Pārrunā ar uzņēmējiem glāžu depozīta sistēmas ieviešanu Valmieras pilsētas svētkos

Plašām diskusijām aizvadīts seminārs ”Depozīta sistēmas trauku ieviešana pašvaldības rīkotajos pasākumos”, kurā, piedaloties uzņēmējiem no ēdināšanas pakalpojumu nozares un citām iesaistītajām pusēm, runāts par glāžu depozīta sistēmas ieviešanu Valmieras pilsētas svētkos jau šajā gadā.

Ik gadu pilsētas svētki ir īpaši gaidīts notikums ne tikai valmieriešu vidū, bet arī reģiona, Latvijas un pat tuvāko kaimiņu, igauņu, vidū. Pasākumu apmeklē aptuveni 50 000 cilvēku, kas rezultējas ar lielu radīto atkritumu apjomu. 2023. gadā pilsētas svētkos tika savākti 68,4 m3 atkritumu. Tas atstāj lielu ietekmi uz vidi, turklāt, ik rītu pilsētas svētku nedēļas nogales laikā var vērot lielu atkritumu daudzumu ne tikai atkritumu tvertnēs, bet arī pasākuma norises vietā uz zemes.

Valmieras novada pašvaldības mērķis ir svētki bez atkritumiem. Saprotams, ka šāds mērķis drīzāk ir utopija, bet tas ļauj veidot nākotnes vīziju gan pasākuma organizatoriem, gan apmeklētājiem. Ja pašvaldība izvēlētos noteikt, ka vienreiz lietojamās plastmasas glāzes ir jāaizstāj ar papīra glāzēm, saražotais atkritumu daudzums nemainītos. Savukārt, ja ieviešam glāžu depozīta sistēmu, būtiski samazinās radītais atkritumu daudzums, jo tieši dzērienu glāzes ir tie atkritumi, kas sastāda ievērojamu daļu no savāktajiem atkritumiem pilsētas svētku laikā.

Seminārā Interreg programmas projekta “Change(K)now” ekspertes no Vidzemes Augstskolas pastāstīja par projektā plānotajām aktivitātēm un par dažādu materiālu trauku izmantošanu.

Pieredzē dalījās arī Rīgas valstspilsētas pašvaldības pārstāve, kura pastāstīja par to, kā norisinājās depozīta sistēmas organizēšanas 2023. gada Rīgas Ziemassvētku tirdziņā. Pasākumam tika izstrādātas glāzes ar īpašu dizainu, kas apmeklētājiem tik ļoti iepatikās, ka aptuveni 50 % no glāzēm netika atgrieztas. Rīgā ir apstiprināti saistošie noteikumi, kas nosaka, ka no šī gada 1. janvāra tirdzniecības organizatoram un dalībniekam aizliegts ielu tirdzniecības pasākuma laikā un īslaicīga rakstura ielu tirdzniecībā pārdot dzērienus glāzēs, kurām nav nodrošināta atkārtota lietošana.

Klātesošie dalībnieki uzdeva jautājumus par depozīta sistēmas ieviešanu, tās funkcionalitāti un citus neskaidros jautājumus. Uzņēmējiem, īpaši pasākumos, kuros ir liels apmeklētāju skaits, ir svarīgi strādāt ātri, tādēļ lielu slogu rada nepieciešamība skaidrot klientiem, kas ir depozīta glāze un ko ar to pēc dzēriena izlietošanas nepieciešams darīt. Pilsētas svētku organizatoru komanda jau laicīgi uzsāks komunikācijas kampaņu, lai pasākuma apmeklētāji jau varētu iepazīties ar sistēmu, turklāt pasākuma laikā būs izvietoti gan informatīvi plakāti, gan tiks atskaņots audio fails vai video pamācība, kā arī pasākuma teritorijā būs cilvēki, kas sniegs atbalstu, ja būs nepieciešams.

Šogad Valmieras pilsētas svētki norisināsies no 26. līdz 28. jūlijam, tos veltot izcilāsoļotāja, valmierieša Jāņa Daliņa 120. dzimšanas dienai. Svētkos apmeklētājus priecēs “Labvēlīgais tips”, “Raxtu Raxti”, “bet bet” un citi mākslinieki. Seko jaunumiem par pilsētas svētkiem valmierasvin.lv

Pasākums norisinājās Vidzemes inovāciju nedēļas ietvaros. Diskusiju organizēja Valmieras novada pašvaldība Interreg programmas projekta “BALTIPLAST” ietvaros, tajā piedalījās Interreg programmas projekta “Change(K)now” eksperti no Vidzemes Augstskolas un Rīgas valstspilsētas pašvaldības, par depozīta sistēmu stāstīja SIA “Rent A Cup” pārstāve, pieredzē dalījās SIA “Valmiermuižas alus”.