Pirmā palīdzība – nav tikai prasme, tas ir pienākums

Valmieras tehnikumam pirmās palīdzības apmācības

Skolu ikdienas mācību darbs ir dinamisks, mainīgs un daudzpusīgs. Valmieras tehnikumā mācību procesā un tā nodrošināšanā katru dienu iesaistās ~ 700 cilvēki. Spēja sniegt nekavējošu un kvalitatīvu palīdzību medicīniskās ārkārtas situācijās nodrošina audzēkņu, personāla drošību un labklājību, tādēļ 2024. gada pirmo nedēļu 67 Valmieras tehnikuma darbinieki aizvadīja, atjaunojot teorētiskās un praktiskās zināšanas pirmās palīdzības sniegšanā.


Pirmā palīdzība ir plašs prasmju kopums, kuras mērķis ir sniegt sākotnēju aprūpi cietušam vai slimam cilvēkam, pirms ierodas profesionāla medicīniska palīdzība. Negadījumi un ārkārtas situācijas ir neprognozējamas, tās var notikt jebkur – darbā, mājās, uz ielas un jebkurā laikā, kad no mūsu spējas reaģēt un uzdrošināties sniegt palīdzību ir atkarīga cilvēka dzīvība. Apmācību laikā bieži izskanēja šaubas un nepārliecinātība par savām spējām reaģēt krīzes situācijās, tādēļ liela vērība mācību laikā bija vērsta uz praktisku palīdzības sniegšanu atbilstoši rīcības algoritmiem dažādās situācijas – kā rīkoties negadījuma vietā, kā veikt atdzīvināšanas pasākumus, kā palīdzētu atbrīvoties no svešķermeņa elpceļos (Heimliha paņēmiens), kā apturēt stipru asiņošanu u.c.


Apmācību dalībniece Linda Šlēziņa atklāj, ka : “ Pateicoties praktiskajām mācībām es uzdrošinātos reaģēt ārkārtas situācijā un darīt vairāk ne tikai izsaukt ātro palīdzību. Nezināju kā mobilā aplikācija (eVeselībasPunkts), kurā veikta kvalitatīva reģistrācija, spēj palīdzēt krīzes situācijā – nekavējoties nosaka precīzu zvanītāja atrašanās vietu un netiek tērēts vērtīgais laiks precīzas vietas noteikšanai.” Vairāki apmācību dalībnieki atzina, ka tikai darot praktiski var iemācīties un reālistiskie piemēri no dzīves situācijām ļāva izprast pirmās palīdzības sniegšanas nozīmīgumu – tā nav tikai prasme, tas ir pienākums.


Dalībnieki atzinīgi novērtēja teorētisko un praktisko mācību vadītājus no SIA “Sārtā Lāse”, kuri ar savām zināšanām, pieredzi un metodiku, apmācīja un iedrošināja reaģēt krīzes situācijās.


Savas un līdzcilvēku drošības labad, zināšanas pirmās palīdzības sniegšanā ieteicams atjaunot ik pēc pieciem gadiem.

Informāciju sagatavoja:

Linda Riba,

Valmieras tehnikums