Novads / Zilākalna pagasts

Zilākalna pagasts

Zilākalna pagasts

Platība: 29,4 km2

Iedzīvotāju skaits: 757 (Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati uz 01.01.2021.)

Vēsturiskā izcelsme

Zilaiskalns kā sena kulta vieta atradusies kādreizējā Mujānu pagastā. Zilākalna ciemats izveidots 1950. gadu beigās, kad sākās lielā Zilākalna purva kūdras krājumu izpēte. Šajā laikā uzceltas pirmās barakas kūdras fabrikas „Zilaiskalns” strādniekiem, arī skola un slimnīca. Dzīvojamās mājas galvenokārt tiek būvētas no 1960. līdz 1980.gadam.

“Zažēnos”, kas atrodas 3 km no Zilākalna Dikļu virzienā, lielu sava mūža daļu dzīvojusi Latvijā slavenākā gaišreģe un dziedniece Zilākalna Marta, īstajā vārdā Marta Rācene.

Apskates objekti:

  • Upe Briede ir iekļauta Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta ainavu aizsardzības zonā un ietek Burtnieku ezerā. Apkārtnes purvos dzīvo ļoti rets un aizsargājams dzīvnieks – purva bruņurupucis.
  • Bijušā starpsaimniecību uzņēmuma “Rūjiena” kūdras melases ražošanas ceha ēkās pašlaik atrodas SIA “Silviko” kokapstrādes cehs. Darbojas arī kūdras ieguves un pārstrādes uzņēmums SIA “Klasmann-Deilmann Latvia”.
  • 1960. gadā uzbūvētais ūdenstornis savulaik nodrošināja ūdensapgādi ciema iedzīvotājiem un uzņēmumiem, taču 21. gadsimta sākumā apklusa, pacietīgi gaidot kādu, kas tam piešķirs jaunu elpu, lai tajā atkal mājotu dzīvība. Mūsdienās, kad arvien populārāks kļūst industriālais mantojums, Zilākalna ūdenstornis vēris durvis apmeklētājiem jaunā veidolā kā kultūrvēstures un apmeklētāju centrs “ZTornis”. Tornī izveidota ekspozīcija “Zilākalna stāsts”, kas sevī ietver vairākus blokus, veidojot vienotu stāstu par industriālo, kultūras un dabas mantojumu, kā arī ir iespēja dzirdēt stāstu par industriālo mantojumu Zilākalna apkārtnē. Apmeklētājiem ir iespēja uzkāpt ūdenstornī, kur ap ūdens rezervuāru izveidota platforma, paverot skatienam plašos kūdras purvus. Pirms kāpiena augšup var palūkoties pazemē – uz leģendām bagāto Zilākalna nogrimušo pili, kā arī apskatīt ūdenstorņa laika biedrus un tapšanas projektus. Kā īpašo var uzvērt, ka ūdenstornis saglabāts oriģinālā izskatā, izceļot tā arhitektoniskās vērtības.
  • 2020. gada rudenī tūrisma piedāvājumu papildinājuši četri sliežu velosipēdi, kas ved pa šaursliežu dzelzceļa atzaru no Zilākalna ciema līdz kūdras purvam un atpakaļ, aptuveni 2 km garumā.