Stikla šķiedras nozare Valmieras novadā

AS "Valmieras stikla šķiedra"

Valmieras novads var lepoties ar tradīcijām bagātu, unikālu uzņēmējdarbības nozari – jau gandrīz 60 gadus novadā notiek stikla šķiedras un tās produktu ražošana. Laika gaitā produktu klāsts ir paplašinājies un arvien tiek piedāvāti jauni un inovatīvi stikla šķiedras produkti, kas tiek izmantoti celtniecībā, arhitektūrā, autobūvē, aviācijā u.c. Stikla šķiedras materiāli ir unikāli ar tiem piemītošām īpašībām: augstu stiepes, lieces un spiedes izturību, siltumizolāciju, elektroizolāciju, skaņas izolāciju, ķīmisko noturību, ugunsdrošību, kā arī ilgtspējību.

Novadā šobrīd darbojas jau četri stikla šķiedras ražošanas un apstrādes uzņēmumi, kas nodrošina ar darba vietām vairāk nekā 1300 Valmieras novada un Vidzemes iedzīvotāju. Pēc Lursoft datiem 2021. gadā šo uzņēmumu apgrozījums ir pārsniedzis 117 miljonus eiro, kas valsts budžetā ienesis nodokļus 9.5 miljonu eiro apmērā. Lielākā daļa saražotās produkcijas tiek eksportēta, veicinot arī Valmieras un Latvijas atpazīstamību pasaulē.

SIA “Culimeta Baltics”

Stikla šķiedras diegu pārstrādes uzņēmums, kas darbojas jau no 2006. gada. Uzņēmuma darbība sākta ar divām ražošanas hallēm un 10 darbiniekiem, bet šobrīd tiek nodarbināti jau gandrīz 100 darbinieki un top piektā ražošanas halle. Specializējies divos stikla šķiedras pārstrādes procesos – šķeterēšanā un teksturēšanā. Lielu daļu produkcijas eksportē uz Eiropas valstīm, kā arī uz citiem kontinentiem.

SIA “Culimeta Baltics” vadība, saņemot Valmieras novada gada balvu uzņēmējdarbībā 2022 nominācijā “Gada uzņēmums”. Klāva Vasiļevska foto.

SIA “Culimeta Baltics” izpilddirektors un valdes loceklis Māris Mārtiņš Lesiņš atzīst: “Uzņēmuma attīstība 17 darbības gados ir lineāri gājusi uz augšu, un galvenais pienesums uzņēmumam ir veiksmīgs darbinieku kodols, kas noteikti palīdz uzņēmuma attīstībai un līdz ar to arī sniedz ieguldījumu Valmieras novada attīstībā.”

Pateicoties lieliskiem uzņēmējdarbības rādītājiem, SIA “Culimeta Baltics” kļuvis par Valmieras novada “Gada uzņēmumu”!

AS “Valmieras stikla šķiedra”

Pirmais Valmieras novada stikla šķiedras uzņēmums – kopš uzņēmuma dibināšanas šogad apritēs 60 gadi. Tā pamatdarbības virzieni ir stikla šķiedras produktu izstrāde, ražošana un pārdošana, kā arī stikla šķiedras pētniecība. AS “Valmieras stikla šķiedra” ir viens no lielākajiem darba devējiem ne tikai Valmieras novadā, bet arī Vidzemes reģionā. Šobrīd uzņēmums ir viens no vadošajiem stikla šķiedras ražotājiem Eiropā, 96% savas produkcijas eksportējot uz gandrīz 50 valstīm visā pasaulē.

Stefans Jugels, AS “Valmieras stikla šķiedra” valdes priekšsēdētājs: “Lai gan stikla šķiedra tiek plaši izmantota daudzos ikdienā izmantotos priekšmetos, transportlīdzekļos un ēkās, ārpus telekomunikāciju jomas tā ir maz pamanāma. Tāpēc lielākoties Latvijas iedzīvotāji, viņu vidū arī lēmumu pieņēmēji, nezina, ka mūsu uzņēmums ir viens no diviem tekstilšķiedras ražotājiem Eiropā. Ar eksporta īpatsvaru vairāk nekā 95% mēs esam ražotājs, kuru arī citas Eiropas valstis vēlētos redzēt savā valstī un piešķirtu ievērojamas subsīdijas, jo varam piedāvāt ieinteresētajiem speciālistiem sadarbību ar klientiem, pētniekiem un pielietojuma jomu ekspertiem visā pasaulē. Reaģējot uz elektro automašīnu ražošanas nozares lielo pieprasījumu, 2023. gadā plānojam uzsākt jaunas stikla kausēšanas krāsns darbību, tai skaitā pakārtoto materiālu pārstrādi, kā rezultātā radīsim 100 papildu darbavietas.”

Valmieras novada gada balvas uzņēmējdarbībā 2022 ietvaros uzņēmums apbalvots ar goda rakstu nominācijā “Gada eksportētājs”.

SIA “Padtex Insulation”

Uzņēmums novadā darbojas jau no 2003. gada un ir viens no vadošajiem stikla šķiedras produktu ražotājiem Baltijā. Specializējies tehniskās izolācijas materiālu ražošanā gāzes un tvaika turbīnām, kā arī ugunsdrošu materiālu izstrādē. Darbojas enerģētikas, autobūves, jūras un būvniecības nozarēs. Produkcija tiek eksportēta pa visu pasauli, galvenokārt uz Eiropu, Kanādu, Dienvidameriku, Tuvajiem austrumiem.

Foto no uzņēmuma arhīva.

SIA “Thermal-Tec”

SIA “Thermal-Tec” pārstāvji, saņemot Valmieras novada gada balvu uzņēmējdarbībā 2022 nominācijā “Gada investīcija” kopā ar šīs nominācijas goda rakstu saņēmējiem. Klāva Vasiļevska foto.

2022. gada aprīlī novadā esošajiem, pieredzes bagātajiem nozares uzņēmumiem pievienojās SIA “Thermal-Tec”, kas dibināts, apvienojoties uzņēmējiem ar nozīmīgām zināšanām un pieredzi stikla šķiedras un siltumizolācijas tirgū. Uzņēmums ražo īpašus produktus, kurus izmanto autorūpniecībā – dažādu veidu specifiskas dzinēju komponentes, kas paredzētas kravas un vieglajām automašīnām, traktoriem un pat elektroauto. Produkcija tiek piegādāta visā Rietumeiropā, Polijā, Ziemeļamerikā un Vidusamerikā – kopumā vairāk nekā 20 valstīm. 2022. gadā uzņēmums jaunas ražotnes izveidē investējis jau 700 000 eiro, un šī gada sākumā tiek plānotas 500 000 eiro lielas investīcijas.

Valmieras novada gada balvas uzņēmējdarbībā 2022 ietvaros uzņēmums apbalvots nominācijā “Gada investīcija”.