Parakstīts saprašanās memorands starp Vidzemes Augstskolu un Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fondu

Otrdien, 4. aprīlī, Valmierā tika parakstīts saprašanās memorands starp Vidzemes Augstskolu (ViA) un Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fondu (JUZCF). Memorandu parakstīja Agnese Dāvidsone, ViA rektore un Mamoru Sekijama, JUZCF direktors.

Saprašanās memoranda mērķis ir izveidot un veicināt ViA un JUZCF sadarbību un ilgtermiņa partnerību, īstenojot projektus japāņu valodas apguvē, zinātnes komercializācijā, jaunu produktu, sadarbības platformu attīstībā, jo īpaši ilgtspējīgas būvniecības nozarē, tostarp, bet ne tikai tādos jautājumos kā viedi risinājumi būvniecībā un uzturēšanā, videi un veselībai draudzīgu vietējo materiālu izvēle (kokbūvniecība), aktuālākās tendences kokbūvniecībā, atjaunojamo resursu izmantošana, paaugstināta ēku iekšējās vides kvalitāte, inovāciju izmantojums projektēšanā, mediju nozarē, tostarp, digitāla un interaktīva satura veidošanā, animāciju un citu video veidošanas tehniku apguvē, sekojot jaunākajām mūsdienu satura formāta tendencēm, izmantojot moderno tehnoloģiju efektīvu integrāciju un Japānas inovatīvo pieredzi, kā arī ilgtspējīga tūrisma veicināšanā un resursu ilgtspējīgā pārvaldībā, izmantojot moderno tehnoloģiju efektīvu integrāciju un Japānas inovatīvo pieredzi.

Pirms saprašanās memoranda parakstīšanas Valmieras Integrētajā bibliotēkā Jāni Baiks Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs, Agnese Dāvidsone, ViA rektore, Daiga Rokpelne kopā ar Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda direktoru Mamoru Sekijama atklāja Japānas telpu. Tā izveidota ar mērķi veicināt Valmieras novada sadarbību ar Japānu un iepazīstināt iedzīvotājus ar japāņu kultūru. Telpā izvietoti tradicionālie japāņu kultūras priekšmeti, piemēram, kimono un mākslas darbu ekspozīcija. Telpā plānots organizēt dažādas ar Japānu saistītas norises un aktivitātes.

Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda delegācijas pārstāvji iepazinās ar bibliotēku, kā arī aplūkoja mākslinieku grupas izstādi “Veltījums Japānai”, kas tapusi sadarbībā ar mākslas “Galeriju Laipa” un “Bazar’t gallery”.

Jānis Baiks: “Sadarbības līgums ar Vidzemes Augstskolu ir pirmais praktiskai solis pēc Valmieras novada pašvaldības un Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda parakstītā Saprašanās memoranda pērnā gada nogalē. Ļoti ceru, ka drīzumā augstskolā būs iespēja apgūt japāņu valodu un mēs varēsim uzņemt šeit arī japāņu studentus. Novēlu, lai mūsu sadarbība kļūst arvien plašāka dažādās jomās. Kā apliecina fonda pārstāvju tikšanās ar ministru prezidentu Krišjāni Kariņu, ekonomikas ministri Ilzi Indriksoni un Latvijas uzņēmējiem, mēs esam gatavi nopietnai sadarbībai ekonomikas jomā. Taču ne mazāk svarīga ir draudzības saišu veidošana un savstarpēja kultūru iepazīšana, kā to apliecina Rūjienas un Higašikavas ilgstošā sadraudzība. Lai dotu arī Valmieras iedzīvotājiem iespēju labāk iepazīt Japānas kultūru un stiprināt mūsu draudzības saites, esam izveidojuši Japānas telpu vietā, kuru apmeklē daudz valmieriešu – mūsu pilsētas bibliotēkā.”

Agnese Dāvidsone: “Vidzemes Augstskola ir ļoti pateicīga Valmieras novada pašvaldībai par iesaistīšanu sadarbības saišu veidošanā ar Japānu. Saprašanās memorands starp augstskolu un Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fondu paredz sadarbību dažādās studiju un pētniecības jomās, taču vienojošais elements ir ilgtspēja, kas ir aktuāla gan Latvijas, gan Japānas turpmākajai attīstībai. Vidzemes Augstskola var piedāvāt savu ekspertīzi un pieredzi, kopīgi ar japāņu partneriem īstenojot dažādus projektus. Tāpat lielu sadarbības potenciālu mēs saskatām informācijas tehnoloģiju jomā. Savukārt tikko atklātā Japānas telpa Valmieras Integrētajā bibliotēkā ir simbols kopīgai vēlmei darboties un vienlaikus kalpos praktiskā nozīmē kā vieta, kur apgūt japāņu valodu un kultūru.”

Jāpiebilst, ka JUZCF delegācija arī viesojās Valmieras novada pašvaldībā, kā arī apmeklēja vairākus lielākos pilsētas uzņēmumus – AS “Valmieras stikla šķiedra”, kooperatīvā sabiedrība “VAKS” un SIA “Daiļrade koks”. Viesi no Japānas arī piedalījās jaunās infrastruktūras atklāšanas pasākumā golfa klubā “Avoti”.

Kā iepriekš ziņots, šonedēļ Rīgā un Valmieras novadā norisinās Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda delegācijas vizīte. 3. aprīlī JUZCF pārstāvji tikās ar ministru prezidentu Krišjāni Kariņu, ekonomikas ministri Ilzi Indriksoni un Latvijas Investīciju, attīstības aģentūras (LIAA) direktoru Kasparu Rožkalnu, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvjiem un Japānas vēstnieku Latvijā Jasuši Takase. Savukārt 5. aprīlī Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonda delegācija uzturēsies Rūjienā, kur apmeklēs Rūjienas mākslas skolu, Rūjienas vidusskolu, Rūjienas Izstāžu zāles Japānas istabu, Rūjienas kultūras centru, SIA “Rūjienas saldējums” un Rūjienas Tautskolu. Atpakaļceļā viesi iepazīsies ar Valmiermuižas alus darītavu.

Japānas – Uzbekistānas Zīda ceļa fonds pārstāv vairāk kā 70 Japānas juridiskās personas, tostarp Rūjienas sadraudzības pilsētu Higašikavu. Fonds tika dibināts ar mērķi ekonomisko sakaru, kultūras, izglītības, zinātnes un tehnoloģiju, kā arī tūrisma veicināšanai starp Japānu un Uzbekistānu. Mainoties ģeopolitiskajai situācijai, fonds ir uzsācis sadarbības sakaru paplašināšanu un pagājušā gadā noslēdza saprašanās memorandu ar Valmieras novada pašvaldību, kas paredz veicināt ilgtermiņa sadarbību uzņēmējdarbībā.