Radītas 10 jaunas idejas atkritumu pārstrādes veicināšanas hakatonā “DaibeZero”

23. un 24. septembrī Vidzemē notika jau otrais atkritumu pārstrādes veicināšanas hakatons “Daibe Zero”. Savas idejas attīstīja 10 komandas no visas Latvijas. Žūrija par labāko atzina Ginteru Znotu, Rūdolfu Golubovu un Kristapu Siltumēnu jeb komandu “ReCyclone”.

23. un 24. septembrī Vidzemē notika jau otrais atkritumu pārstrādes veicināšanas hakatons “DaibeZero”. Savas idejas attīstīja 10 komandas no visas Latvijas. Žūrija par labāko atzina Ginteru Znotu, Rūdolfu Golubovu un Kristapu Siltumēnu jeb komandu “ReCyclone”.

Ideju maratona mērķis ir samazināt atkritumu poligonos nonākušo un noglabājamo materiālu daudzumu, pagarinot materiāla dzīves ciklu. Profesionālu un zinošu mentoru vadībā 10 komandas divu dienu garumā strādāja pie savām atkritumu pārstrādes idejām tekstila, polimēru un komposta  atkritumiem, analizējot produktu tirgus potenciālu, nodefinējot nepieciešamos resursus un finansiālo ieguldījumu, saredzot potenciālu ar savu produktu izglītot sabiedrību par aprites  ekonomikas jautājumiem.

Atklājot pasākumu, SIA “ZAAO” (turpmāk tekstā – ZAAO) valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis norādīja: “Mēs esam vides pakalpojumu uzņēmums, mums ļoti rūp vides ilgtspēja. Mums rūp, lai nākotnē, atskatoties uz šodienas darbībām, mēs apzinātos, ka esam izdarījuši pareizās izvēles. Hakatons “Daibe Zero” ir iespēja meklēt jaunus ceļus, jaunus virzienus ilgtspējīgākas Latvijas virzienā. Esam gandarīti par atsaucību, sadarbības partneru atbalstu un pateicīgi visiem, kuri tic, ka ar šiem soļiem mums izdosies tuvoties ES izvirzītajiem mērķiem – veicināt atkritumu pārstrādi Latvijā, nodrošināt jaunas darba vietas reģionos un radīt pievienoto  vērtību mūsu valstī”.

Pieteiktās idejas bija ļoti dažādas – koka lapu pārstrādāšana kaķu pakaišos, diegu vai jaunu paklāju ražošanā, no komposta pārstrādes iegūt elektroenerģiju, pārstrādājot polimērus, ražot puzles un vēl daudzi citi aizraujoši plāni.

““DaibeZero” hakatons ir lielisks pasākums, lai, izmantojot koprades enerģiju un ekspertu zināšanas, jauniem uzņēmējiem dotu iespēju attīstīt jaunus produktus un pakalpojumus, izmantojot atkritumus kā resursus, vienlaikus samazinot poligonā noglabājamos atkritumus. Man ļoti patika iedvesmojošā atmosfēra un jauniešu degsme. Priecāšos, ja šādi pasākumi turpinātos gan šeit, Daibē un Valmierā, gan citur,” atzīst vides ķīmijas eksperte, hakatona mentore Jana Simanovska.

Pēc prezentāciju izvērtēšanas punktu kopvērtējumā žūrija par labāko atzina komandu “ReCyclone”, kuras ideja ir ražot tekstila akustiskos paneļus. Hakatona uzvarētāji ieguva 10 000  eiro naudas balvu savas idejas attīstīšanai, kā arī speciālbalvu no Valmieras novada pašvaldības. AS “Valmieras stikla šķiedra” savu simpātiju balvu piešķīra komandai “Greengen”, bet Valmieras Attīstības aģentūra – apvienībai “Otrā dvesma”.

Uzvarētāju komandas dalībnieki uzsver: “Hakatons gan mums, gan pārējiem dalībniekiem lika  aizdomāties, cik daudz mēs saražojam atkritumus, kas ar tiem notiek pēc tam, kad tos izmetam. Meklēt atkritumu pārstrādes iespējas ir mūsu laikmeta izaicinājums. Šī pasākuma vērtība ir iespēja strādāt pieredzējušu, profesionālu mentoru vadībā, jo, ja sākumā ieradāmies ar ideju, kura, kā tagad saprotam, nebija dzīvotspējīga, tad šodien, pēc 30 stundām, esam ieguvuši galveno balvu. Ieklausījāmies katrā mentoru vārdā, pilnībā mainījām skatījumu un tas deva rezultātu!”

Hakatona komandu idejas izskatīja ZAAO valdes priekšsēdētājs Gints Kukainis, AS “AJ Power  Recycling” valdes locekle Solveiga Grīsle, Cēsu novada pašvaldības priekšsēdētāja vietniece Inese Suija-Markova, AS “Valmieras stikla šķiedra” valdes loceklis Ģirts Vēveris un Vides, darba un veselības aizsardzības daļas vadītāja Pārsla Dance, Valmieras Attīstības aģentūras valdes priekšsēdētāja Ilze Eglāja, Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētāja vietnieks izglītības, kultūras un sporta jautājumos Jānis Olmanis.

Pasākums notika Reģionālo atkritumu apsaimniekošanas centrā “Daibe” un koncertzālē “Valmiera”. To organizēja ZAAO kopā ar Valmieras novada pašvaldību un LIAA, lai kopīgi virzītos uz aprites ekonomikas īstenošanu un veicinātu atkritumu saimniecības attīstību, kā arī dotu iespēju interesentiem līdzdarboties Latvijai svarīgos procesos, radot inovācijas atkritumu izpētes un pārstrādes jomā.

Plašāka informācija par pasākumu pieejama tīmekļa vietnē www.daibezero.lv

Hakatona “DaibeZero” sadarbības partneri ir AS “AJ Power Recycling”, SIA Lofbergs Baltic, AS  “Valmieras Stikla šķiedra”, Valmieras Dizaina un mākslas vidusskola, Kokmuiža.

Pasākums norisinās ar Interreg Baltijas Jūras reģiona programmas 2021-2027 projekta “Baltijas pieeja rīcībai ar plastmasas piesārņojumu aprites ekonomikas kontekstā (BALTIPLAST)” (projekta  Nr. #C021) finansiālu atbalstu.