Pašvaldības katru gadu ietaupītu vairāk kā miljonu eiro, ja vismaz 80 % fizisko personu nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas paziņojumus saņemtu elektroniski

Pašvaldības katru gadu ietaupītu vairāk kā miljonu eiro, ja vismaz 80% fizisko personu nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas paziņojumus saņemtu elektroniski

Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) maksāšanas paziņojuma sagatavošana un nosūtīšana pa pastu fiziskām personām Latvijas pašvaldībām gadā izmaksā vairāk kā miljonu eiro, liecina SIA “ZZ Dats” veiktie aprēķini. Šo summu katru gadu varētu ietaupīt pašvaldību budžetā un izmantot lietderīgāk, ja vismaz 80 % NĪN maksātāju – fizisko personu pieteiktos maksāšanas paziņojuma saņemšanai elektroniski, pārliecināts SIA “ZZ Dats” direktors Edžus Žeiris.

“Šajā digitālajā laikā vairums NĪN maksāšanas paziņojumu diemžēl aizvien tiek saņemti pastkastītē, kas, salīdzinājumā ar elektroniski nosūtītu maksāšanas paziņojumu, pašvaldībām nozīmē papildu izmaksas tā sagatavošanā, drukāšanā un izsūtīšanā pa pastu. Nepilni 15 tūkstoši maksāšanas paziņojumu aploksnē tiek nosūtīti nodokļa maksātājiem uz ārzemēm, kas pašvaldībām izmaksā vēl dārgāk. Tā iedzīvotāju daļa, kurai fiziski nav iespējams šo paziņojumu saņemt elektroniskā veidā, ir salīdzinoši neliela, jo digitālā pratība aizvadītajos gados, īpaši pandēmijas laikā, ir ievērojami palielinājusies, piemēram, arī gados vecāko iedzīvotāju vidū. Aicinātu iedzīvotājus būt atsaucīgiem, reģistrējoties NĪN maksāšanas paziņojuma saņemšanai elektroniski, tā palīdzot ietaupīt gan savas pašvaldības budžetu, gan dzīvojot videi draudzīgāk! Pēc mūsu aprēķiniem pašvaldības gadā varētu ieguldīt attīstībā miljonu eiro – nedrukājot simtiem tūkstošu NĪN maksāšanas paziņojumu un tos nesūtot pa pastu. Gadā ietaupot miljonu eiro, desmit gados jau būtu ietaupīti 10 miljoni eiro!” vērtē SIA “ZZ Dats” direktors Edžus Žeiris. “Pozitīvi, ka oficiālā elektroniskā adrese jeb e-adrese, uz kuru automātiski tiks saņemti NĪN maksāšanas paziņojumi, no 2023. gada 1. janvāra būs obligāta visām juridiskajām personām, tā praktiski pilnībā izslēdzot šai grupai adresēto NĪN maksāšanas paziņojumu nosūtīšanu aploksnē,” papildina Edžus Žeiris.

Piemēram, 2022. gada astoņos mēnešos ir sagatavoti 1 127 717 NĪN maksāšanas paziņojumi fiziskām personām un 61 249 – juridiskām personām. Vairāk kā 70 % no NĪN maksātājiem – fiziskām personām to saņem drukātā veidā – Latvijas adresē šo paziņojumu pa pastu saņem 785 306 (69,6 %) fiziskās personas, bet vēl 14 549 pa pastu ārzemēs (1,3 %).

Labākie rādītāji NĪN maksāšanas paziņojumu saņemšanā elektroniskā veidā novadu pašvaldību griezumā ir Ogres novada pašvaldībai (nepilni 44 % fizisko personu saņem NĪN maksāšanas paziņojumus elektroniski), valstspilsētu griezumā Rīgas valstspilsētai (29 %), Pierīgas pašvaldību starpā Ādažu novada pašvaldībai (44 %). Diemžēl ir pašvaldības, kurās tikai nedaudz vairāk kā 10 % NĪN maksāšanas paziņojumi tiek nosūtīti fiziskām personām elektroniski.

Trīs soļi, lai pieteiktos NĪN maksāšanas paziņojuma saņemšanai elektroniski

  1. Nekustamā īpašuma īpašniekam portālā www.epakalpojumi.lv nepieciešams autentificēties izmantojot interneta banku vai elektroniskā paraksta rīku.
  2. Sadaļā “Nekustamais īpašums” – “E-pasta un SMS pieteikums” nepieciešams norādīt pašvaldību, e-pasta adresi un mobilā tālruņa numuru. Norādot mobilā tālruņa numuru, ir iespējams pieteikties atgādinājumiem par NĪN samaksas termiņa tuvošanos.
  3. Apstiprināt ievadītās e-pasta adreses pareizību, atverot saiti saņemtajā e-pasta adreses apstiprināšanas paziņojumā.

Ja īpašniekam nav elektronisku autentifikācijas līdzekļu, iesniegumu NĪN maksāšanas paziņojuma saņemšanai elektroniski var aizpildīt pašvaldību klientu apkalpošanas centros.

Jāņem vērā, ja pieder vairāki īpašumi dažādās pašvaldībās, katrai pašvaldībai iesniegums jāsniedz atsevišķi!

Informāciju sagatavoja:
Līva Zirnīte, ZZ Dats SIA