Starptautiskā seminārā mācās veidot radošu vidi pirmsskolā

Organizatori, dalībnieki un lektori semināra noslēguma dienā

No šī gada 30. jūnija līdz 3. jūlijam Polijas galvaspilsētā Varšavā man un Carnikavas PII “Riekstiņš” metodiķei Ilzei Galeniecei – divām pārstāvēm no Latvijas, bija iespēja piedalīties eTwining un Erasmus+ daudzpusīgajā, starptautiskajā seminārā “Radoša vide pirmsskolā”, ko rīkoja Polijas eTwinig Nacionālā atbalsta organizācija.

Semināra dalībnieki bija 40 pirmsskolas pedagogi no Polijas, Latvijas, Francijas, Slovākijas, Kipras, Armēnijas un Libānas.

Galvenais semināra mērķis: iepazīstināt dalībniekus ar eTwining platformu, iespēja iepazīties ar eTwinig vēstniekiem un dažādu projektu autoriem, kā arī atrast projekta partnerus un uzsākt aktīvu darbību eTwining vietnē, izveidojot projektu sadarbībā ar citu valstu dalībniekiem.

Četrās darbīgās dienās bija iespēja iepazīties ar lektorēm – pirmsskolas skolotājām Annu Larsen un Mariju Fabien (Zviedrija) no “Katarina Västra Förskola”, kuras dalījās pieredzē par radošu vides iekārtojumu grupā jaunākā vecuma bērniem, kā arī mums bija iespēja uzzināt par mums nezināmu profesiju pirmsskolā – ateljerista – mūzikas, mākslas un deju skolotāju.

Pasniedzējs Marcin Zarod (Polija) lekcijā “Ārpus kastes” dalījās ar idejām par aktīvu un bērncentrētu mācīšanos, kā arī par to, cik svarīga ir mācību vide – tā ir kā “trešais skolotājs”.

Semināra laikā tika organizētas trīs radošās darbnīcas:

  •  “Āra vides izpēte eTwining virtuālajā pasaulē”, kurā bija iespēja iepazīt dažādas metodes āra vides izzināšanai pilsētvidē un smelties idejas projektu veidošanai, kā arī aktīvi darboties Varšavas centrā esošajos parkos, lektore Anna Krzyżanowska (Polija);
  • “Mani IT rīki eTwinig projektā”, kurā bija iespēja uzzināt par dažādiem interneta rīkiem un vietnēm, kuras var izmantot darbā ikdienā un arī realizējot eTwining projektus, lektore Anna Urbasik (Polija);
  •  “Darbnīca dejā un mūzikā” – par to, kas ir mūzika, kādēļ to ir nepieciešams apgūt jau no zīdaiņa vecuma, kā arī dažādas praktiskas idejas nodarbībām ar mūzikas un dejas elementiem, lektori Maria Faben un Lovisa Gustaffson (Zviedrija).

Semināra izskaņā eTwining vēstneši dalījās labās prakses piemēros par saviem izveidotajiem projektiem. Sophie Bauoli no Francijas dalījās ar savu realizēto projektu ar nosaukumu “Eiropas restorāns”, kurā bērni iepazina Eiropas tautu virtuvi. Efticija Nikolau no Kipras iepazīstināja ar projektu “Pirāta Sema piedzīvojumi STEM pasaulē” (STEM no angļu valodas – zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātika). Anna Larsen no Zviedrijas dalījās pieredzē par savu projektu “Sajūtas”, kurā bērniem bija iespēja iepazīt visas savas maņas – garša, smarža, tauste, redze, dzirde.

Pēdējā semināra diena tika veltīta sadarbības partneru meklējumiem un kopīga projekta plānošanai. Manas projekta partneres ir Elodie Alp no Francijas, Agata Borowska un Grazyna Filak no Polijas. Kopīgi plānojam uzsākt eTwinig projektu ar nosaukumu “Happy birthday!” (“Daudz laimes dzimšanas dienā!”), kurā bērniem būs iespējas iepazīt savas un projekta partnervalstu paražas, svinot dzimšanas dienas.

Pēdējā semināra dienā semināra rīkotāji bija sagatavojuši jauku pārsteigumu visiem dalībniekiem – mēs devāmies nelielā pārgājienā uz Varšavas vecpilsētu un nonācām vietā ar intriģējošo nosaukumu “Polish your cooking” – no angļu valodas vārdu “polish” var tulkot divējādi – uzspodrini vai uzpulē – savu gatavotprasmi. Šajā viesmīlīgajā vietā mūs sagaidīja četri entuziastiski jaunieši, kuri bija sagatavojuši tradicionālās poļu uzkodas. Pēc nelielas pacienāšanās mēs tikām sadalīti četrās komandās un pēc iedalītas receptes kopīgi gatavojām kādu poļu ēdienu. Visi ēdieni izdevās patiesi gardi.

Informāciju sagatavoja:
Elīna Baldiņa,
Valmieras pirmsskolas izglītības iestāde “Vālodzīte”