Strenčos izvietoti astoņi daudzfunkcionāli Hanzas namiņi

Hanzas namiņi

Hanzas namiņi, kas vairākus gadus bija Valmieras pilsētvides daļa, šopavasar pārvietoti uz Strenčiem. Valmieras novada pašvaldības teritorijas attīstības speciālisti, izvērtējot Valmieras novada apbūvi, kā piemērotāko vietu, kur vidē vislabāk iekļausies Hanzas namiņi, ieteica Strenčus.

Jānis Pētersons, Valmieras novada Strenču apvienības pārvaldes vadītājs, priecājas, ka par Hanzas namiņu turpmāko atrašanās vietu izvēlēti tieši Strenči un atzīst, ka tie lieliski iekļaujas pilsētvidē un papildina pilsētas vizuālo tēlu.

Hanzas namiņu izveides pamatideja ir tirdzniecība, iespējams, arī Strenčos Plostnieku svētku laikā namiņi tiks izmantoti tirdzniecībai, taču šobrīd ir cita ideja namiņu pielietojumam. Tie tiks izmantoti, lai strencēniešiem un pilsētas viesiem stāstītu par Strenču vēsturi, tagadni un nākotni. Astoņi namiņi ir novietoti trijās pilsētai nozīmīgās vietās.

Viens namiņš uzrunās garāmgājējus pie Strenču pamatskolas. Skolā allaž notikusi un notiek liela rosība, tāpēc nolemts šo namiņu nodot skolas pārziņā, lai sabiedrību un viesus informētu par notiekošo skolā un sniegtu vispusīgu izpratni par skolas vēsturi un šodienu.

Divi namiņi novietoti Plostnieku parkā pie Gaujas un šo namiņu uzdevums būs stāstīt par Gaujas plostnieku dzīvi, kad tie reiz plostus sēja, par to, kā šejienes ļaudīm spēks no Gaujas smelts, par to, kā koku pludināšanas tradīcija saglabāta un uzturēta jau 26 gadu garumā un arī par to, ka tā ieguvusi novērtējumu pasaulē.

Pieci namiņi atradīs savu vietu pilsētas centra parkā, kurš šobrīd tiek labiekārtots. Parku šķērso gājēju ceļš no pilsētas bibliotēkas uz kultūras centru. Savulaik šeit – Ugunsdzēsēju ielā, kas bija viena no pilsētas apdzīvotākajām ielām, ritēja rosīga tirdzniecība un sabiedriskā dzīve.  Cienot Strenču vēsturi, šie namiņi stāstīs apmeklētājiem par dzīvi toreiz un tagad, informēs par kultūras pasākumiem un šodienas aktualitātēm.

Ekspozīciju paredzēts periodiski mainīt, kā arī nākotnē izmantot jaunus tehnoloģiskos risinājumus ekspozīcijas modernizācijai.

Valmierā Hanzas namiņi ieradās 2016. gadā, īstenojot projektu “Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai”, un tika novietoti pie Valmieras muzeja ar mērķi popularizēt un iedzīvināt Hanzas savienības mantojumu Valmierā, un domu izmantot tos izstādēm un tirdziņiem. 2020. gadā namiņi tika novietoti Valmieras centrā pie Hanzas sienas un atvēlēti vietējo mājražotāju un amatnieku vajadzībām. Tagad Hanzas namiņi rotās Strenčus un ir gatavi turpināt pildīt gan informatīvi izglītojošo gan tirdzniecības funkciju.