Šogad ceļu satiksmes negadījumos izglābti 103 cilvēki

Šī gada astoņos mēnešos ugunsdzēsēji glābēji devās uz 592 ceļu satiksmes negadījumu seku likvidēšanas darbiem. Lielākoties savākts uz brauktuves izlijušais šķidrums un sakārtota ceļa braucamā daļa, lai novērstu apdraudējumu citiem ceļu satiksmes dalībniekiem un pēc iespējas ātrāk atjaunotu satiksmi. No avarējušām automašīnām ugunsdzēsēji glābēji izglāba 103 cilvēkus un atbrīvoja 34 bojāgājušos. Aizvadītajā gadā 965 ceļu satiksmes negadījumu likvidēšanas darbos izglābti 150 cilvēki un atbrīvoti 45 bojāgājušie.

Vislielākais izsaukumu skaits uz ceļu satiksmes negadījumu seku likvidācijas darbiem saņemts Rīgā un Rīgas reģionā, savukārt visvairāk cilvēku izglābti Zemgalē.
„Katru dienu ugunsdzēsēji glābēji dodas uz izsaukumiem, kuros nepieciešama palīdzība ceļu satiksmes negadījumu seku likvidācijā. Diemžēl cilvēku izpratne par pareizu rīcību šādās situācijās ir ļoti atšķirīga, kas nereti kavē operatīvas palīdzības sniegšanu un glābšanas darbu veikšanu,” uzsver Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Operatīvās vadības pārvaldes priekšnieks majors Kristaps Kolbergs. Šī gada astoņos mēnešos saņemti 355 izsaukumi par degošiem transportlīdzekļiem. Liesmu izplatīšanos un apdraudējumu varētu savlaicīgi ierobežot, ja automašīnas būtu aprīkotas ar ugunsdzēsības aparātiem. VUGD atgādina, ka, redzot vai sajūtot dūmu smaku no automašīnas, tā jāapstādina, jāizslēdz dzinējs, jānodrošina automašīnas nekustīgums, jāevakuējas un jāzvana uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu tālruņa numuru 112!

„Kad notikusi nelaime, katra sekunde ir būtiska. Ja noticis negadījums, nevajag paļauties, ka kāds jau ir izsaucis operatīvos dienestus. Redzot ceļu satiksmes negadījumu, svarīgi ir apstāties, novērtēt situāciju, zvanīt uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu tālruņa numuru 112 un sagaidīt operatīvos dienestus,” uzsver K.Kobergs.

Attīstoties tehnoloģijām, tiek ietekmēts arī VUGD darbs. Arvien vairāk izsaukumu tiek saņemti automašīnās nostrādājot eCall jeb eZvanam, kas automātiski veic bezmaksas zvanu no transportlīdzekļa uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112, tādējādi samazinot operatīvo dienestu reaģēšanas laiku. Šogad saņemti jau vairāk nekā 1300 eZvani. “Diemžēl vēl joprojām tiek saņemta informācija par izsaukumiem, kuros ugunsdzēsēju glābēju palīdzība nav nepieciešama. Piemēram, cilvēki eZvana pogu automašīnā mēdz nospiest netīšām un, tā vietā, lai apstiprinātu, ka viss ir kārtībā un palīdzība nav nepieciešama, nesniedz atbildes uz dispečera uzdotajiem jautājumiem. Tāpat nereti tiek saņemti zvani par negadījumiem, kas notikuši pirms kāda laika un nerada apdraudējumu. Izsaucot operatīvos dienestus uz šādiem notikumiem, jāatceras, ka, iespējams, kādam citam cilvēkam, kurš atrodas patiesi bīstamā situācijā, tajā brīdī palīdzība tiek liegta,” uzsver K.Kolbergs.

VUGD atgādina – ja apdraudēta jūsu vai apkārtējo drošība, zvaniet uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu tālruņa numuru 112, runājiet mierīgi, izstāstiet kur un kas ir noticis, kā arī atbildiet uz dispečera jautājumiem.

Kopš 2017. gada Ceļu satiksmes drošības plāna ietvaros VUGD īsteno informatīvo kampaņu “Iedzīvotāju izglītošana par rīcību pēc ceļu satiksmes negadījumiem” un ik gadu laika posmā no augusta līdz oktobra beigām īsteno vairākas aktivitātes, lai izglītotu sabiedrību un paaugstinātu iedzīvotāju zināšanas par pareizu rīcību pēc ceļu satiksmes negadījumiem.

Plašākai informācijai:
VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļa
Tel. +371 67075854,