Sveicam asins donorus viņu svētku dienā

Pasaules asins donoru diena

14. jūnijs – Pasaules Asins donoru diena.

Pasaules Asins donoru dienas vēsturiskā izvēla saistīta ar asinsgrupu atklājēja un daudzu zinātnisko darbu autora, Nobela prēmijas laureāta Karla Landšteinera dzimšanas dienu.

Zinātniskie atklājumi transfuzioloģijā radīja grandiozas iespējas miljoniem cilvēku dzīvības glābšanai, asins un to komponentu pārliešanā, jaunu medicīnas  praktisko un teorētisko nozaru izveidē un attīstībā.

Taču pamatā visām šim iespējām ir asins donors. Medicīna attīstās, bet donoru asinīm nav alternatīvas. 70 pasaules valstīs atzīmē šo dienu, sakot paldies ikvienam asins donoram un aktualizējot asins ziedojuma vērtību, skaidrojot motivāciju un aicinot cilvēkus kļūt par asins donoriem.

Pasaules Asins donoru dienas priekšvakarā arī mūsu Asins sagatavošanas nodaļā centāmies noskaidrot, kāda ir mūsu asins donoru motivācija un pieredze asins ziedošanā.

Uzzinājām, ka daži tieši todien (donoru dienā trešdien, 9.06.) pirmo reizi mūžā ir nodevuši asinis, citi regulārie donori to dara jau desmit un vairāk gadus. Motivācijas atbildes līdzīgas: “Gribu palīdzēt cilvēkiem. Prieks izdarīt labu darbu. Jūtos labāk, ja palīdzu citiem. Veselajiem jāpalīdz slimajiem. Prieks palīdzēt, ja esi vesels, ja ir reta asins grupa”. Vairāki donori uzsvēra, ka donoru kustībā ir iesaistījuši arī tuviniekus. Ieradās arī 4 darba kolēģes, kuras regulāri nodod asinis un allaž to dara kopā.

Saudzēsim savu veselību, apvienosim visus spēkus, lai uzturētu donoru kustību, nodrošinātu  asins kvalitāti un drošību! Paldies ikvienam, kas jau ziedo asinis vai vēl plāno kļūt par asinsdonoru! Paldies visiem, kas atbalsta un popularizē asins donoru kustību!

Foto: pexels.com

Informāciju sagatavoja:

Dr. Inguna Krivicka

Vidzemes slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļas vadītāja