, lai ne tikai izkustētos, bet,  pēlējot spēli, kas atraktīvā veidā atgādinās būtiskus terminus un jautājumus, kas saistīti ar aprites ekonomiku un zaļu dzīvošanu, uzzinātu ko jaunu. Tiks izstrādāts īpašs stends, kurā jauniešiem būs padziļināti jāizpēta ābola dzīves cikls un caur īpaša maketa palīdzību jāiepazīstas ar pilsētvides ietekmi uz dabu un cilvēku.

Aicinām izmantot iespēju pieteikt savu grupiņu, lai atbrauktu izpētes braucienā uz dabas un tehnoloģiju parku URDA, kas ļaus pārvērtēt savus ikdienas paradumus.

Ģimenes dienas jau 22. aprīlī

Lai apjaustu URDAS stāstu un nozīmību, ikviens interesents 22. aprīlī aicināts uz Ģimenes dienām, kur būsim sagatavojuši īpašu programmu, kas ļaus izpētīt, saprast un apzināties savu lomu attieksmē pret vidi.

Informāciju par dabas un tehnoloģiju parku URDA pasākumiem, kā arī grupu pieteikšana – urda.lv, FB: urda.lv, INST: urda_dtp.

Projektu “Ieraugi patiesību un rīkojies!” (projekta realizācijas Nr. 22-09-AL20-A019.2202-000009) finansē Lauku atbalsta dienests, Vidzemes lauku partnerība “Brasla”, realizē biedrība Daibes ilgtspējas centrs sadarbībā ar SIA ZAAO dabas un tehnoloģiju parku URDA.

Projektu “Dod pieci! Esi apritē!” (projekta reģistrācijas Nr. 1-08/89/2022) finansē Latvijas vides aizsardzības fonds, realizē biedrība Daibes ilgtspējas centrs sadarbībā ar SIA ZAAO dabas un tehnoloģiju parku URDA.

Informāciju sagatavoja:
SIA “ZAAO” dabas un tehnoloģiju parks URDA