Raitis Ravinskis – Valmieras novada Goda pilsonis

Viņš zina vērtību. Milimetrā slēpjas skrejceliņa nebeidzamie apļi, sekundes simtdaļā – neskaitāmu stundu darbs. Nogurumam ir vērtība, līdzijušanā sažņaugtām dūrēm arī, pacietībai un iecietībai – tas viss saka, ka ir tā vērts. Viņš zina vērtību.

Viņš zina vērtību. Milimetrā slēpjas skrejceliņa nebeidzamie apļi, sekundes simtdaļā – neskaitāmu stundu darbs. Nogurumam ir vērtība, līdzijušanā sažņaugtām dūrēm arī, pacietībai un iecietībai – tas viss saka, ka ir tā vērts. Viņš zina vērtību.

19.novembrī Valmieras novada pašvaldības apbalvojumu “Valmieras novada Goda pilsonis” saņēma vieglatlētikas treneris Raitis Ravinskis.

“Sports ir mana izvēle jau kopš bērnības. Skolā bija labi rezultāti, vidusskolas laikā biju Latvijas izlasē. Tā vienmēr bijusi vieglatlētika. Līdz ar to arī trenera darbs ir secīga izvēle. Šobrīd darbs notiek ar vidusskolas vecuma jauniešiem, kuri ir motivēti trenēties. Liels prieks par visiem audzēkņiem, jo īpaši par Agati Cauni. Viņa ir kā dimantiņš, jo sākums nebija tik spožs, bet Agates mērķtiecība, lielais darbs un talants aizveda līdz panākumiem. Un viss turpinās. Lai gan treneris esmu jau 47 gadus, joprojām ir uztraukums sacensībās. Tas, protams, sportistam un trenerim ir arī psiholoģisks darbs gan treniņos, gan sacensībās,” stāsta Raitis Ravinskis.

Par sportu kā dzīvesveidu un profesiju treneris pateicas saviem sporta skolotājiem Gaujienas vidusskolā, Raunas pamatskolā un Cēsu 1. vidusskolā. Padevušās visas vieglatlētikas disciplīnas, taču vislabāk kārtslēkšana. “PSRS čempionātā Ļeņingradā, kur pārvarēju latiņu 3.20 augstumā un 19 dalībnieku konkurencē izcīnīju 13. vietu, lēcām ar metāla kārtīm. Mani rezultāti visās disciplīnās auga, treneris saskatīja kā daudzcīņnieku. Pirmās daudzcīņas sacensības bija Latvijas jaunatnes čempionāts, kur 60 dalībnieku konkurencē ierindojos devītajā vietā. Vidusskolā jau biju viens no vadošajiem daudzcīņniekiem Latvijā. Latvijas Jaunatnes izlases sastāvā piedalījos Vissavienības skolēnu spartakiādē Ļeņinakanā (Armēnijā), kur 38 dalībnieku konkurencē ierindojos 15. vietā.”

Studējot Latvijas Valsts fiziskās kultūras institūtā, trenēties sācis pie viena no labākajiem Latvijas treneriem Imanta Liepiņa. 1973. gadā Raitis Ravinskis kļuvu par Latvijas čempionu desmitcīņā. Trīs gadus vēlāk pieņemts uzaicinājums sākt trenera darbu Valmierā. “30. jūnijā ierados Valmierā, jau nākamajā dienā devos uz Brenguļu pamatskolu, kur tika rīkota vasaras sporta nometne četros sporta veidos: vieglatlētikā, riteņbraukšanā, cīņas sportā un svarcelšanā. Sporta biedrībā “Vārpa” biju atbildīgs arī par pieaugušo sportu, tāpēc visu šo laiku ir sanācis vadīt vieglatlētikas dzīvi gan toreizējā rajonā, gan pilsētā.”

Raitis Ravinskis trenējis daudzus Latvijas čempionātu godalgoto vietu ieguvējus un Latvijas izlases dalībniekus. Individuāli darbs turpināts ar sportistiem, kuri izcīnīja tiesības pārstāvēt Latviju Eiropas un Pasaules čempionātos, jaunatnes olimpiādēs. “Domāju, ka Valmieru var dēvēt par Latvijas vieglatlētikas galvaspilsētu. Te ir vislabākie apstākļi bērniem un jauniešiem trenēties, profesionāliem sportistiem stiprināt savas prasmes. Mēs esam spēcīgi uzrādīto rezultātu ziņā, mums ir ļoti laba infrastruktūra un sportiskā vide, aicinot būt aktīviem gan skolas laikā, gan izvēloties sportu kā brīvā laika pavadīšanas iespēju.”

Savukārt savā brīvajā laikā Raitis Ravinskis labprāt sēņo un makšķerē. “Ar fizikas skolotāju Aldi Milleru jau astoto gadu mačojamies, kurš vairāk salasīs baravikas un bekas. Pirmo gadu esmu viņu pārspējis. Un nu jau trešais gads, kopš esmu kļuvis par roni – regulāri no rītiem peldos vai, kad ir ledus, ielienu āliņģī un 2–3 minūtes uzturos Gaujā.”

Vaicāta, kas viņam ir lepošanās vērts, Raitis Ravinskis saka, ka tā ir ģimene, kas arī ir cieši saistīta ar sportu, un, protams, viņa audzēkņi. Pateicība veltīta arī Valmieras Sporta skolai un Valmieras novada pašvaldībai, kas ir labs pamats bērniem un topošajiem sportistiem, kā arī atbalsts profesionāliem sportistiem un sporta entuziastiem. Raitis Ravinskis pateicas, ka skola un pašvaldība atbalsta un veicina viņa trenera darbu daudzu gadu garumā un ka ir iespēja palīdzēt jaunajiem sportistiem attīstīties.

Jāpiemin, ka Latvijas sporta sabiedrības sasniegumu godināšanas ceremonijā “Trīs Zvaigžņu balva 2022”, kas notika 14. janvārī, par “Gada sporta pašvaldību” atkārtoti atzīta Valmieras novada pašvaldība. Pirmo reizi balva tika pasniegta arī nominācijā “Gada jaunatnes treneris”, to saņēma treneris Raitis Ravinskis.