SIA “ZAAO” Dabas uz tehnoloģiju parks URDA noslēdz apjomīgu projektu

URDA projekta noslēgums

Ar klātienes pasākumu un radoši iedvesmojošu tikšanos 27.oktobrī SIA “ZAAO” dabas un tehnoloģiju parkā URDA tika noslēgts šī gada apjomīgākais projekts – “Dod pieci! Esi apritē!”, kuru līdzfinansēja “Latvijas vides aizsardzības fonds”.

Šī projekta galvenais mērķis bija turpināt izglītot jauniešus par aprites ekonomikas jēdzienu un aicināt izvērtēt savu ietekmi, resursu patēriņu un rīcību uzvedības maiņai, domājot par ilgtspēju un videi draudzīgu dzīvošanu ikdienā.

Projekta laikā URDAS projektu vadītājas devās piecos izbraukumos, kopā novadot 15 nodarbības – Valmieras tehnikumā, Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumā Priekuļos un Cēsīs, Smiltenes tehnikumā un Balvu profesionālajā un vispārizglītojošā vidusskolā.

URDAS radošā komanda ir gandarīta par projekta laikā izstrādātajiem materiāliem, kuri aktīvi tiks izmantoti arī turpmāk gan uzņemot apmeklētājus URDĀ, gan dodoties izbraukuma nodarbībās. Interaktīvo pilsētvides maketu izstrādāja dizainere un māksliniece Karīna Vītiņa. Tas kalpo kā vērtīgs atspēriena punkts diskusijai, lai, kļūstot par pilsētvides plānošanas speciālistu, izveidotu videi, cilvēkiem un dzīvniekiem draudzīgu dzīvesvietu. Savukārt grafikas dizainere Krista Jūlija Kreišmane sagatavoja īpašu lielformāta stendu – spēli , kas ļauj iedziļināties bioekonomikā un ābola dzīves cikla posmos.

Cilpo apritīgi! Dari to joprojām!

Kopā ar CILPO.LV komandu radīta interaktīva spēle, kas spēlējama viedierīcē un aicina gan izkustēties, gan lieku reizi atgādina par ieradumiem, kuri ļauj dzīvot videi draudzīgāk. Arī spēle turpina būt aktīva arī pēc projekta noslēguma, tāpēc, ja vēl nav izdevies izcilpot, to droši var izdarīt joprojām. Pieejas kodi spēlēšanai atrodami gan URDA sociālajos tīklos, gan mājaslapā.

Kā savā noslēguma uzrunā minējā SIA “ZAAO” Vides izglītības nodaļas vadītāja Ieva Freimane – Mihailova – jaunu zināšanu ieguve ir jānosvin, tāpēc ar visu piecu tehnikumu jauniešiem URDA tikās klātienes pasākumā, kurā jaunieši prezentēja savu vīziju, ko darīt ar ābolu, izmantojot ne tikai tā ēdamo daļu, bet arī to, ko ierasti metam ārā (mizas, kātiņš, sēkliņas). Vairāk par ēdamajām lietām (kūkas, sukādes, karstie dzērieni utml.) iepriecināja jauniešu radošums un vērienīgums neēdamo ābola daļu izmantošanā, jo par to arī ir viss aprites ekonomikas stāsts. Te nu izdomai nebija robežu – zobu bakstāmais no ābola kātiņa, rotaļlieta ar sēkliņu pildījumu stresa mazināšanai, serums ādas mirdzumam un ar mīlestību gatavotas ābolu šķiedrvielas veselībai.

Noslēgumā jauniešus ilgtspējīgai nākotnei, bezatkritumu saimniekošanai un uzņēmējdarbībai iedvesmoja ābolu audzētājs, dārzkopis Gatis Gāga un ģimenes uzņēma “Labas saknes” un veselīgo našķu radītāja Daina Eglīte-Antona. Savukārt Zane Kopštāle, vides pārvaldības inženiere, “KompostsLV” vadītāja, “Zero Waste Latvija’’ biedre, ievirzīja jauniešu kompostēšanas mākslā.

Prieks kopīgi domāt, meklēt un atklāt!

Projektu “Dod pieci! Esi apritē!” (projekta reģistrācijas Nr. 1-08/89/2022) finansē Latvijas vides aizsardzības fonds , realizē “Daibes ilgtspējas centrs” sadarbībā ar SIA “ZAAO” dabas un tehnoloģiju parku URDA.

Informāciju sagatavoja:

Liena Kreišmane