Rūjienas amatnieku biedrība “Rūzele” šogad uzņemta Eiropas kulinārā mantojuma tīklā

Iekļaušana Eiropas kulinārā mantojuma tīklā ir apliecinājums dalībnieka ražotā vai pagatavotā ēdiena sasaistei ar konkrēto reģionu, izceļot tā īpašās garšas. Tas ir kulināro tradīciju ceļvedis, aicinot par reģiona īpašajiem produktiem un ēdieniem uzzināt plašāk, tādējādi kulināro mantojumu saglabājot, popularizējot, veicinot lepošanos, piederību un arī pozitīvu reģiona tēlu. Izceļot un popularizējot Rūjienas ēdienus, tīklā iekļauta arī Rūjienas amatnieku biedrība “Rūzele”.

Kulinārā mantojuma tīkla sadarbība uzsākta 1995. gadā Zviedrijā, un gadu gaitā kulinārā mantojuma tīkls ir paplašinājies līdz kustībai, kas aptver lielu daļu Eiropas. Tīkla izaugsme ir bijusi organiska un ilgtspējīga, jo ir divi svarīgi vārdi, kas to vieno – kulinārais mantojums.

Rūjienas amatnieku biedrība “Rūzele” pārstāv Vidzemes reģionu un popularizē Rūjienas ēdienus. Reģionam raksturīgi meži, upes, ezeri un auglīga zeme, kas nodrošina plašu izejvielu klāstu tradicionāliem ēdieniem, kā arī ir izkopta dārzu tradīcija, kur iedzīvotāji paši audzē dārzeņus un augļus.

Godā tiek celti tradicionālie ēdieni, kurus joprojām gatavo, – skābeņu zupa, piena sakņu zupa, sēņu zupa, zīdenis, ķirbju zupa, bukstiņputra, sālījuma putra, koča, pīrāgi pa rūveniešu gaumei, melleņu vai rabarberu ķīselis ar klimpām, rupjmaizes kārtojums, plātsmaizes, bērzu sulas – ir  tikai daļa no Rūjienas bagātā kulinārā mantojuma.

Dalība kulinārā mantojuma tīklā, ļaus izcelt vairākus ēdienus, kam doti vietvārdu nosaukumi, piemēram, Rūjienas salāti, Rūjienas romšteks, Rūjas salāti, torte Rūjaskrasts, dzēriens Rūjas veldze, Rūjienas karašiņas.

Tūrismā neatņemama sastāvdaļa ir kvalitatīvs un garšīgs ēdiens, kas ne vien rada sāta sajūtu, bet arī nodod informāciju par reģiona kultūru un tradīcijām. Caur ēdienu var izzināt kultūru savstarpējo mijiedarbību, ikdienas paradumus un paražas. Tīkla biedriem, gatavojot ēdienus, pirmkārt, jāizmanto vietējā, savā reģionā audzētā produkcija. Ēdienu pievienotā vērtība ir senās ēdienu receptes, kas tam piešķir īpašu garšu un noskaņu.

Vislabākā draudzība un sapratne starp tautām, kultūrām un cilvēkiem notiek caur gastronomiju, jo tādā veidā mēs var lepoties ar savu mantojumu un kultūru, nemazinot citus.

Tīkla dalībniekiem piešķir preču zīmi – pavāra cepuri ar nazi un dakšiņu, tajā ierakstīts arī reģiona nosaukums. Kulinārā mantojuma preču zīme ir atzīta par kvalitātes zīmi un kulināro tradīciju ceļvedi.

Rūjienas amatnieku biedrība “Rūzele” apvieno vairāk nekā 30 dažādu profesiju cilvēkus, un biedrībā ir 73 biedri. Biedrības mērķi ir apzināt un popularizēt dažādu amatu pratējus, kā arī sekmēt amatnieku un iedzīvotāju savstarpējo sadarbību, mūžizglītību un radošo izaugsmi. Tāpat viens no mērķiem ir veicināt starptautisko sadarbību un pieredzes apmaiņu amatniecības jomā. Vairāk par biedrību var uzzināt sociālā medija Facebook lapā Rūjienas amatnieku biedrība Rūzele.

Aicinām arī citus Vidzemes kulinārā mantojuma popularizētājus iesaistīties Eiropas kulinārā mantojuma tīklā, lai arī Vidzemē, līdzīgi kā Latgalē, varētu izveidot vienotu kulinārā mantojuma piedāvājumu. Interesentiem lūgums sazināties ar Gunu Ķiberi, zvanot pa tālruni 29464888 vai rakstot uz

Plašāk par Valmieras novada vietvārdiem receptēs lasiet pašvaldības tīmekļvietnes www.valmieranovads.lv sadaļā “Sabiedrība”, “Vietvārdi receptēs”. Tur var plašāk iepazīties arī ar Rūjienas tradicionālo ēdienu receptēm.