Rubenes baznīcā norisināsies Livonijas Indriķa dienas dievkalpojums

Livonijas Indriķa diena Rubenes baznīcā

Svētdien, 14. jūlijā, plkst. 10.00 Latvijas evaņģēliski luteriskās baznīcas (LELB) Rubenes draudzē, godinot Imeras katoļu priesteri Indriķi (Henricus de Lettis), kurš sarakstīja bagātīgāko no vēsturiskajiem pirmavotiem par tagadējās Latvijas un Igaunijas teritoriju – Indriķa Livonijas hroniku, notiks kristību un iesvētību dievkalpojums. Pēc dievkalpojuma aicinām apmeklēt multimediālo ekspozīciju “Pa Hronikas pēdām”!

Par Livonijas Indriķi


“1208. gadā bīskaps Alberts iesvēta Indriķi par priesteri un nosūta pie jaunkristītajiem Imeras latgaļiem, kuriem viņš uzcēlis baznīcu. Imera vāciem tobrīd ir stratēģiski nozīmīga gan kā autonoma daļa no vēl neatkarīgās Tālavas, kurā tie cenšas gūt ietekmi, gan arī tādēļ, ka Imerai cauri ved tirdzniecības ceļš, kas pie Valmieras pagriežas uz Igauniju.” Plašāk šeit.


“Alebrands kristīja dažus ciemus, atgriezās Rīgā un sniedza ziņojumu bīskapam. Tas, priecādamies kopā ar viņu un allaž cenzdamies rūpēties par baznīcu, aizsūtīja savu audzēkni Heinrihu, kas bija saņēmis svēto ordināciju, ar šo pašu Alebrandu atpakaļ uz turieni. Pabeidzis šajā novadā kristīšanu, Alebrands atgriezās, bet otrs, uzcēlis baznīcu un saņēmis to par beneficiju, apmetās turpat pie viņiem uz dzīvi un par spīti jo daudzām briesmām, nemitējās izklāstīt nākamās dzīves svētlaimi” (Indriķa hronika XI: 7).


LELB Rubenes draudze ir viena no pirmajām un senākajām kristiešu kopienām tagadējā Latvijas teritorijā. Indriķa kā misionāra LELB draudzē aizsāktā kristīgā kalpošana šajā vietā bez pārtraukuma turpinās jau 816 gadus.


Par multimediju ekspozīciju “Pa Hronikas pēdām” un baznīcas atjaunošanu


Lai veicinātu vēsturisko notikumu izpratni un kristīgo vērtību saglabāšanu mūsdienās, 2021. gadā Rubenes baznīcā īstenots projekts “Kultūra, vēsture, arhitektūra Gaujas un laika lokos”. Projekta ietvaros ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumu Rubenes evaņģēliski luteriskajā baznīcā veikti vērienīgi pārbūves darbi – atjaunotas gan iekštelpas, gan ēkas fasāde un jumts. Baznīca kļuvusi ērti apsildāma un pieejamāka, tāpat baznīcā izveidota interaktīva multimediju ekspozīcija “Pa Hronikas pēdām”. Ekspozīcija sniedz apmeklētājiem iespēju iepazīties ar svarīgiem kultūrvēsturiskiem notikumiem gan plašākā reģiona kontekstā, gan arī detalizēti izpētīt Rubenes baznīcas vēsturi un tās divu priesteru – Livonijas Indriķa un Kristofa Hardera – darbību. Multimediālā ekspozīcija ir integrēta atjaunotajā interjerā un ar interaktīvi vadāmu video projekciju palīdzību ataino apkārtnes vēsturi no 13. gadsimta līdz mūsdienām. Ekspozīcija pieejama apmeklētājiem 24 stundas diennaktī, septiņas dienas nedēļā.


Ar Valmieras novada pašvaldības finansējumu sakrālā mantojuma saglabāšanai šobrīd Rubenes baznīcā tiek atsegti unikāli, Vidzemē, iespējams, vienīgie tā laika figurālie manierisma vai vēlās gotikas altārdaļas iekšsienas gleznojumi.

Informāciju sagatavoja:

LELB Rubenes draudze sadarbībā ar Valmieras novada pašvaldību