Pasaules Nieru diena dos iespēju iepazīt pacientus un pārbaudīt veselību

Martā ir Pasaules Nieru diena un šogad Latvijā 7.martā notiks dažādas aktivitātes, lai veicinātu zināšanas, uzmanību un rūpes par nieru veselību. Sociālajos tīklos būs tiešraide atklātai sarunai ar dažādiem hroniskas nieru slimības pacientiem, bet Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) foajē ikvienam interesentam būs iespēja bez maksas izmērīt asinsspiedienu, noteikt glikozes līmeni asinīs, aizpildīt testu un uzzināt, cik labi jūtas viņa nieres.

RSU foajē, Dzirciema ielā 16, no plkst.14 līdz plkst.18 plašākai sabiedrībai notiks pasākums “Pasaules Nieru diena 2024”, kuru organizēs RSU Medicīnas fakultātes Nefroloģijas pulciņa studenti sadarbībā ar Paula Stradiņa Klīnisko universitātes slimnīcu. Apmeklētājiem – ikvienam interesentam – būs iespēja bez maksas izmērīt asinsspiedienu, noteikt glikozes līmeni asinīs un saņemt mikroalbuminūrijas testu ar instrukciju tā veikšanai mājās. Pasākuma laikā ikvienam būs iespēja uzzināt vairāk par nieru veselības veicināšanas principiem un hroniskas nieru slimības riska faktoriem. Iesaisties Pasaules nieru dienā un pārbaudi savu nieru veselību! Nieru veselību ikvienam – nodrošinot vienlīdzīgu veselības aprūpes pieejamību un optimālu medikamentu lietošanu!

Pirms tam, pa dienu, no plkst.12 līdz plkst.14 notiks tiešsaistes konference ārstiem “Nieru veselība 2024”, ko organizē Latvijas Nefrologu asociācija sadarbībā ar Paula Stradiņa Klīnisko universitātes slimnīcu. Dalība konferencē ir bez maksas, bet nepieciešama reģistrācija dalībai konferencē: https://ej.uz/konference_nieru_veseliba_2024 (Pēc konferences katrs klausītājs saņems apliecību ar 3.1 TIP.)

Savukārt plkst.17 sāksies pusotru stundu gara tiešsaistes “Saruna par nieru veselību”. Tajā piedalīsies asoc.prof. Ieva Ziediņa un pacienti ar dažādu ārstēšanās ceļu – Andrejs Kvitko, Samanta Berena un Diāna Bitāne, kuri dalīsies savā pieredzē. Sarunas tiešraidi būs iespējams skatīties sociālajā platformā Facebook gan Latvijas Nefrologu asociācijas, gan Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas profilos, YouTube aģentūras “Divi gani” kontā un portālā “Jauns.lv” (sākumlapā atrodamā ekrāna lodziņā).

Tāpat par nieru veselību nefrologi informēs sabiedrību ar mediju, tostarp sociālo tīklu, starpniecību. Uzsvars – aicināt ikvienu reizi gadā nodot asins un urīna analīzes. Latvijas Nefrologu asociācijas prezidente, asoc.prof. Ieva Ziediņa norāda, ka  divi galvenie nieru veselības rādītāji ir albumīna daudzums urīnā un seruma kreatinīna līmenis asinīs. Pēc šiem diviem rādītājiem tad arī tiek izvērti nieru slimības vai nieru mazspējas attīstības riski tādā stadijā, kad cilvēks vairs nevarēs dzīvot bez dialīzes un nieres transplantācijas.

Svarīgs ir gan uzturs un veselīgs dzīvesveids, gan regulāras analīzes un skrīnings, jo hroniskas nieru slimības sākuma stadijas norit bez simptomiem. Savās sajūtās cilvēki nepamana un nejūt nekādas problēmas ar nierēm arī tad, ja tās ir sākušās, skaidro nefroloģe.

Valsts līmenī jādomā par to, lai hroniskas nieru slimības pacientiem būtu vēl labāka aprūpe, to sekmētu jaunāko medikamentu pieejamība un to pilnīga vai daļēja kompensēšana no valsts. Nepieciešams ieviest valsts apmaksātu ikgadēju mikoralbuminūrijas testu ikvienam Latvijas iedzīvotājam, lai agrīni atklātu nieru bojājumu kā arī netieši vērtētu sirds un asins vadu slimību, cukura diabēta gaitu, uzsver Ieva Ziediņa.

Pasaules nieru diena tiek atzīmēta katru gadu martā, šo tradīciju ieviesa Starptautiskā nefrologu biedrība, un to atbalsta arī Latvijas Nefrologu asociācija. Mērķis Pasaules Nieru dienai ir veicināt uzmanību un izpratni par nieru būtisko lomu cilvēka organismā, samazināt nieru slimības un ar to saistīto problēmu ietekmi visā pasaulē.

Nieru veselību ikvienam – nodrošinot vienlīdzīgu veselības aprūpes pieejamību un optimālu medikamentu lietošanu! Tāds ir šā gada aicinājums. Ar hronisku nieru slimību visā pasaulē slimo aptuveni desmitā daļa iedzīvotāju, konkrēti Latvijā tie ir 12 000 pacientu uz katriem 100 000 iedzīvotājiem.

Informāciju sagatavoja:
Jānis Stundiņš,
Divi gani sabiedriskās attiecības,
e-pasts:
tālr. 29285785