Šodien sākas balstvakcinācija (3. devas) pret Covid-19 senioriem 65+, veselības aprūpes sistēmas darbiniekiem un SAC klientiem

Sākot no šodienas, 6. oktobra, vairākām iedzīvotāju grupām būs iespēja saņemt balstvakcīnu (3. devu) pret Covid-19. Saskaņā ar zinātniskos pierādījumos balstītu informāciju, Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) un Imunizācijas valsts padomes (IVP) rekomendācijām, šobrīd balstvakcinācija pret Covid – 19 rekomendēta:

 • personām, kas vecākas par 65 gadiem;
 • pieaugušajiem sociālās aprūpes centru un pansionātu klientiem;
 • arī veselības aprūpes sistēmā var tikt pieļauta papildu devas saņemšana tiem darbiniekiem, kam ir ilgstoša saskarsme gan ar Covid-19 pacientiem, gan pret Covid-19 nevakcinētiem pacientiem un līdz ar to augsts profesionālais un lokāla uzliesmojuma risks. Vakcinācijas fakts ir savstarpēji informēts lēmums starp veselības aprūpes sistēmas darbinieku un vakcinācijas pakalpojumu sniedzēju.

Rekomendācija attiecas uz šīm iedzīvotāju grupām, ja cilvēki, kas tajās ietilpst, nav izslimojuši Covid – 19 un ir pagājuši 6 mēneši kopš saņemtās Astra Zenecas (Vaxzevria) vai BioN/tech Pfizer (Comirnaty) 2. devas.

Balstvakcinācija pret Covid – 19 nav nepieciešama:

 • ja pirms vakcinācijas uzsākšanas bijis pozitīvs Covid-19 tests un tad saņemtas divas pret Covid-19 vakcīnu devas;
 • ja pēc divu devu saņemšanas ir bijis pozitīvs Covid-19 tests; ja starp abām vakcīnu devām bijis pozitīvs Covid-19 tests;
 • ja pirms vai pēc vakcinācijas ar Janssen vakcīnu bijis pozitīvs Covid-19 tests.

Iedzīvotāju skaits, kuriem no 6. oktobra rekomendēta balstvakcīnas saņemšana – līdz 6. aprīlim divas vakcīnu devas ar Pfizer-Biontech (Comirnaty) vai Astra Zeneca (Vaxzevria) vakcīnām ir saņēmuši 3467 seniori vecumā no 65 gadiem, kā arī 13 661 veselības aprūpes sistēmā strādājošie. Kopumā 141 000 senioru vecumā no 65 gadiem ir saņēmuši divas BioN/tech Pfizer (Comirnaty) un Astra Zenecas (Vaxzevria) vakcīnu devas. Lielākajai iedzīvotāju daļai, kam rekomendēts saņemt balstvakcināciju, trešā deva ir jāsaņem sākot no novembra vidus.

Pieteikšanās senioriem 65+ :

 • Manavakcina.lv vai pa tālruni 8989 no 06.10.2021.;
 • pie ģimenes ārsta;
 • ārstniecības iestādē;
 • vakcinācijas punktā tirdzniecības centrā vai pašvaldību telpās.

Pieteikšanās un vakcinācijas veikšana veselības aprūpes sistēmas darbiniekiem:

 • prioritāri rekomendējam veikt vakcināciju ārstniecības iestādē, kurā persona ir nodarbināta;
 • Manavakcina.lv vai pa tālruni 8989 no 06.10.2021.;
 • vakcināciju var veikt arī citā ārstniecības iestādē vai pie ģimenes ārsta.

Vakcinācijas fakts ir savstarpēji informēts lēmums starp veselības aprūpes sistēmas darbinieku un vakcinācijas pakalpojumu sniedzēju.

Pieagušo sociālo aprūpes centru un pansionātu iemītnieku vakcinācija ar trešo devu tiks veikta līdzīgi kā pavasarī – vakcinācijas pakalpojumu sniedzējs sazināsies ar konkrēto iestādi, vienosies par datumu un laiku, kad izbraukuma vakcinācijā veiks trešo devu ievadi.

Ar kādām vakcīnām var veikt balstvakcināciju?

Ja pirmā un otrā deva saņemta ar “Pfizer/BioNTech” ražoto “Comirnaty” vakcīnu pret Covid-19, tad trešā deva rekomendējama ar “Comirnaty”. Ja pirmā un otrā deva saņemta ar “AstraZeneca” ražoto “Vaxzevria”, tad trešā deva rekomendējama ar “Comirnaty”, bet nepieciešamības gadījumā trešo devu var veikt arī ar “Vaxzevria”.

Informēšana

Plānots, ka seniori, kuri vakcinējās ārstniecības iestādēs, liela mēroga vakcinācijas centros un izbraukuma vakcinācijā laikā, kad būs pagājuši seši mēneši kopš vakcīnas 2. devas saņemšanas, secīgi saņems SMS ar aicinājumu vakcinēt 3. devu. Seniori, kas vakcinējās pie ģimenes ārstiem, tiek aicināti sekot savam vakcinācijas kalendāram un pieteikties balstvakcinācijai, tiklīdz ir pagājuši seši mēneši kopš otrās devas saņemšanas.

Digitālais sertifikāts

Esošais digitālais sertifikāts turpinās darboties. Digitālajā sertifikātā parādīsies atzīme par 3. devas veikšanas datumu un vakcīnas nosaukumu.

Ģimenes ārstu un ārstniecības iestāžu kontaktinformācija un adreses atrodamas šeit.

Ir svarīgi turpināt iedzīvotāju vakcināciju, lai pēc iespējas ātrāk pasargātu ikviena veselību, īpaši svarīgi vakcinēties iedzīvotājiem, kuri ir riska grupās – seniori, cilvēki ar hroniskām saslimšanām. Šobrīd Latvijā vismaz vienu vakcīnas devu saņēmusi teju puse Latvijas iedzīvotāju – 49,65% iedzīvotāju, no tiem vakcinācijas kursu pabeiguši 46%. Vakcinācija pieejama ikvienam iedzīvotājam no 12 gadu vecuma un tai var pieteikties pa tālruni 8989, vietnē manavakcina.lv vai pie sava ģimenes ārsta.

Jau ziņots, ka Ministru kabinets š.g. 7. septembrī, lēma, ka arī Latvijā, līdzīgi kā citviet Eiropā un pasaulē tiks sākta trešo vakcīnu devu pret Covid-19 administrēšana. Kā pirmie primārās vakcinācijas kursā papildu vakcīnu devas pret Covid-19 sāka saņemt iedzīvotāji ar būtiski novājinātu imūno sistēmu, kuriem primārā vakcinācijas kursā nav izveidojusies pietiekama aizsardzība. Uz šo brīdi 3. devu ir saņēmušas 170 imūnsupresētas personas.