Operatīvie dienesti: parūpējoties par drošību, novērs nelaimi un sagādā mierīgus svētkus sev un savai ģimenei

Jau šo svētdien atzīmēsim pirmo adventi, kad mājas un ēkas rotās adventes vainagi, svecīšu liesmiņas  un lampiņu virtenes. Diemžēl Ziemassvētku gaidīšanas laikā,  ugunsdzēsējiem glābējiem ir daudz izsaukumu, kur jāsteidzas palīgā cilvēkiem. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) statistika liecina, ka ik gadu šajā laikā bez uzraudzības atstātu iedegtu sveču dēļ izceļas vairāki ugunsgrēki.

Svecītes, kas novietotas pie aizkariem vai pārāk tuvu siltuma avotiem, bojātu dekoratīvo spuldzīšu virteņu lietošana, aizdegušies adventes vainagi, ko rotā sausas dekorācijas, vai mājdzīvnieks, kurš netīši spējis apgāzt sveci – šie ir tikai daži no izsaukumiem kurus varēja novērst, ja vien būtu ievērotas ugunsdrošības prasības. Vienkāršākais un svarīgākais noteikums – neatstāt atklātu liesmu bez uzraudzības pat uz mirkli.

Pērn ugunsdzēsēji glābēji dzēsa 20 ugunsgrēkus, kas, visticamāk, izcēlās adventes vainagā vai Ziemassvētku eglītē ievietotas degošas sveces dēļ, vai bez uzraudzības atstātām degošām svecēm. Šogad līdz 26. novembrim reģistrēti jau astoņi šādi ugunsgrēki no kuriem četros gadījumos iespējamais ugunsgrēka iemesls bija neuzmanīga apiešanās ar degošām svecēm, savukārt vēl četros – sveces eglītē. Ik gadu šādos ugunsgrēkos cieš cilvēki – šogad cieta viens cilvēks, bet 2021. gadā kopumā seši

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķiem ugunsgrēki, kuros cietuši cilvēki, ir vieni no vissmagākajiem izsaukumiem. Tajos gūtie apdegumi var būt dziļi un plaši – rokas, kājas, krūšu kurvis, mugura, arī seja un elpceļi. Ja cilvēks guvis apdegumu, kas ir 10-20% no ķermeņa virsmas, tad tam jau ir smagas sekas. Turklāt sadūmojumi mājvietā var radīt galvas reiboņus, galvassāpes, vemšanu, redzes un elpošanas traucējumus, pat bezsamaņu. Sevišķi bīstami, ja nelaime notiek naktī: cilvēks var zaudēt dzīvību miegā, kad maņas nav tik jutīgas, kā esot nomodā.

Lai nenotiktu nelaime, svarīgi  ievērot ugunsdrošības prasības mājoklī – neatstāt degošas sveces bez uzraudzības, adventes vainagā pareizi novietot sveces un ievērot elektrisko spuldzīšu lietošanas instrukciju, kā arī pārliecināties, ka mājoklī uzstādītais dūmu detektors ir darbspējīgs! Tāpat ir jāpieskata  bērni, jo NMPD izsaukumu pieredzē ir ne mazums gadījumu, kad paši mazākie gūst nopietnus  apdegumus, piemēram, pieskaroties svecīšu liesmām vai uzraujot virsū pašu adventes vainagu ar verdošu parafīnu.  

NMPD vēlreiz atgādina, ka pirmās palīdzības zināšanām ir nozīme un tā jāprot sniegt katram –  situācijā, ja gūts apdegums,  tas nekavējoties jādzesē  ar vēsu tekošu ūdeni vismaz 20 minūtes. Apdeguma zonu nav ieteicams noklāt ar ziedēm vai krēmiem, jo tas stāvokli var arī pasliktināt. Turklāt, ja pie ādās piekusi apģērbs –  to raut nost nedrīkst! Situācija ir nopietna, ja   apdeguma vieta ir lielāka par cietušā plaukstu, tad  steigšus jāzvana  uz ārkārtas tālruni.

Sagaidot pirmo adventes svētdienu, VUGD kopā ar NMPD atgādina par drošības padomiem, lai svētku noskaņa turpinās un to neaizēno traģiski nelaimes gadījumi.

Kas jāņem vērā, dedzinot sveces?

 • Nekad nenovieto sveces citu siltuma avotu tuvumā, piemēram, uz televizoriem, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem, kā arī pie aizkariem vai mēbelēm!
 • Pārliecinies, ka sveces ir stabili novietotas un nevar apgāzties!
 • Uzmani, lai svece atrastos bērniem un mājdzīvniekiem nepieejamā vietā!
 • Neatstāj degošas sveces bez uzraudzības… pat ne uz īsu brīdi!
 • Dodoties prom vai pirms gulētiešanas pārliecinies, ka svece ir nodzēsta!

Kas jāņem vērā, veidojot adventes vainagus?

 • Ievieto vainagā stabilus un nedegošus sveču turētājus!
 • Nepieļauj sveču liesmu nonākšanu saskarē ar degtspējīgiem materiāliem vai dekorācijām!
 • Ņemiet vērā! Jo ilgāk adventes vainags atrodas mājoklī, jo sausāks un degtspējīgāks tas kļūst!

Kas jāņem vērā, uzstādot elektriskās spuldzīšu virtenes?

Ja svētku dekorācijām, piemēram, Ziemassvētku egles vai mājas rotāšanai izvēlaties elektriskos rotājumus/virtenes, atcerieties:

 • Ievēro elektrisko rotājumu drošības lietošanas instrukciju – vai tās ir paredzētas ārtelpām, iekštelpām vai tās ir ūdens un mitruma izturīgas!
 • Izmantojot elektrisko spuldzīšu virtenes, pārliecinies, vai tās nav bojātas!

Pārliecinies, ka tavā mājoklī uzstādītais dūmu detektors ir darbspējīgs!

 • Uzstādītā detektora tehniskā apkope ir vienkārša. Nepieciešama vien savlaicīga barošanas elementa – baterijas nomaiņa, detektoru darbības pārbaude un putekļu noslaucīšana lietošanas instrukcijā norādītajā kārtībā.
 • Detektora korpusā ir baterijas jaudas automātiskā kontrole, kas laicīgi brīdinās ar skaņas signālu par baterijas nomaiņas nepieciešamību. Laiku pa laikam detektors ir jāpārbauda. To dara instrukcijā noteiktajā kārtībā. Visbiežāk – nospiežot kontroles (testa) pogu, pēc kā jāatskan spalgam skaņas signālam. Ja signāls skan – detektors ir darbspējīgs. Šādu pārbaudi ieteicams veikt reizi mēnesī.

VUGD un NMPD novēl drošu, mierīgu un klusu adventes laiku!

Ja notikusi nelaime un vajadzīga operatīvo dienestu palīdzība, nekavējoties zvaniet 112!

Papildu informācija:
VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļa
E-pasts:

NMPD Komunikācijas nodaļa
E-pasts: