Starptautiskā ūdens drošības diena

15.maijā tiek atzīmēta Starptautiskā ūdens drošības diena, kuras galvenais mērķis ir globālās izpratnes palielināšana par slīkšanu un tās profilaksi, kā arī dažādu veidu sabiedrības izglītošana par drošību pie ūdenstilpnēm un uz ūdens.

15.maijā tiek atzīmēta Starptautiskā ūdens drošības diena, kuras galvenais mērķis ir globālās izpratnes palielināšana par slīkšanu un tās profilaksi, kā arī dažādu veidu sabiedrības izglītošana par drošību pie ūdenstilpnēm un uz ūdens.

Tāpat 15.maijā Latvijā tiek atklāta peldsezona, kuru uzsākot katram vajadzētu vēlreiz pārskatīt aktuālo informāciju par drošu peldēšanos un atpūtu pie ūdenstilpnēm, pārliecināties par savām zināšanām un nepieciešamības gadījumā tās atjaunot. Ļoti būtisks uzdevums pieaugušajiem ir šīs zināšanas un paradumus nodot un mācīt arī bērniem un jauniešiem.

Satraucošs ir fakts, ka no 2013. līdz 2021.gadam Latvijā noslīkuši 89 bērni vecumā līdz 19 gadiem, lielākā daļa no tiem – 15 līdz 19 gadus veci pusaudži (36 noslīkušie) un bērni līdz 4 gadu vecumam (25 noslīkušie). Dati liecina, ka visbiežāk bērni slīkst atklātās ūdenstilpnēs. Laikā no 2013. līdz 2021.gadam dīķī noslīkuši 23 bērni, upē – 19 bērni, taču jūrā – 8 bērni. Par jaunāku bērnu noslīkšanas vietu nereti tiek konstatēts gan ārtelpu, gan iekštelpu baseins vai nenorobežota piemājas ūdenstilpne.

Tikpat būtiski ir novērst peldsezonas laikā netīši gūstamās traumas. Statistikas dati liecina, ka 2020.gadā 61 cilvēkam diagnosticētas traumas, kas gūtas atpūšoties pie ūdens vai atrodoties ūdenī. Visvairāk traumu guvušas personas 35-39 gadu (17 personas) un 15-24 gadu (16 personas) vecumgrupās, kā arī biežāk no tām cieš vīrieši.

Lēcieni uz galvas ūdenī ir vieni no biežāk sastopamajiem mugurkaula traumu cēloņiem un nereti beidzas ar noslīkšanu vai smagu traumu, ietekmējot cilvēka spēju veikt kustības un pašaprūpi, radot neatgriezeniskas izmaiņas dzīves kvalitātē. Vieglākā gadījumā tiek gūti sasitumi, izmežģījums, smadzeņu satricinājums, vaļējas brūces, bet smagākos gadījumos lēciens rezultējas ar nopietniem mugurkaula lūzumiem, kas atstāj ilgstošas sekas, tai skaitā invaliditāti.

Ikvienam jāapzinās sekas, kas var iestāties pēc neapdomīgas rīcības, un jāatceras pamatprincipi, kas jāievēro, lai pasargātu sevi un līdzcilvēkus.

Aicinām izmantot un pašvaldības komunikāciju kanālos ievietot SPKC izstrādātos materiālus par drošību, atpūšoties pie ūdens.

Bērniem:

360 grādu virtuālā tūre , lai identificētu bīstamas situācijas un uzzinātu, kā droši atpūsties pie ūdens;
Video “Esi ūdensdrošs”;
E. Kurpnieka stāsts par neveiksmīga lēciena ūdenī uz galvas sekām;
Infografika “Peldies droši”

Jauniešiem un pieaugušajiem:

Slēptā kamera: Nelec uz galvs ūdenī!
Video “Pārgalvis=bezgalvis”
Infografika “Pārgalvis=bezgalvis”
Infografika “Peldies droši”

Aicinām iepazīties arī ar citiem SPKC izstrādātajiem informatīvajiem materiāliem, kas ir pieejami SPKC mājaslapā.

Informāciu sagatavoja:

Slimību profilakses un kontroles centrs