Par putnu barošanu ziemā

Zīlītes ziemā

Ziema ir laiks, kad rūpēs par savvaļas putniem pie sava loga, uz lodžijas vai savas mājas tuvumā daudzi iedzīvotāji ierīko putnu barotavas. Tā ir ne tikai palīdzība putniem, bet arī prieks un iespēja iepazīt dažādu sugu putnus. Atkarībā no barotavas atrašanās vietas un barības veida, var novērot vairāk kā 20 Latvijā ziemojošo putnu sugu. Biežākie viesi pie putnu barotavām ir dažādas zīlītes, mājas un lauku zvirbuļi, dzilnīši, dižraibie dzeņi, melnie meža strazdi, svilpji, dižknābji, kā arī mājas baloži, žagatas un sīļi.

No barotavas atrašanās vietas un tajā izmantotās barības atkarīgs kādi putni to apmeklēs. Vislielākā putnu dažādība būs stabili kokos, krūmos vai uz palodzes nostiprinātās barotavās.

Izvēloties barību svarīgi, lai tā ir ar augstu tauku saturu un bez sāls, jo sāls kaitē putnu gremošanas sistēmai. Piemērotas būs dažādas sēklas – saulespuķes, kaņepes, linsēklas, ķimenes. Putniem garšo arī putraimi, grūbas, prosa un citas sēklas un graudi, kaltēti augļi un rieksti, kā arī āboli, bumbieri un citi augļi.

Parasti putniem nav nepieciešama cilvēku palīdzība maltītes atrašanā, bet, ja tas tiek darīts, putni pierod kādā vietā atrast barību, rēķinās, ka atradīs barību sev ierastajā vietā, atgriežas tur atkal un laicīgi nesāk meklēt to citviet, piemēram, mežā. Ņem vērā, ja putni ir sākti regulāri barot, tad barībai ziemā jābūt pieejamai nepārtraukti, īpaši tas attiecas uz laiku, kad putniem ir nelabvēlīgi meteoroloģiskie apstākļi, piemēram, dziļš sniegs, putenis, sērsna, atkala vai stiprs sals.