Notiks vēsturiski radioaktīvo priekšmetu nodošanas kampaņa

radioaktīvs

Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centrs (VVD RDC) informē, ka 2022. gadā tiks organizēta vēsturiski radioaktīvo priekšmetu nodošanas kampaņa. Kampaņas mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību vēsturiski radioaktīvajiem priekšmetiem, kuri, iespējams, atrodas iedzīvotāju īpašumos, vēsturiskajās rūpnieciskajās zonās (piemēram, pulksteņi un kompasi ar rādija krāsu, vēsturiskie militārie priekšmeti (mērskalas, slēdži, aviācijas mērinstrumenti, kuģu pulksteņi, tanku vadības paneļi) ar rādija krāsu, dūmu detektori ar plutoniju, rūpnieciskie radioaktīvie avoti). Kampaņas ietvaros iedzīvotājiem būs iespēja bez maksas nodot šos vēsturiski radioaktīvos priekšmetus drošai apsaimniekošanai radioaktīvo atkritumu glabātavā “Radons”. Vienlaikus VVD RDC organizēs sabiedrības informēšanu par šāda veida priekšmetiem, iespējamiem riskiem, saskaroties ar šiem priekšmetiem, un kā pareizi rīkoties, ja šādi priekšmeti nonāk iedzīvotāju rīcībā.

Aicinām arī institūcijas pievērst uzmanību savā īpašumā esošajiem objektiem – vai nav saglabājušies vēsturiski radioaktīvie priekšmeti (piemēram, vēsturiskie plutoniju saturošie dūmu detektori), kuri nododami apsaimniekošanai radioaktīvo atkritumu glabātavā “Radons”.

Lai sagatavotos kampaņai un sabiedrību iepazīstinātu un sniegtu informāciju par  vēsturiski radioaktīvie priekšmetiem, 2021.gadā VVD RDC sagatavoja informatīvo materiālu “Par priekšmetiem un plaša patēriņa precēm ar paaugstinātu radioaktivitāti”.

Kampaņas ietvaros no 10.augusta līdz 10.oktobrim iedzīvotājiem ir iespēja bez maksas nodot vēsturiskos radioaktīvos priekšmetus VVD RDC Rīgā, vairākās citās Latvijas pilsētās, kā arī radioaktīvo atkritumu glabātavā “Radons” Baldones pagastā, Ķekavas novadā. Radioaktīvo priekšmetu nodošanas kampaņas Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centra kontaktinformācija iedzīvotājiem: telefons: +371 67084308 vai +371 67084295, e-pasts: .

Radioaktīvo priekšmetu kampaņa

Plašāka kampaņas informācija būs pieejama no 2022.gada 8.augusta VVD tīmekļvietnē.