Tapusi dokumentālā filma par Gaujas plostniekiem

Filmas pirmizrāde

2023. gada 12. oktobrī pirmizrādi Valmieras kinoteātrī “Gaisma” piedzīvoja dokumentālā filma par Gaujas plostniekiem “Plostam jāiet plosta ceļš”.

Dokumentālā filma stāsta par Gaujas plostnieku tradīciju, tās būtību un lomu senāk un mūsdienās. Filma ir 57 minūtes gara un tās galvenie varoņi ir Gauja un Gaujas plostnieki – gan tie, kuri šo tradīciju ir atjaunojuši un uztur mūsdienās (Romans Polītis, Mārtiņš Gaigals, Jānis Vāvere, Ivo Laktiņš, biedrības “Gaujas plostnieki” biedri un draugi), gan tie vīri, kuri līdz 20. gadsimta 70. gadiem strādājuši uz Gaujas kā koku pludinātāji (Ēriks Gumbelis, Uldis Jaukulis, Māris Mitrevics). Filmā redzami gan ziemīgi un pavasarīgi Gaujas skati, gan kadri no Strenču, Siguldas, Virešu Gaujmalas, Baltezera kanāla un Mazā Baltezera Alderos pie Ādažiem.

Gaujas plostnieku amata prasmes kopš 2018. gada ir ierakstītas Nacionālajā Latvijas nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā un 2022. gadā kopā ar plostnieku amata prasmēm no Austrijas, Čehijas, Polijas, Spānijas un Vācijas tās iekļautas arī UNESCO Cilvēces nemateriālā kultūras mantojuma reprezentatīvajā sarakstā.

Dokumentālā filma “Plostam jāiet plosta ceļš” ir tapusi 2022. gada vasarā, rudenī un ziemā, kā arī 2023. gada pavasarī, kad maija trešajā nedēļā Gaujas krastā pie Spicu tilta notika plosta siešana, tad divu dienu plosta brauciens lejup pa Gauju, kas noslēdzās Strenčos ar Gaujas plostnieku svētkiem.

Filma ir Gaujas plostnieku mūsdienu dokumentācija, kas, no vienas puses, atklāj tradīcijas dzīvotspēju mūsdienās, kad Gauja vairs nav ūdensceļš kokmateriālu transportēšanai, no otras puses, sniedz nelielu ieskatu Vidzemei savulaik raksturīgā aroda kultūrvēsturē.

Dokumentālo filmu veidojuši režisori Rolands Polītis un Anna Šteinberga. Mūziku sacerējis komponists Arturs Maskats. Filmas operatori – Rolands Polītis, Renārs Muskars. Skaņas operators – Andrejs Pedčenko. Montāžas režisore – Anna Šteinberga. Filmas producenti – Rolands Polītis, Ieva Vītola.

Filmas tapšanas projektu īstenojusi biedrība “Gaujas plostnieki”, atbalstījuši – Valsts kultūrkapitāla fonds, uzņēmums “PATA”, Latvijas Nacionālais kultūras centrs, Valmieras novada pašvaldība, Siguldas novada pašvaldība.

Dokumentālās filmas “Plostam jāiet plosta ceļš” treileris skatāms šeit: ieej.lv/treileris

Pēc pirmizrādes plānota filmas izrādīšana vairākās vietās Gaujas krastos – Vidagā, Siguldā un Ādažos (precīzāka  informācija sekos – sk. Gaujas plostnieku kontu sociālajā tīklā Facebook Gauja River Rafters www.facebook.com/GaujaRiverRafters). Filmas brīvdabas pirmizrāde paredzēta 27. Gaujas plostnieku svētkos Strenčos – 2024. gada 18. maijā. Jau tagad esiet laipni aicināti!