Skatuves māksliniekiem iespēja pieteikties rezidencei Sedā

Skatuves māksliniekiem iespēja pieteikties rezidencei Sedā

Latvijas Jaunā teātra institūts (LJTI) septītajā starptautiskās platformas “Magic Carpets” gadā sadarbībā ar Valmieras vasaras teātra festivālu (VVTF) īstenos divu mākslinieku (vienu no Latvijas, vienu no ārvalstīm) rezidenci Sedā, Valmieras novadā, kuras rezultātā sadarbībā ar vietējo kopienu taps jauns skatuves mākslas darbs.

Projekta “Magic Carpets” mērķis ir veicināt jauno mākslinieku mobilitāti Eiropā, piedāvājot iespēju māksliniekiem rezidenču formātā sadarboties ar kopienām, pētīt sev interesējošas tēmas un rezultātā radīt jaunus mākslas darbus. Arī VVTF programmas pamatā ir īpaši festivālam radīti darbi, ko veido pašmāju un ārvalstu skatuves mākslinieki, kuri uzturas rezidencē Valmieras pilsētvidē, neierastās vietās radot oriģinālas formas izrādes un notikumus visai ģimenei.

VVTF mērķis ir arvien vairāk ar festivāla programmu apdzīvot Valmieras novadu. Savukārt LJTI ir daudzu gadu sadarbības pieredze, veidojot jaundarbus ar dažādām kopienām Latvijas reģionos. Tādēļ esam priecīgi, ka šogad varēsim pieredzi un resursus apvienot, lai sniegtu iespēju diviem māksliniekiem (vienam no Latvijas, vienam no ārvalstīm) piedalīties rezidencē un veidot jaundarbu, kas tiks pirmizrādīts Valmieras vasaras teātra festivālā 2024. gada 2.–4. augustā.

LJTI un VVFT meklē profesionālās karjeras sākumposmā esošu skatuves mākslinieku (teātra režisoru vai dramaturgu), kuram ir pieredze vismaz vienas izrādes/projekta veidošanā sadarbībā ar kopienām, kā arī vēlme kolektīvi veidot procesā jaunradītas izrādes (devised). Svarīgi, lai mākslinieks būtu gatavs uzņemties iniciatīvu, būt personīgi ieinteresēts procesā, spējīgs iesaistīt kopienu, kā arī veidot jaundarbu sadarbībā ar otru skatuves mākslinieku no “Magic Carpets” projekta partneru valstīm.

Seda tika dibināta 1953. gadā kūdras fabrikas tuvumā, 1954. gadā tā kļuva par strādnieku ciematu. 1961. gadā Sedai tika piešķirts pilsētas ciema statuss, bet 1991. gadā tā tika pārveidota par pilsētu ar lauku teritoriju. Sedā ir plašas ielas ar bērzu alejām, un tai raksturīgās dzeltenās staļinisma klasicisma stila mājas tik tīrā un koncentrētā veidolā nav sastopamas nekur citur Latvijā. Iespaidīgā arhitektūras mantojuma un strauji sarūkošā iedzīvotāju skaita dēļ Sedu mēdz dēvēt par “spoku pilsētu” – te ir daudz tukšu dzīvokļu, reti izmantots stadions un dažkārt pavisam tukšas ielas. Kontrasts starp iespaidīgo arhitektūru, ielu plānojumu (centrs kā milzīgs apļveida aplis, ielas kā saules stari virzās visos virzienos) un vietas neapdzīvotību rada visai neparastu vidi. Pēdējos gados cilvēki atgriežas savā dzimtajā vietā, jauni cilvēki pārceļas uz dzīvi Sedā un cenšas sadarboties ar vietējiem iedzīvotājiem, attīstot publisko telpu – tiek ierīkoti basketbola laukumi, organizēti sporta un kultūras pasākumi ar mērķi saliedēt vietējos iedzīvotājus.

Sedas kopiena: aktīvas organizācijas (bibliotēka kā neformāls tikšanās centrs, nevalstiskā organizācija “Cerība”), kultūras centrs, seniori, jaunieši, bērni, baznīcas kopiena, rūpnīcas darbinieki, dārznieki u. c. Sedā dzīvo 16 dažādu tautību pārstāvji – latvieši, krievi, baltkrievi, poļi, igauņi, lietuvieši, marieši, gruzīni u.c.

Mākslinieku rezidences iespējamās tēmas:

  • Sedas vēsture un šodienas realitāte,
  • konkurence un sadarbība starp pilsētām,
  • kā cilvēki dzīvo un sadzīvo ar novecojošo arhitektūru, tās ideju un funkcijām,
  • tautību daudzveidība,
  • nostalģija pēc senajiem laikiem un atgriešanās Sedā u.c.

Valmieras vasaras teātra festivāla šīgada virstēma ir dzīve un dzīvība.

Ilgtermiņa rezidences norises grafiks:

  • Marts: iepazīšanās ar otru mākslinieku (no “Magic Carpets” projekta partnera valsts), attālināti;
  • Aprīlis: 3–4 dienu izpētes vizīte Sedā;
  • Maijs–jūnija vidus: attālināts sagatavošanas darbs;
  • 17. vai 26. jūnijs līdz 5. augusts: rezidences norise un pirmizrāde Valmieras vasaras teātra festivālā.

Pieteikuma anketa šeit.
Pieteikšanās termiņš: 21. februāris
Individuālas sarunas ar interesentiem: 26. februāris–2. marts

LJTI projektu īsteno kuratore Linda Krūmiņa un producente, projekta vadītāja Sandra Lapkovska, kuras cieši sadarbosies ar māksliniekiem rezidencēs un jaundarba veidošanā.

Jautājumiem – Sandra Lapkovska, 26428632,

Projekts “Magic Carpets” ir sadarbības platforma, kas apvieno 19 biennāles, triennāles, festivālus, organizācijas, institūtus, radošās telpas un citus kultūras pasākumu veidotājus no 19 dažādām Eiropas Savienības un kandidātvalstīm. Viņu uzdevums ir nodrošināt jaunajiem māksliniekiem iespēju piedalīties rezidencēs, lai kopā ar vietējiem māksliniekiem un kopienām radītu jaunus darbus, kas ļautu izcelt vietējās īpatnības un mazināt stāstu tradīcijas apsīkšanu mūsdienu sabiedrībā, veicinot kultūras pieejamību, aktīvismu un līdzdalības iespējas.

Informāciju sagatavoja:

Latvijas Jaunā teātra institūts