Tapis informatīvs izdevums par Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcu 

Valmieras Sv. Sīmaņa baznīca

Mēs vēlamies, lai ēkas, kas glabā nozīmīgas vēstures liecības par pilsētas izveidošanos un attīstību, pamana un novērtē ikviens garāmgājējs savā ikdienas steigā. Lai mudinātu gan vietējos iedzīvotājus, gan pilsētas viesus iepazīt vienu no nozīmīgākajiem Latvijas viduslaiku arhitektūras pieminekļiem – Valmieras Svētā Sīmaņa baznīcu – izveidots informatīvs materiāls.

Baznīcu Gaujas stāvajā krastā sāka būvēt 13. gadsimtā, tāpat kā Zobenbrāļu ordeņa vai tā pēcteča Livonijas ordeņa pili, tomēr otrā pasaules kara nogalē vēsturiskā centra apbūve tika gandrīz pilnībā iznīcināta – saglabājušies tikai ārējo mūru un pagrabu fragmenti. Arī baznīca vairākkārt cietusi – gan kara ietekmē, gan ugunsgrēkos. Lai gan tā nepaceļas pār pilsētu tik majestātiski kā viduslaikos, Valmieras Sv. Sīmaņa baznīca ir būtiskākais pilsētas vēstures liecinieks, kā arī viens no nozīmīgākajiem Latvijas viduslaiku sakrālās arhitektūras pieminekļiem. Lai apkopotu informāciju par baznīcas vēsturi un attīstību dažādos laika griežos, tapis informatīvs buklets.

Izdotais materiāls par Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcu elektroniski pieejams šeit un drukātā veidā Valmieras Tūrisma informācijas centrā (Rīgas iela 10) vai Valmieras Sv. Sīmaņa baznīcā (Bruņinieku iela 2). Šobrīd buklets pieejams latviešu valodā, bet jau drīzumā – arī angļu valodā.

Aicinām iepazīties ar Sv. Sīmaņa baznīcas vēsturisko attīstību un vērtīgo pieminekļu aprakstiem un doties uz baznīcu, lai to aplūkotu klātienē un, uzkāpjot atjaunotajā baznīcas tornī, palūkotos uz Valmieru no augšas.

Teksta autors un sastādītājs ir Dr.art., Vidzemes Augstskolas profesors un mākslas vēsturnieks Jānis Kalnačs. Materiāls veidots sadarbībā ar Valmieras Svētā Sīmaņa evaņģēliski luterisko draudzi.