Pasaules Mentālās veselības dienā Pusaudžu resursu centra durvis būs atvērtas ikvienam pusaudzim

Atzīmējot Pasaules Mentālās veselības dienu, šodien Pusaudžu resursu centra (PRC) durvis būs atvērtas ikvienam pusaudzim, aģentūru LETA informēja PRC valdes priekšsēdētāja Liene Dambiņa.

Pasaules Mentālās veselības dienā notiek dažādi pasākumi ar mērķi veicināt izpratni par mentālās veselības grūtībām un palīdzības iespējām. Pasaules Veselības Organizācijas dati liecina, ka katrs septītais pusaudžu vecumā no 10 līdz 19 gadiem saskaras ar mentālās veselības grūtībām. Tāpat ir pierādīts, ka savlaicīga un atbilstoša palīdzība var uzlabot pusaudžu mentālo veselību, taču pieaugošais pieprasījums pēc palīdzības gan pasaulē, gan Latvijā negatīvi ietekmē iespējas saņemt profesionālu atbalstu.

PRC šogad palīdzību ir sniedzis jau vairāk nekā 8400 pusaudžiem, no kuriem 2092 palīdzību saņēma ilgstoši. Tomēr PRC pieredze rāda, ka pieprasījums pēc atbalsta pārsniedz iespējas to sniegt savlaicīgi, un 1. oktobrī gaidīšanas rindā bija jau 410 jaunieši.

Līdz ar to Pasaules Mentālās veselības dienā PRC organizēs vairākus pasākumus ar mērķi atbalstīt pusaudžus un viņu ģimenes, kā arī speciālistus, kuri ikdienā strādā ar jauniešiem.

Plkst. 10.00 PRC telpās Ieriķu ielā 15 notiks informatīvs pasākums, kurā PRC pārstāvji stāstīs par 2023. gada pieredzi – ar kādām grūtībām pusaudži visbiežāk saskaras, kādas ir palīdzības iespējas un programmas PRC, kā tiek īstenot jaunais pakalpojums – dialektiskās uzvedības terapijas (DBT) programma augsta riska pusaudžiem un citi aktuāli jautājumi. PRC kopā ar reģionu centriem ir apkopojuši informāciju arī par citiem pakalpojuma sniedzējiem pašvaldībās, kas var būt noderīga jauniešiem un vecākiem.

Pasākumā piedalīsies Dambiņa, bēru psihiatre, PRC vadītāja Anete Masaļska, kā arī PRC Siguldas centra vadītāja Elīna Rotbaha-Zaremba.

No plkst. 11.00 līdz plkst. 14.00 ikvienam būs iespēja klausīties žurnālistes Kristīnes Garklāvas vadītus podkāstus par pusaudžu mentālās veselības aktuāliem jautājumiem – par ģimeni, skolu un veselības pratību kā resursu pusaudžu grūtību pārvarēšanā. Sarunās piedalīsies ģimenes terapeite Sarmīte Štāle, Montessori skolas direktors un MOT treneris Kārlis Andersons un Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātes Pedagoģijas zinātniskā institūta zinātniskā asistente, veselības pratības pētniece Dace Kravale.

Savukārt plkst. 14.00 visi 14 PRC centri gan Rīgā, gan reģionos atvērs savas durvis, lai ikviens pusaudzis, vecāks, speciālists var nākt un iepazīties ar to, kā strādā PRC, kā arī saņemt profesionālu atbalstu.

Bērnu un pusaudžu resursu centru (BPRC) ir izveidojis Bērnu slimnīcas fonds sadarbībā ar nozares speciālistiem Latvijā un Lielbritānijā. Kopš 2018. gada BPRC sniedz uz pierādījumiem balstītu, profesionālu, mūsdienīgu un multidisciplināru palīdzību pusaudžiem ar mentālās veselības grūtībām un viņu ģimenēm.

Pateicoties Labklājības un Veselības ministriju piešķirtajam finansējumam, visi BPRC pakalpojumi pusaudžiem un viņu tuviniekiem tiek nodrošināti bez maksas. BPRC atbalsts ir pieejams 9 Latvijas pilsētās – Rīgā, Daugavpilī, Jelgavā, Liepājā, Rēzeknē, Siguldā, Tukumā, Valmierā un Ventspilī.

Informāciju sagatavoja:

Polīna Miķelsone, LETA