Noslēgts līgums par sadarbības izveidošanu starp Valmieru un Čerkasiem

No 22. jūlija līdz 24. jūlijam pēc Valmieras novada pašvaldības ielūguma Valmierā viesojas Ukrainas pilsētas Čerkasi pašvaldības delegācija ar mērķi izveidot sadraudzības saites starp abām pilsētām un iepazīstināt Ukrainas pārstāvjus ar Valmieras pieredzi sociālās palīdzības, izglītības un sporta jomās.

Piektdien, 22. jūlijā, piedaloties Ukrainas ārkārtējam un pilnvarotajam vēstniekam Latvijā Oleksandram Miščenko, tika parakstīts līgums par sadarbības izveidošanu starp Valmieras pilsētu un Čerkasi pilsētu. Līgumu parakstīja Valmieras novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Baiks un Čerkasi pilsētas mēra vietniece Anastasija Čubina.

Līgums paredz abu pilsētu vēlmi nostiprināt esošās draudzīgās attiecības starp Valmieru un Čerkasiem, lai attīstītu un stiprinātu ilgtermiņa ekonomiskās, zinātnes un tehnikas, kultūras attiecības, savstarpējas sapratnes nodibināšanu starp divu pilsētu iedzīvotājiem.

Jānis Baiks: “Apzinoties to, ka Ukraina cīnās ne tikai par savu, bet arī mūsu brīvību, kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā Valmieras pilsēta un novads ir aktīvi iesaistījušies palīdzības sniegšanā Ukrainai, nosūtot palīdzības kravas un uzņemot bēgļus. To mēs turpināsim darīt arī turpmāk. Starp vairākiem simtiem bēgļu, kuri raduši patvērumu Valmierā, ir arī jaunie basketbolisti no Čerkasiem, tādēļ starp abu pilsētu iedzīvotājiem sākusi veidoties sirsnīga draudzība. Lai nostiprinātu un attīstītu draudzības saites un paustu atbalstu Ukrainas tautai šajā grūtajā laikā, Valmieras novada pašvaldība piedāvāja Čerkasu pilsētai noslēgt sadarbības līgumu. Mūsu ukraiņu draugi labprāt pieņēma šo piedāvājumu un ir ieradušies Valmierā, lai parakstītu sadarbības līgumu un kopā ar mums nosvinētu pilsētas dzimšanas dienu.”

Anastasija Čubina: “Es pateicos jums, mēra kungs, un visiem valmieriešiem, kuri jau no pirmajām kara dienām sniedza humāno palīdzību Ukrainai un deva patvērumu mūsu bērniem. Priecājamies, ka mūsu draudzības saites šodien tiks nostiprinātas ar sadarbības līgumu. Nosūtu jums sveicienus no Čerkasu mēra Anatolija Bondarenko. Mēs zinām un ticam, ka karš Ukrainā beigsies ar mūsu uzvaru. Mēs būsim priecīgi savu uzvaru nosvinēt kopīgi ar jums, tādēļ uzaicinām jūs, mēra kungs, un jūsu komandu pēc kara beigām apmeklēt Čerkasus.”

Vizītes ietvaros Čerkasi pašvaldības delegācija, kuras sastāvā līdz ar Anastasiju Čubinu, pilsētas mēra vietnieci humanitārās politikas, izglītības, kultūras un sporta jautājumos ir Marina Harkava, pilsētas mēra vietniece sociālajos jautājumos, Irīna Udoda, Ekonomikas un attīstības departamenta direktore un Nadija Jevčaka, Izglītības un humanitārās politikas departamenta direktora vietniece, apmeklēs vardarbībā cietušo bērnu un ģimeņu atbalsta centru “Centrs “Valdardze”” un sociālo pakalpojumu centru “Vanags”, Bertānu basketbola skolu, Jāņa Daliņa stadionu, Vidzemes Olimpisko centru un Māra Štromberga BMX trasi “Valmiera”, pirmsskolas izglītības iestādi “Valodzīte”, Valmieras Viestura vidusskolu un Vidzemes Augstskolu. Delegācijas pārstāvji viesosies arī Valmieras Jaunatnes centrā “Vinda”, lai aplūkotu Ukrainas bērnu zīmējumu izstādi “Karš bērnu acīm “Sāpes un cerība””, kā arī piedalīsies Valmieras pilsētas svētku gājienā un satiksies ar bēgļiem no Čerkasiem, kuri raduši patvērumu Valmieras novadā.

Čerkasi ir pilsēta Ukrainas vidusdaļā, Čerkasu apgabala centrs. Tā atrodas Dņepras labajā krastā pie Kremenčukas ūdenskrātuves, 190 km no galvaspilsētas Kijevas. Valmieras un Čerkasu pilsētas ir vienaudzes. Lai arī apdzīvotas vietas tagadējās pilsētas vietā bijušas arī senāk, par Čerkasu dibināšanas gadu uzskata 1284. gadu. Pilsētai ir bijusi svarīga loma ukraiņu nācijas veidošanās procesā. Pašlaik Čerkasi ir nozīmīgs kultūras, izglītības un industriālais centrs, kurā dzīvo ap 270 tūkstošiem iedzīvotāju.