Pirms došanās mežā, atcerieties par drošību

drošība mežā

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) apkopotā informācija liecina, ka šogad jau 26 reizes ir bijusi nepieciešama ugunsdzēsēju glābēju palīdzība, lai cilvēki varētu izkļūt no meža vai purva. Vasaras mēnešos mežā apmaldījušos cilvēku skaits ir vislielākais, kas ir skaidrojams ar to, ka šajā laikā cilvēki dodas mežā ogot un sēņot. Pērn šāda palīdzība bija nepieciešama 81 iedzīvotājam, tai skaitā diviem bērniem.

Piemēram, vakar saņemti divi izsaukumi, kur mežos apmaldījušies cilvēki – Ventspils novada Piltenē un Jēkabpils novada Kalna pagastā. Izmantojot skaņas signālus, cilvēkiem abos gadījumos tika norādīts pareizais virziens izejai no meža un, nākot skaņas virzienā, tie veiksmīgi izkļuva no meža.

Lai sēņošana, ogošana vai ik vakara pastaiga mežā nebeigtos ar pamatīgu izbīli, apmaldīšanos vai pat veselības un dzīvības apdraudējumu, atgādinām dažus vienkāršus padomus, kā neapmaldīties, kā arī ieteikumus, kā pareizi rīkoties, ja tomēr sanācis apmaldīties:

  • Pirms došanās mežā, informējiet piederīgos par to, kurā vietā plānots sēņot vai ogot;
  • Izvēlēties apģērbam un galvassegai spilgtas un košas krāsas;
  • Mežā nedoties viens;
  • Paņemiet pilnībā uzlādētu mobilo telefonu;
  • Pārliecinieties, ka telefonā ieslēgta atrašanās vietas noteikšana;
  • Paņemiet arī ūdens pudeli un šokolādi, jo tie apmaldīšanās gadījumā palīdzēs atgūt nepieciešamo enerģiju;
  • Atcerieties par kabatas lukturīti un svilpīti;
  • Sekojiet kur dodies – stigas, elektrolīnijas, zīmīgi koki, dabas objekti;
  • Pievērsiet uzmanību apkārtnei, vai variet saklausīt dzelzceļu, šoseju.

Saprotot, ka esat apmaldījies, nekrītiet panikā! Apsēdieties, atpūtieties, centieties noorientēties apvidū un tikai tad uzsāciet atpakaļceļu. Nemēģiniet sākt haotiski staigāt pa mežu un meklēt atpakaļceļu, jo tādējādi jūs varat ieiet mežā vēl dziļāk. Centieties saklausīt, kas apkārt atrodas – ja tuvumā atrodas šoseja, ceļš vai dzīvojamā māja, tad nekautrējieties doties uz turieni un pajautāt pareizo virzienu līdzcilvēkiem.

Gadījumos, ja saprotat, ka pašu spēkiem nespēsiet izkļūt no meža, tad nekavējoties zvaniet glābējiem pa tālruni 112 un nosauciet tiem pēc iespējas konkrētākus orientierus – kurā vietā iegājāt mežā, cik ilgi uzturaties mežā, kādus dabas vai cilvēka veidotus objektus esat šķērsojis vai, kam esat pagājis garām.

Informāciju sagatavoja:

Ilze Dāme – Birziņa

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta

Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļa