Pirmizrādi piedzīvos Jāņa Ziemeļnieka 125. jubilejai veltīta izrāde

Sagaidot dzejnieka un novadnieka Jāņa Ziemeļnieka 125. jubileju, Strenču Kultūras centrā Starptautiskajā teātra dienā, 27. martā, notiks pirmizrāde “Krauklis”, kas veidota pēc Andra Zeibota tāda paša nosaukuma romāna motīviem. Izrādes režisors un scenārija autors ir Andris Liepiņš.

Strenču Kultūras centram radās ideja sadarboties ar Andri Zeibotu, veidojot dramatizējumu izrādei, lai dotu iespēju skatītājiem vairāk izprast romantiskā dzejnieka Jāņa Ziemeļnieka dvēseles dzīles. Interesantu muzikālo noskaņu izrādei ir radījis komponists Emīls Zilberts, kurš pirmizrādē arī to atskaņos. Tērpus darinājusi Dace Kozilāne. Izrādei veidotas un restaurētas laikmetam atbilstošas dekorācijas, kuras veidojis Alvils Dūdiņš.

“Tavs laiks ir pagājis, tevi aizmirsīs,” šie vārdi kā refrēns pavada Andra Zeibota romāna varoni. Tomēr viņš nav aizmirsts, viņa dzeja dzīvo dažādu laikmetu un paaudžu lasītāju vidū. Strenčos turpina dzīvot atmiņas par Jāni Ziemeļnieku. 1987. gadā, dzejnieka 90 gadu atceres gadā, režisore Hilda Ņikitina iestudēja viņa dzejas kompozīciju “Pērles es atstāšu savas” un Strenču Tautas teātrim tika piešķirts dzejnieka Jāņa Ziemeļnieka vārds. 2017. gadā, atzīmējot Jāņa Ziemeļnieka 120. gadadienu, sadarbībā ar komponistu Juri Kulakovu un horeogrāfu Reini Rešetinu Strenčos izskanēja muzikāls dzejas uzvedums “Neīstie akmeņi”.

Jānis Ziemeļnieks ir romantiskās dzejas tradīcijas aktualizētājs, piedāvājot 20. gadsimta pirmajai pusei raksturīgā melanholiskā, rezignējošā un arī pašironiskā cilvēka pasaules redzējumu. Viņa dzejas pamattēma – mīlestība. Nezināmās, noslēpumainās sievietes pielūgsme zvaigžņotajās naktīs un alkas pēc tepat līdzās esošās sievietes skūpstiem – tie ir tēli un motīvi, kas caurvij viņa dzeju.

Jāņa Ziemeļnieka Strenču Tautas teātris ir dibināts 1948. gadā. Teātra misija ir “Viss nāk ar laiku, tikai jāstrādā, bezgala daudz jāstrādā” (A. Līvess, igauņu dramaturgs). Teātra tradīcijas Strenčos ir senas un noturīgas, jo šogad teātris svinēs 74 gadu jubileju.

Informē: Sarmīte Caune, Strenču Kultūras centra vadītājas vietniece